Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

FBI vyšetřuje hlásnou troubu Kremlu. Sputniku hrozí pokuty i oficiální verdikt, že je propagandou

FBI vyšetřuje hlásnou troubu Kremlu. Sputniku hrozí pokuty i oficiální verdikt, že je propagandou

Americká FBI vyšetřuje, zda ruská zpravodajská agentura Sputnik, považovaná za hlásnou troubu Kremlu, nefungovala v USA jako prodloužená propagandistická ruka ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle serveru Yahoo Finance FBI více než dvě hodiny vyslýchala bývalého korespondenta Sputniku v Bílém domě Andrewa Feinberga. Ruská agentura působí i v Česku, kde je taktéž obecně považovaná za ruskou propagandu.

„Vyslýchali mě na začátku září, chtěli vědět vše o interní struktuře organizace, editorských procesech i financování,“ vysvětluje Feinberg, který se se Sputnikem rozešel ve zlém. Bývalý korespondent rovněž FBI poskytnul tisíce dokumentů a emailů, které z agentury odnesl předtím, než byl vyhozen.

„Zajímalo je především to, kdo mi dával instrukce a zda jsem z Moskvy dostával pokyny, jak psát. Ptali se i na to, jak mě naváděli k pokrývání určitých oblastí,“ dodal novinář, který v ruské tiskové agentuře strávil necelých šest měsíců.

Federální úřad vyšetřuje, zda ruskou vládou financované zpravodajství neporušuje zákon o zahraničních agentech FARA a zda Sputnik hrál roli během údajných ruských zásahů do americké prezidentské kampaně.

Zákon FARA byl v USA přijatý v roce 1938 jako štít před nacistickou propagandou. Pokud by vyšetřovatelé zjistili, že se zákon na Sputnik vztahuje, organizace by čelila žalobě a pokutám, její tiskové výstupy by navíc pro příště musely být označeny jako „propaganda“ a nikoliv jako „zpravodajství.“

Šéfredaktor Sputniku jakákoliv nařčení odmítá. „Jakékoliv náznaky, že nejsme čistě zpravodajská organizace, jsou jednoduše nesmyslné,“ uvedl Mindia Gavasheli. „Toto je poprvé, co o takovém vyšetřování slyším, nemyslím, že by nějaký zaměstnanec Sputniku byl kontaktován,“ dodal.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1