Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Facebook se zbavuje odpovědnosti, důvěryhodnost médií nechá hodnotit uživatele

Facebook se zbavuje odpovědnosti, důvěryhodnost médií nechá hodnotit uživatele

Sociální síť Marka Zuckerberga zavede další opatření v boji proti falešným zprávám. Facebook umožní svým uživatelům hodnotit důvěryhodnost médií, jejichž zpravodajské příspěvky se na síti zobrazují. To by v konečném efektu mělo vést k tomu, že se v kanálu vybraných příspěvků bude zobrazovat více kvalitních zpráv na úkor tzv. fake news. 

„Dlouho jsme diskutovali nad tím, jak zabezpečit vysokou úroveň důvěryhodnosti zpráv na Facebooku. Že bychom důvěryhodnost jejich vydavatelů posuzovali my, jsme odmítli,“ píše Zuckerberg ve svém facebookovém statusu s tím, že firma nechtěla být arbitrem objektivity zpráv. 

„Poté jsme zvažovali i zapojení externí nezávislých organizací, ale ani to problém s objektivitou neřešilo. Nakonec jsme se rozhodli, že necháme rozhodnout komunitu lidí na Facebooku.“

Hodnocení důvěryhodnosti médií by mělo začít fungovat již od příštího týdne. Uživatelé budou nově prostřednictvím dotazníků hodnotit zdroje zpráv, které vnímají jako pravdivé a důvěryhodné. A na základě této zpětné odezvy pak Facebook upraví své algoritmy tím způsobem, aby se v kanálu vybraných příspěvků zobrazilo více obsahu od vydavatelů, kteří jsou nejlépe hodnocení. 

„V dnešním světě je už tak mnoho polarizace, dezinformací a honby za senzacemi. Dobře si uvědomujeme, že sociální média umožňují šířit informace rychleji než kdy dříve, a pokud se nezaměříme na potírání problémů s tím spojených, tak šíření dezinformací vlastně napomáháme,“ uvedl Zuckerberg.

Ačkoliv se jedná o vítanou změnu, která by mohla na sociální síti upozadit vydavatele falešných zpráv, není bez kontroverzí. Facebook se totiž jednak zbavuje odpovědnosti, kterou přesouvá na své uživatele, zároveň však tento systém nahrává i médiím, která se nezaměřují na pokrývání citlivých témat. 

Jedná se nicméně již o druhou podstatnou změnu, kterou Facebook v úvodu letošního roku zažije. Minulý týden Zuckerberg oznámil, že jeho sociální síť bude zobrazovat více příspěvků přátel a rodiny a méně reklam, sdělení od firem a médií a neosobních stránek. „Po této změně očekáváme, že se podíl takových stránek v kanálu vybraných příspěvků sníží o jeden procentní bod na čtyři procenta,“ napsal šéf Facebooku.

Zuckerberg chce pomocí těchto změn dostat svou sociální síť blíže k jejím základům – tedy ke spojování lidí a sdílení zážitků. „Sledování videí, čtení zpráv a dostávání aktualit ze stránek se až příliš často stává jen pasivním zážitkem. Nejdůležitějším posláním facebooku je přitom pomoci spojovat lidi,“ dodal.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Celosvětově má Facebook asi dvě miliardy uživatelů, v Česku má na této sociální síti účet přibližně polovina populace.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744