Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Facebook je ve válce s falešnými zprávami. Ve Francii zrušil 30 tisíc profilů a bojuje i offline

Facebook je ve válce s falešnými zprávami. Ve Francii zrušil 30 tisíc profilů a bojuje i offline

Sociální síť Facebook jenom několik dní před prvním kolem francouzských prezidentských voleb výrazně zintenzivňuje svoji kampaň proti fenoménu fake news. Minulý týden zrušila 30 tisíc francouzských falešných účtů a dokonce si zaplatila offline kampaň v hlavních francouzských denících.

Facebook desetitisíce francouzských profilů uzavřel kvůli šíření spamu, dezinformací nebo jiného zavádějícího obsahu. Jinými slovy fake news, zpráv snažících se ovlivnit výsledek nadcházejících prezidentských voleb. Jejich první kolo, které se koná již tuto neděli, slibuje podle zveřejněných průzkumů mimořádně těsný souboj a každý hlas se tak počítá.

Sociální síť považuje uzavření profilů za součást širšího boje proti fenoménu falešných zpráv, který se odehrává v kontextu snahy evropských zákonodárců trestat šíření lživých informací i mimořádně vysokými pokutami.

Dalšími prostředky Facebooku v boji proti falešným účtům a internetovým trollům je tak například nová skupina, která má ve Francii za úkol ověřování informací. Sociální síť spolupracuje s osmi místními zpravodajskými organizacemi (v čele s agenturu AFP a deníkem Le Monde), které jí s ověřováním informací pomáhají. Jiná iniciativa zase zrychluje a zefektivňuje proces nahlašování závadných zpráv samotnými uživateli sítě.

Facebook šel ale ještě dál. V pátečním vydání hlavních francouzských novin – Le Monde, Libération, Le Parisien, 20 Minutes a dalších – si zaplatil celostránkový inzerát snažící se před fenoménem fake news varovat. Reklama uživatele Facebooku nabádá, aby u zpravodajských článků ověřovali fakta, URL, datum, použité fotografie a další.

„Přestože novinky, které jsme v poslední době implementovali, nevyhladí všechny falešné účty, jsme odhodláni k neustálému zefektivňování našeho boje proti tomuto negativnímu fenoménu. Naší prioritou je přednostní odstranění těch falešných účtů, které jsou nejaktivnější a mají největší zásah,“ uvedl Facebook na svém blogu.

Společnost dodala, že v poslední době vylepšila systém vyhledávání účtů, které často sdílejí stejný obsah na více stránkách či mají zvýšenou aktivitu posílání zpráv. „Zlepšili jsme to, že dokážeme rozpoznat neautentické účty mnohem jednodušeji díky identifikování vzorců aktivity – tedy bez toho, abychom mohli analyzovat samotné sdělení,“ říká Shabnam Shaik z bezpečnostního týmu Facebooku.

Současné akce, které bezpečnost a integritu sociální sítě významně vylepšují, nacházejí svou odezvu i na černém trhu. Podle zpravodajského serveru NBC tak byla dříve cena tisícovky falešných účtů na Facebooku zhruba 20 dolarů (přibližně 500 korun), nicméně současné změny v oblasti zabezpečení, které sociální síť přijímá, ženou ceny strmě vzhůru. „Pokud se nyní obrátíte na internetové podsvětí, pořídíte tisícovku falešných účtů za 300 až 400 dolarů,“ tvrdí Damon McCoy, profesor newyorské univerzity specializující se na kyberbezpečnost.

Ceny pro jiné účty na sociálních sítích údajně zůstávají na stejných úrovních, například za dvacet tisíc falešných twitterových účtů zaplatíte „jen“ 900 dolarů (přibližně 22 500 korun).

Ve Francii má Facebook přibližně 24 milionů účtů, profilem na této sociální síti se tak teoreticky může prezentovat každý třetí Francouz.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744