Finská novinářka zkoumala ruské trolly. Ti proti ní spustili brutální kampaň | info.cz

Články odjinud

Finská novinářka zkoumala ruské trolly. Ti proti ní spustili brutální kampaň

Útoky, obvinění, napadání. S tím vším se musela vypořádat finská investigativní novinářka Jessikka Aroová. Ta se od roku 2014 zabývala proruskými internetovými trolly. Výsledkem byla masivní negativní kampaň proti její osobě. Teď o ní promluvila pro BBC.

Aroová pracuje pro finskou veřejnoprávní televizi YLE. Před třemi lety začala monitorovat proruské „trollí farmy“. Přinesla důkazy o státní propagandistické sítí twitterových botů – počítačovým programem ovládaných internetových účtů.

Její činnost vzbudila pozornost i na straně samotných trollů, jak se lidem šířícím na internetu záměrně provokativní, manipulativní nebo lživé informace říká. Krátce poté, co začala zveřejňovat svá odhalení, rozšířily se na ruských webech informace, že pracuje jako špiónka pro cizí tajné služby. Zároveň se na internetu objevily kontakty na Aroovou, která najednou dostávala spoustu výhrůžných zpráv.

Rasistický dezinformační web publikoval o novinářce stovky článku, v nichž ji líčil jako osobu s poškozeným mozkem, která šíří konspirační teorie. Zveřejnili též její citlivé zdravotní informace, nebo starou pokutu za užívání drog. „Udělali ze mě drogového dealera ve službách NATO,“ popisuje Aroová pro BBC.

V ten moment pochopila, že téma, kterým se zabývá, je důležitější, než si původně myslela. „Neútočili by na mě, pokud by to bylo nějaké malé téma,“ domnívá se a dodává, že mnoho botů je na síti skrytých v podobě profilů vydávajících se za atraktivní dívky.

Vyrovnat se s útoky pomohli Aroové její přátelé a mnoho odborníků, kteří se fenoménem trollů také zabývají. „A nemůžu dostatečně poděkovat finské policii, která byla pro mě klíčová. Někteří z těchto proruských aktivistů jsou podezřelí ze závažných zločinů. Policie také zřídila jednotku proti nenávistným projevům,“ shrnuje novinářka, k čemu její práce a případ přispěly.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud