Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Fake News ve službách dobra. Jak se šesti hackerům podařilo ochromit Islámský stát

Fake News ve službách dobra. Jak se šesti hackerům podařilo ochromit Islámský stát

Titisíce vojáků bojovaly proti Islámskému státu na syrských a iráckých bojištích. Skupinka šesti mladých Iráčanů seděla mezitím v natěsnaném pokoji kdesi v Iráku, s laptopy na kolenou. Vedli svoji vlastní válku proti této teroristické organizaci, která do jejich země přinesla tolik utrpení. Místo kalašnikovů a pancéřových pěstí byly jejich zbraněmi obrazovky monitorů a hbité prsty.

Nejsou to trénovaní vojáci, stěží by věděli, jak zamířit a vypálit. Ale to z nich nedělá o nic méně zarputilé bojovníky. Šestice iráckých hackerů, která pracuje v naprostém utajení, si vybrala vlastní bojiště – sociální sítě a komunikační kanály.

„Islámský stát zabíjel naše lidi v Mosulu, zavraždil i mnoho dalších nevinných lidí. Zneužíval obyvatelstvo, znásilňoval dívky," vysvětluje motivaci jeden ze šesti lidí, kteří tvoři hackerskou skupinu Daeshgram. „Mají na svědomí téměř všechny brutální činy. Je pro nás podstatné, jako pro mladé muslimy a jako pro Iráčany, abychom proti nim bojovali. Abychom se proti takovým zvěrstvům vymezili, a abychom světu řekli, že Islámský stát není reálnou reprezentací islámu,“ dodávají hackeři pro server Sky News.

Vedli dvojí život. Přes den starostliví manželé a vzorní zaměstnanci, povětšinou v bezpečnostních firmách. V noci a o víkendech neurputní honáci Islámského státu. Zavilí a neúnavní. Nikdo, ani jejich nejbližší, nesměli vědět, co ve svém volném čase dělají. Vyhrůžky smrtí, které pravidelně od Islámského státu dostávali, nebral na lehkou váhu nikdo z nich.

Teroristé ale byli jen polovina důvodu jejich opatrnosti. I irácké armádě by jen velmi těžko vysvětlovali, co a proč dělají. „Nemyslím si, že by to pochopili, proto jsme museli být extrémně opatrní,“ říká pro server Daily Beast Ahmed, jeden ze skupiny hackerů.

Aby dokázali islamistům škodit, museli se na nějakou dobu sami stát islamisty – alespoň na síti. Vytvořit si falešné účty, poslouchat konverzace, analyzovat signály a zkoumat chování teroristů na síti. „Vybudovali jsme si důvěru ve skupinách IS na komunikačním programu telegram. Porozuměli jsme tomu, jaké příspěvky píší, které věci tam nechtějí slyšet, jaký typ zpráv obyčejně zveřejňují, a tak dále,“ uvádí pro Sky News Daeshgram.

Pak přišel čas k akci.

Začátek byl úspěšný, i když naivní. Skupina do jedné fotografie, kterou chtěl Islámský stát zveřejnit prostřednictvím své oficiální tiskové agentury Amaq, propašovala pornografickou scénu.

„Bylo to první semínko pochybností, které jsme mezi bojovníky Islámského státu zaseli,“ vysvětluje pro server Daily Beast další člen skupiny, Naďa. „Jenomže naše aktivity, aby plnily svůj účel, musely být uvěřitelnější. Chtěli jsme vytvořit sdělení, zprávy, které by bojovníci Islámského státu nezpochybňovali a dále sdíleli,“ dodává.

Skupina proto například vytvořila oficiálně vypadající video, ve kterém Islámský stát varuje, že jeho tisková agentura Amaq se stala cílem hackerského útoku. To se sice v realitě nestalo, nicméně moderátoři na sociálních sítích a v aplikaci telegram, kterou džihádisté používají ke vzájemné komunikaci, od té chvíle označovaly zprávy Amaqu jako falešné. „Nevěděli, které zprávy jsou pravé a které jsou falešné, kterým věřit. Proto přestali věřit Amaqu,“ je přesvědčená skupina Daeshgram.

V dalším případě útoku pak využili toho, že rádiová stanice Islámského státu Al-Bayan byla během náletu zničena a vytvořili vysílání ve stylu Al-Bayanu. Do vysílání zařadili zprávy, které zasadily mezi bojovníky chalífátu chaos. „Vzali jsme jim jejich šablony, prostřednictvím kterých komunikovali. Začali jsme jimi pomocí našich sdělení manipulovat, nakonec bylo nemožné říct, co byla pravda a co lež,“ vypráví s hrdostí v hlase Naďa.

Kromě šíření falešných zpráv prostřednictvím vymyšlených účtů však skupina nepohrdla ani kousky ze staré školy. Mezi ně patřily zejména DDoS útoky – zahlcení serverů Islámského státu mnoha požadavky tak, aby tyto servery zkolabovaly.

Pomyslná třešnička na dortu pak přišla minulý týden. Společně s dalšími hackerskými skupinami Daeshgram zablokoval Amaq a zároveň vytvořil desítky svých kopií této zpravodajské stránky. Tím pak způsobili mezi příznivci Islámského státu naprostý chaos. Nikdo nevěděl, která stránka je ta pravá.

„Naším cílem bylo způsobit zmatení mezi příznivci Daeše a zničit kredibilitu jejich tiskového oddělení,“ tvrdí Naďa. „Obojí se nám podařilo,“ dodává.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744