Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Facebook opět zkusí připojit Indii k webu. Přístup k internetu má jen třetina obyvatel

Facebook opět zkusí připojit Indii k webu. Přístup k internetu má jen třetina obyvatel

Firma chce zprovoznit 20 tisíc míst pro připojení k internetu přes Wi-Fi. První pokus Facebooku získat indický webový trh přes službu Free Basics loni zakázal tamní telekomunikační úřad.

Společnost Facebook se dohodla s indickým telekomunikačním gigantem Bharti Airtel, že spolu vybudují síť 20 tisíc míst pro připojení k internetu prostřednictvím služby Express Wi-Fi. Chtějí tak přivést internet i do venkovských oblastí Indie. „Indů je víc než 1,3 miliardy, ale zatím pouze 390 milionů lidí je připojeno k webu. Projekt Express Wi-Fi je součástí globální snahy zavést internet i do nedostatečně obsloužených oblastí,“ uvedl Munish Seth, který ve Facebooku šéfuje divizi zaměřené na webové připojení v Asii a tichomořské oblasti.

Facebook se pokouší dobýt obrovský indický trh už podruhé, tentokrát ovšem jinou metodou. První pokus dopadl neúspěšně. Prostřednictvím projektu Free Basics chtěla firma zkusit nabídnout Indům připojení zdarma, ale pouze na vybrané webové stránky. To loni indický telekomunikační úřad zakázal s tím, že internet by měl zůstat volný a neutrální. „Na rozdíl od Free Basics projekt Express Wi-Fi funguje na placeném modelu. Zato nebude omezen přístup na žádné stránky,“ uvedl deník The India Times. Zájemci budou mít možnost předplácet si měsíční tarif, možné ale bude koupit si třeba i jen jednorázové připojení. Cena by měla začínat na 10 rupiích za den, což jsou v přepočtu asi čtyři koruny.

Celý článek si můžete přečíst na webu E15.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1