Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Google pracuje na blokování reklam, je pod drobnohledem eurokomisařky

Google pracuje na blokování reklam, je pod drobnohledem eurokomisařky

Technologický gigant Google připravuje pro desktopové a mobilní verze svého internetového prohlížeče Chrome funkci blokování reklam. Nemusí to ale být tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová na sociální síti Twitter uvedla, že počínání technologického Goliáše bude pečlivě sledovat. V současnosti je pro zablokování reklamy nutné prohlížeč „dovybavit“ příslušnými doplňky.

Informaci o vývoji softwaru, který by v rámci prohlížeče Chrome blokoval reklamy, přinesl s odvoláním na nejmenované zdroje deník Wall Street Journal. Podle deníku bude software blokovat „nevhodné reklamy“, jejichž seznam sestavuje Googlem financovaná Koalice pro lepší reklamu. Očekává se, že mezi blokovaná reklamní sdělení by se měly počítat vyskakovací okna či automatické spouštění videí.

Google údajně zvažuje i možnost, že na stránce, kde se vyskytuje nevhodná reklama, by byl blokován veškerý reklamní obsah, bez ohledu na jeho potenciální závadnost. Vlastník takové internetové stránky by tak měl motivaci udržovat reklamní sdělení na své stránce na úrovni vysokých standardů. Více informací uvolní Google ve chvíli, kdy nový produkt oficiálně představí, což by mohlo být v řádu týdnů.

Oznámení ale už teď vzbudilo zájem evropské komisařky pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové, která již dříve Google z porušování hospodářské soutěže obviňovala. „Ano, budeme se tento prvek a jeho implikace pečlivě sledovat,“ uvedla na Twitteru. Google, který má z reklamy značné příjmy, by údajně mohl být motivován k tomu, aby filtroval reklamy cizích subjektů a ponechával reklamy vlastní, čímž by získal nad konkurenty neférovou výhodu.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744