Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Google přinese zkázu, varoval šéf největšího vydavatelství v Evropě. Firma nyní začíná ustupovat

Google přinese zkázu, varoval šéf největšího vydavatelství v Evropě. Firma nyní začíná ustupovat

Google v minulých dnech oznámil, že ustoupí vydavatelům a zruší praxi tzv. prvního kliku zdarma. Ta umožňovala uživatelům volný přístup k jinak placenému obsahu. Krok má vydavatelstvím pomoci získat větší počet předplatitelů. Je to však jen část bitvy, která se mezi nimi a technologickém gigantem odehrává.

Vydavatelé dosud museli poskytnout zdarma nejméně tři texty denně, aby Google jejich placenou nabídku ve vyhledávání zobrazoval. To nyní skončí. Uživatelům již nebude stačit zadat titulek do vyhledavače a jít na stránku přes něj. O množství bezplatného obsahu rozhodnou nyní sami vydavatelé.

Praxe „prvního kliku zdarma“ je ale jen kapkou v moři sporů, které vydavatelé s Googlem mají. Šéf největšího evropského mediálního domu Axel Springer Mathias Döpfner se nedávno v rozhovoru pro Financial Times vyjádřil, že pokud nedojde k dohodě, může to pro tradiční společnosti znamenat zkázu.

Döpfner sice ocenil nová pravidla Evropské komise, která dávají vydavatelům právo vymáhat poplatky od internetových platforem typu Googlu a Facebooku, když využívají jejich obsah. Zároveň, ale varoval, že pokud změnu nedoprovází posun v postojích technologických gigantů, může to mít na média zničující dopad.

„Pokud neexistuje skutečný a dostatečně velký byznys model na straně na straně agregátorů, a takový model na straně sociálních médií není, počet producentů obsahu se rychle sníží,“ praví Döpfner.

Varuje před monopolem distributorů obsahu, který by poháněl obsah tvořený uživateli a profesionálními tvůrci korporátních institucí. „Budete mít mix drbů a faktů. Velice traumatický scénář informací a propagandy. Pro demokracii to bude velice bolestivé,“ dodává Döpfner, jenž se s Googlem dostal do konfliktu v roce 2014.

Jako ředitel Axel Springeru podporoval zavedení legislativy, která by ochránila tvůrce obsahu. Napsal dokonce otevřený dopis šéfovi Googlu Ericu Schmidtovi, v němž vyjádřil své obavy a přirovnal technologickou firmu ke Goliášovi, proti němuž stojí David v podobě tradičních vydavatelství.

O rok dříve německá vláda přijala zákon, který nutil Google platit za zobrazování obsahu německých vydavatelů. Firma v reakci na to vyřadila tituly vymáhající poplatek. Podle Döpfnera to vedlo k propadu čtenosti online titulů Axel Springeru o 85 procent.

Axel Springer se nyní snaží budovat lepší vztahy s americkými technologickými společnostmi. Vydavatelství například letos v únoru udělilo cenu za inovace zakladateli Facebooku Marku Zuckerbergovi. „Facebook a Snapchat se poučily z chyb Googlu. Uvědomují si nezbytnost zdravého ekosystému,“ tvrdí o dalších velkých hráčích na trhu Döpfner.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744