Google prohrál zásadní spor u soudu. Musí vymazat informace o tom, že podnikatel spáchal trestný čin | info.cz

Články odjinud

Google prohrál zásadní spor u soudu. Musí vymazat informace o tom, že podnikatel spáchal trestný čin

Nejvyšší soud ve Velké Británii dal se přiklonil na stranu podnikatele, který chtěl, aby Google vymazal z vyhledávače všechny informace o tom, že v minulosti spáchal trestný čin. U dalšího podnikatele, který se ale dopustil závažnějšího trestného činu, soud rozhodl ve prospěch Googlu. 

Právo na „zapomenutí“ nebo právo na „vymazání“ patří mezi stěžejní koncepty evropského práva, který od roku 2014 umožňuje lidem požadovat, aby byly informace, které se týkají jejich osoby, vymazány z internetu, pokud již nejsou relevantní. 

Oba zmiňovaní podnikatelé dle BBC argumentovali, že by se toto právo mělo vztahovat i na zprávy o jejich zločinech, protože už si odpykali trest. Soud vyhověl jen jednomu z nich, protože dle mínění soudce projevil na svým činem lítost, zatímco ten druhý pokračuje v nemravním jednání. 

Podnikatel, který vyhrál soud, byl před deseti lety odsouzen k trestu odnětí svobody za nelegální odposlech komunikace. Ve vězení strávil šest měsíců. Podnikatel, který soud prohrál, byl před deseti lety odsouzen za účetní podvody. Ve vězení strávil čtyři roky.

Google uvádí, že na základě žádostí uživatelů už vymazal z vyhledávače na 800 tisíc stránek. Nejpoužívanější internetový vyhledávač ale nemusí vyhovět žádosti, pokud soud uzná, že zveřejněné informace jsou ve veřejném zájmu. Aktuální rozsudek by nicméně mohl nahrát dalším odsouzeným zločincům, kteří svojí temnou minulost chtějí dostat z internetu. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud