Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Facebook se těší rekordní oblibě pašeráků lidí. Nabízí na něm „kompletní imigrační balíčky“

Facebook se těší rekordní oblibě pašeráků lidí. Nabízí na něm „kompletní imigrační balíčky“

Pašeráci lidí se při vyhledávání zákazníků čím dál více spoléhají na sociální média. Nejvyužívanější sítí je facebook, kde migranti seženou téměř vše – od trvalého pobytu, přes pracovní povolení až po možnost fingovaného manželství. Evropské centrum proti pašování migrantů (EMSC), které působí při policejní organizaci Evropské unie Europolu, loni zaznamenalo rekordních 1150 podezřelých účtů na sociálních sítích. Oproti 148 účtům, jež centrum sledovalo v roce 2015, to představuje ohromující nárůst. 

Trend, který se projevuje i v jiných částech světa, povýšil v letošním roce úlohu sociálních médií v převaděčství na jednu z hlavních priorit evropské policie.

„Na sociálních sítích je propagováno široké spektrum služeb od ubytování přes přepravu až po falešné osobní doklady, víza, fingované sňatky, zkrátka vše, na co si vzpomenete,“ sdělila novinářům na Sicílii odbornice na tuto problematiku pracující pro Europol Lara Alegriaová.

Některé účty na sociálních sítích dokonce nabízejí to, co jiný úředník Europolu nazývá „kompletní imigrační balíček obsahující vstup do země, trvalý pobyt, ba dokonce i pracovní povolení, fingovaný sňatek a vzdělání pro potomky“.

Tento trend mapuje také Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), která informovala, že čím dál více migrantů přijíždějících do Řecka a Itálie bylo k cestě přesvědčeno pomocí sociálních sítí, zejména prostřednictvím facebooku.

V jistém ohledu představují sociální média pro pašeráky jasnou volbu, uvážíme-li jejich celosvětový dosah a míru anonymity, již skýtají. Obvykle se také dají užívat bezplatně.

Tyto účty na sociálních sítích několik dní po založení - jakmile splní svůj účel - mizí, řekl španělské agentuře EFE ředitel oblastního úřadu IOM pro EU, Norsko a Švýcarsko Eugenio Ambrosi.

EMSC uvádí, že pašeráci užívají jako hlavní platformu facebook, ale objevily se i přesuny k jiným poskytovatelům, například k sociální síti Telegram. Pašeráci své aktivity rovněž skrývají tak, že využívají platformy pro sdílené ubytování anebo spolujízdu.

Většina pašeráků, kteří své služby nabízejí online, sídlí v Turecku. Nicméně Europol má důkazy, že tuto aktivitu vyvíjejí i účty v Evropě, které nabízejí „vysoce kvalitní padělané evropské dokumenty“ a cestu po pevnině do Evropské unie, jež v některých případech zastupuje pouze tranzitní bod na cestě do Severní Ameriky.

Ze služeb se na internetu nabízí v první řadě doprava - jež může zahrnovat cestu na výletní lodi, letadlem, a dokonce na nákladních lodích - a dále zprostředkování falešných osobních a cestovních dokladů.

„Rozmanitost služeb se značně rozšířila a v současné době obsahuje nabídky, z nichž plyne, že zločinecké skupiny se pokoušejí podplácet úředníky evropských ambasád a konzulátů - nejčastěji těch, kteří se nacházejí mimo EU,“ uvedlo EMSC.

Některé členské státy EU začaly vyšetřovat, jestli pašeráci neplatí konzulárním zaměstnancům pracujícím v zahraničí za vydávání vstupních víz, sdělil agentuře EFE úředník Europolu. Evropský policejní úřad odmítl toto vyjádření komentovat, což odůvodnil „probíhajícím vyšetřováním“.

Podle Mezinárodní organizace pro migraci představují pašeráci využívající sociální média pro bezpečnostní složky značnou výzvu. Vzhledem k tomu, že činnost sítí i jednotlivých pašeráků zasahuje do více regionů, a někdy i do více kontinentů, je zapotřebí souběžný postup, říká Ambrosi.

Díky přeshraniční spolupráci dosáhla už policie jistých úspěchů. V červenci minulého roku předala organizace EMSC členským státům 16 podrobných zpráv, které se opíraly o monitorování podezřelých účtů na sociálních sítích.

Při jednom z úspěšných zásahů uskutečněných na základě těchto informací byl rozbit gang tureckých pašeráků lidí a na nákladní lodi směřující do Slovinska bylo zatčeno 12 migrantů.

Facebook agentuře EFE sdělil, že jakýkoli obsah týkající se pašování lidí a obchodu s nimi je v rozporu se zásadami komunity, a v případě nahlášení je odstraněn.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744