Články odjinud

Facebook věděl o ruské propagandě dříve, než přiznal. Po odhalení očerňoval kritiky

Facebook věděl o ruské propagandě dříve, než přiznal. Po odhalení očerňoval kritiky

Facebook věděl o šíření ruské propagandy skrze jeho sociální síť mnohem dříve, než veřejně přiznával. Zároveň se snažil řešit své problémy tím, že očerňoval konkurenci a kritiky. Vyplývá to ze zjištění amerického deníku New York Times, který o praktikách společnosti zveřejnil obsáhlý text. V něm píše i o napojení špiček Facebooku na přední americké politiky.

Šéf bezpečnosti Facebooku Alex Stamos v září 2017 rozčílil hlavní provozní ředitelku společnosti Sheryl Sandbergovou. Informoval představenstvo o tom, že se sociální síť podílela na šíření ruské propagandy. „Shodil jsi nás pod autobus,“ křičela na něj Sandbergová. Ukázalo se, že ona a zakladatel firmy Mark Zuckerberg ignorovali varovné signály, že jejich produkt, který propojil více než 2 miliardy lidí na celém světě, funguje jako hlásná trouba Kremlu ve snaze ovlivnit prezidentské volby.

Facebook nedbal varování expertů a aktivistů z Myanmaru, Indie nebo Německa, kteří jej upozorňovali, že se stává nástrojem vládní propagandy. Snažil se přesvědčovat, že sociální síť je platforma, nikoli vydavatel, proto nemá zodpovědnost za to, co na ní lidé publikují. Za pozicí stál obchodní kalkul – nenaštvat uživatele ani politiky.

S těmi měla Sandbergová, někdejší feministická ikona, výborné vztahy. Zuckerberg z toho těžil. Zatímco on jako vizionář pracoval na technologickém rozvoji firmy, ona mu zajišťovala politickou stránku. Sandbergová působila v administrativě někdejšího prezidenta Billa Clintona, je registrovanou demokratkou, ale uměla to hrát i na druhou stranu. Když po volbách v roce 2010 získali většinu ve Sněmovně reprezentantů, přivábila do Facebooku Joela Kaplana, muže s vazbami na politiky Republikánské strany, jenž sloužil v administrativě George Bushe mladšího.

Že si to Facebook nechtěl s politiky rozházet, ukázaly už počátky kampaně před prezidentskými volbami. Jeho vedení vedlo dlouhé debaty o tom, jak se postavit k silně protimuslimskému příspěvku tehdejšího kandidáta Donalda Trumpa. „Nešťouchejte do medvěda,“ varoval představitele Facebooku Kaplan s tím, že Trump je významnou veřejnou osobou a kroky proti němu by mohly být vykládány jako omezování svobody slova. Společnost nakonec konstatovala, že Trumpův příspěvek neporušil pravidla sociální sítě.

Hlavně nenaštvat republikány

Daleko vážnější problém se ale teprve rodil. V posledních měsících kampaně eskalovala snaha Kremlu útočit na demokraty a jejich kandidátku Hillary Clintonovou. Na sociálních sítích se šířila falešná videa, dezinformace a agresivní příspěvky dehonestující Trumpovu soupeřku. Facebook se tvářil, že o tom neví. O aktivitách ruských trollů veřejně nemluvil. Skutečnost ale byla jiná.

Už na jaře 2016 Stamos zaznamenal podezřelé aktivity. Upozornil jej na ně firemní expert na ruské kybernetické operace. Stamosův tým zjistil, že ruští hackeři zkouší nabourat účty lidí napojených na kampaně obou kandidátů. Z falešných profilů psali novinářům a snažili se mezi ně dostat informace z e-mailů ukradených ze serverů Demokratického národního výboru. Stamos se o zjištění pokusil informovat vedení společnosti. To ale ještě v prosinci 2016, měsíce po volbách, jeho upozorněním nepřikládalo větší váhu.

Stamos jednal na vlastní pěst, což rozčílilo Sandbergovou. Po urgenci na konci roku 2016 nakonec ona a Zuckerberg rozhodli o zřízení tzv. Projektu P, který měl zkoumat falešné zprávy na síti. Za pouhý měsíc bylo jasné, že problém je daleko vážnější, než zjistil Stamosův tým. Vznikl tlak, aby firma odhalení zveřejnila. Proti tomu se ale znovu postavil Kaplan.

V té době, kolem prezidentské inaugurace, už se ruská kauza rozjížděla naplno a ve Washingtonu se debatovalo o zjištění amerických zpravodajských služeb. Kaplan a další výkonní představitelé Facebooku se obávali, že pokud společnost začne o problému mluvit veřejně, obviní ji republikáni ze stranění demokratům. Kaplan se také postavil proti nápadu mazat ruské účty z obavy, že by se uživatelé mohli cítit podvedeni. Sandbergová se za Kaplana postavila, Zuckerberg se diskusí vůbec neúčastnil.

Krizová komunikace: Očerňování a lobbování

Zprávy o šíření ruské propagandy skrze Facebook se ale nakonec stejně dostaly na veřejnost. Kongres, jenž se v končícím období na mnoha věcech neshodoval, byl najednou nakloněný větším regulacím sociálních sítí. Facebooku navíc letos na jaře ještě přitížila kauza Cambridge Analytica, která odhalila, že společnost nezabránila užívání citlivých údajů uživatelů firmou spolupracující s kampaní Donalda Trumpa.

Kaplanův tým v tu chvíli začal hrát zásadní roli. Facebook se rozhodl bránit agresivně. Už v říjnu 2017 rozšířil spolupráci s washingtonskou firmou Definers Public Affairs, za níž stáli veteráni republikánské politiky. Specializovala se na politické kampaně. Její spolupráce s Facebookem vyústila v očerňování konkurenčních společností – především Googlu a Applu. Časté byly také útoky na kritické organizace Ligy proti nenávisti. Tu představitelé Facebooku nazývaly vedoucí židovskou lidsko-právní organizací.

New York Times mluvily s více než 50 současnými a bývalými zaměstnanci Facebooku nebo zákonodárci. Podle nich agresivní postup hnala dopředu Sandbergová, která měla ambice se vrátit zpět do veřejného života. Kampaň podpořila společnost i lobbováním v Kongresu. Facebook začal některé zákonodárce dotovat podobně, jako to dělá například Národní asociace držitelů zbraní. Nejvíce peněz dostal lídr senátní menšiny Chuck Schummer. Ten se následně snažil přesvědčit autory návrhu znamenajícího větší regulace, aby proti Facebooku nebojovali, ale snažili se s ním spolupracovat.

Konzervativní voliče zase měla přesvědčit kampaň vedená proti filantropovi Georgi Sorosovi. Najatá firma je jej snažila vykreslit jako sílu stojící za hnutím proti Facebooku. Nepravdivá obvinění šířila skrze vlastní stránku tvářící se jako zpravodajský portál. Publikovala také informace, které sociální síť stavěly do dobrého světla. Ty, stejně jako negativní zprávy, následně přejímaly konzervativní zpravodajské weby.

Facebook se ke zjištění New York Times postavil opatrně. V reakci na zveřejnění textu ve středu ukončil spolupráci s firmou Definers Public Affairs. V prohlášení se následně bránil, že by po ní někdy požadoval šíření dezinformací. „Je chybou si domnívat, že jsme požádali společnost Definers, aby platila nebo psala texty jménem Facebooku, či aby komunikovala cokoli nepravdivého,“ sdělila mluvčí Facebooku s tím, že provozovatelé sociální sítě nikdy netajili, že s Definers spolupracují.

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818