Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Francouzi před volbami čelí drsné propagandě. Až čtvrtina statusů na sociálních sítích jsou "fake news"

Francouzi před volbami čelí drsné propagandě. Až čtvrtina statusů na sociálních sítích jsou "fake news"

Až čtvrtina všech statusů a komentářů na sociálních sítích, které se vyjadřují k současné francouzské politické situaci lze zařadit do kategorie Fake news, uvádí nová oxfordská studie. Přesto je však současná situace v zemi galského kohouta v tomto ohledu lepší, než jak to vypadalo v džungli sociálních médií před americkými prezidentskými volbami.

„Francouzští voliči totiž sdílejí kvalitnější informace, než Američané, a téměř stejně kvalitní informace, jako Němci,“ říká nová studie, která jako „fake news“ definuje zprávy, které záměrně nepravdivé, obsahující ideologické extrémy, konspirační zprávy, názory s vadnou logickou argumentací či názory, které jsou prezentovány jako fakta. Mnozí komentátoři glosují, že přesně tyto formy ovlivňování využívá v rámci snahy o manipulování s náladami veřejnosti Rusko, které bylo obviňováno z pokusů o ovlivnění posledních prezidentských voleb v USA.  

Právě část twitterových účtů, která v amerických prezidentských volbách podporovala Donalda Trumpa, nyní obrací svou pozornost k Francii a Německu, kde se konají prezidentské volby nyní, respektive volby do parlamentu na podzim. „Zástupy Trumpových twitterových fanoušků, o nichž si myslíme, že se jedná o podvrh, nyní zaměřily svoji pozornost na Německo. Myslím, že přibližně jedna třetina účtů, která dříve podporovala Trumpa, se nyní snaží ovlivnit volby v Německu,“ říká Clinton Watts z amerického Centra pro vnitřní a kybernetickou bezpečnost.

Během tohoto týdne byla zveřejněna rovněž studie think tanku Bakamo, která závěry oxfordské studie podporuje. „U mnoho zpráv spadajících do kategorie fake news bylo možné vystopovat ruské vlivy,“ uvádí studie Bakama.

Samotné sociální sítě se snaží zavádějící zprávy na svých stránkách omezovat. Facebook tak nedávno oznámil zrušení 30 tisíc francouzských uživatelských účtů a uvedl, že chce zvýšit efektivitu nahlašování závadných příspěvků. V reakci na to se zvýšila cena falešných facebookových profilů na černém trhu z 20 dolarů za tisíc účtů na 300 až 400 dolarů.

První kolo francouzských prezidentských voleb se uskuteční 23. dubna, favoritem posledních předvolebních průzkumů je centrista a bývalý ministr socialistické vlády Emmanuel Macron. Na druhém místě je šéfka nacionalistů Marine Le Penová a na třetím kandidát pravicových konzervativců François Fillon společně s levicovým radikálem Jeanem-Lukem Mélenchonem.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744