Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Facebook přiznává: Cizí vlády nás využívají k šíření vlastní propagandy

Facebook přiznává: Cizí vlády nás využívají k šíření vlastní propagandy

To, o čem se dlouho spekulovalo, nyní Facebook potvrdil oficiálně. Společnost Marka Zuckerberga ve své bezpečnostní studii přiznává, že je hlásnou troubou k šíření propagandy cizích států, k tomu, které se tak snaží dosáhnout vlastních geopolitických cílů. Třináctistránková analýza bezpečnostního oddělení Facebooku rovněž nabízí možnosti, jak situaci řešit. 

Šíření propagandy skrze vlastní sociální síť Facebook dokumentuje na příkladu amerických prezidentských voleb, v nichž těsnou většinou zvítězil republikánský kandidát Donald Trump. 

„Během volebního období jsme reagovali na několik operací, které vzbudily naše obavy. Jedním z jejich aspektů bylo, že ´zlovolné účty´ využívaly sociální média k tomu, aby šířila informace ukradené z jiných zdrojů, například emailových účtů, a poškodili tak reputaci specifických politických cílů,“ uvádí zpráva. Šíření takových zpráv zpravidla probíhalo prostřednictvím ad hoc založených facebookových účtů. Ty dané sdělení šířili přes propojení stránky na facebooku tak intenzivně, až se sdělení začalo rozšiřovat přirozeně.

Americké prezidentské volby však nebyly jedinou událostí, kterou se vlády či vlivové skupiny prostřednictvím sociálních sítí snažily ovlivnit. Před prvním kolem francouzských prezidentských voleb Facebook zablokoval třicet tisíc francouzských profilů, které uzavřel kvůli šíření spamu, dezinformací nebo jiného zavádějícího obsahu. Jinými slovy fake news, zpráv snažících se ovlivnit výsledek nadcházejících prezidentských voleb.

Facebook v boji proti falešným účtům a internetovým trollům bojoval i založením nové firemní skupiny, která má ve Francii za úkol ověřování informací. A do třetiice si Facebook zaplatil „offline“ reklamy varující před fenoménem falešných zpráv v hlavních francouzských denících – Le Monde, Libération, Le Parisien, 20 Minutes a dalších.

„Je třeba, abychom rozšířili naše bezpečnostní pokrytí. Eliminovat tradiční nebezpečné jednání jako je hacking, malware, rozesílání spamu a finančních scamů již nestačí. Je třeba se zabývat i novými hrozbami, jakými jsou snaha o manipulaci veřejného mínění či záměrné podvádění lidí,“ tvrdí studie.

Facebook tak zpřísňuje svůj boj proti falešným zprávám, což se odehrává v kontextu celosvětového volání po vyšší regulaci sociálních sítí a online médií. Evropským parlamentem například před několika dny prošla nová pravidla upravující prostředí audiovizuálních služeb, což se týká i Facebooku. Jeho fungování by mohly ovlivnit především změny týkající se ochrany dětí a mladistvých před nevhodným obsahem a šíření projevů nenávisti. Německá vláda pak připravuje zákon, který by mohl sociální sítě pokutovat částkou až 50 milionů eur v případě, že ty by propagandistické či nenávistné komentáře a statusy nesmazaly.

Současné akce Facebooku v boji proti propagandě, falešným zprávám a internetovým trollům nacházejí svou odezvu i na černém trhu. Podle zpravodajského serveru NBC se tam dříve dala pořídit tisícovka falešných účtů na Facebooku za zhruba 20 dolarů (přibližně 500 korun), nicméně současné změny v oblasti zabezpečení, které sociální síť přijímá, ženou ceny strmě vzhůru. „Pokud se nyní obrátíte na internetové podsvětí, pořídíte tisícovku falešných účtů za 300 až 400 dolarů,“ tvrdí Damon McCoy, profesor newyorské univerzity specializující se na kyberbezpečnost.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744