Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Facebook chystá novou tajnou aplikaci, která rodičům umožní lépe chránit své děti před pedofily

Facebook chystá novou tajnou aplikaci, která rodičům umožní lépe chránit své děti před pedofily

Facebook dle informací magazínu o technologiích The Information chystá novou aplikaci, která umožní rodičům sledovat, s kým si jejich děti posílají zprávy. Aplikace, která se má jmenovat „Talk“ by v sobě měla obsahovat bezpečnostní prvky, které děti lépe ochrání před pedofily a dalšími podivíny, kteří se pohybují na internetu. 

Aplikace by měla mít věkové omezení, přihlásit se do ní budou moci pouze děti do třinácti let. Ostatním bude přístup odepřen. Dle informací magazínu The Information nebude k používání aplikace potřeba mít profil na Facebooku, aplikace ale zřejmě bude propojena s existující aplikací Facebooku na posílání zpráv „Messengerem“.

Rodiče skrze novou službu budou moci dohlížet na svoje děti a to, s kým se v internetovém prostředí stýkají. Aby se snížilo riziko, že se do aplikace přihlásí různí stalkeři a pedofilové, služba nebude dle informací magazínu The Information volně přístupná veřejnosti, nepůjde ji běžně vyhledat.

Facebook dle britského deníku the Telegraph odmítl informace o nové službě komentovat.

Pokud se informace o nové službě Facebooku ukáže jako pravdivá, řada rodičů, kteří se bojí, aby jejich děti nenarazily na internetu na nebezpečné osoby, které by jim mohly ublížit, bude mít v noci klidnější spaní. Jak vidinu rodičovského dohledu naopak přijmou teenageři, si asi každý umí představit.  

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1