Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Google přinese zkázu, varoval šéf největšího vydavatelství v Evropě. Firma nyní začíná ustupovat

Google přinese zkázu, varoval šéf největšího vydavatelství v Evropě. Firma nyní začíná ustupovat

Google v minulých dnech oznámil, že ustoupí vydavatelům a zruší praxi tzv. prvního kliku zdarma. Ta umožňovala uživatelům volný přístup k jinak placenému obsahu. Krok má vydavatelstvím pomoci získat větší počet předplatitelů. Je to však jen část bitvy, která se mezi nimi a technologickém gigantem odehrává.

Vydavatelé dosud museli poskytnout zdarma nejméně tři texty denně, aby Google jejich placenou nabídku ve vyhledávání zobrazoval. To nyní skončí. Uživatelům již nebude stačit zadat titulek do vyhledavače a jít na stránku přes něj. O množství bezplatného obsahu rozhodnou nyní sami vydavatelé.

Praxe „prvního kliku zdarma“ je ale jen kapkou v moři sporů, které vydavatelé s Googlem mají. Šéf největšího evropského mediálního domu Axel Springer Mathias Döpfner se nedávno v rozhovoru pro Financial Times vyjádřil, že pokud nedojde k dohodě, může to pro tradiční společnosti znamenat zkázu.

Döpfner sice ocenil nová pravidla Evropské komise, která dávají vydavatelům právo vymáhat poplatky od internetových platforem typu Googlu a Facebooku, když využívají jejich obsah. Zároveň, ale varoval, že pokud změnu nedoprovází posun v postojích technologických gigantů, může to mít na média zničující dopad.

„Pokud neexistuje skutečný a dostatečně velký byznys model na straně na straně agregátorů, a takový model na straně sociálních médií není, počet producentů obsahu se rychle sníží,“ praví Döpfner.

Varuje před monopolem distributorů obsahu, který by poháněl obsah tvořený uživateli a profesionálními tvůrci korporátních institucí. „Budete mít mix drbů a faktů. Velice traumatický scénář informací a propagandy. Pro demokracii to bude velice bolestivé,“ dodává Döpfner, jenž se s Googlem dostal do konfliktu v roce 2014.

Jako ředitel Axel Springeru podporoval zavedení legislativy, která by ochránila tvůrce obsahu. Napsal dokonce otevřený dopis šéfovi Googlu Ericu Schmidtovi, v němž vyjádřil své obavy a přirovnal technologickou firmu ke Goliášovi, proti němuž stojí David v podobě tradičních vydavatelství.

O rok dříve německá vláda přijala zákon, který nutil Google platit za zobrazování obsahu německých vydavatelů. Firma v reakci na to vyřadila tituly vymáhající poplatek. Podle Döpfnera to vedlo k propadu čtenosti online titulů Axel Springeru o 85 procent.

Axel Springer se nyní snaží budovat lepší vztahy s americkými technologickými společnostmi. Vydavatelství například letos v únoru udělilo cenu za inovace zakladateli Facebooku Marku Zuckerbergovi. „Facebook a Snapchat se poučily z chyb Googlu. Uvědomují si nezbytnost zdravého ekosystému,“ tvrdí o dalších velkých hráčích na trhu Döpfner.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1