Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

INFO.CZ přichází s novou sérií odborných eventů. Připravíme vás na klimatickou změnu i na konec kapitalismu

INFO.CZ přichází s novou sérií odborných eventů. Připravíme vás na klimatickou změnu i na konec kapitalismu

INFO.CZ jako první z českých zpravodajských portálů přichází s novou sérií pravidelných eventů. Ty se budou týkat aktuálních témat, která silně rezonují za našimi hranicemi, v České republice se jim nicméně prozatím nevěnuje dostatečná pozornost. První odborná diskuse se bude týkat klimatické změny, která byla i hlavním tématem posledního magazínu InfoLab. 

Mají více argumentů v rukávu zástupci průmyslu, nebo neziskového sektoru? Anebo politici? To bude jasné už brzy. Zpravodajský server INFO.CZ ve spolupráci s největším českým mediálním domem Czech News Center spouští unikátní platformu pro diskusi na těmi nejaktuálnějšími tématy, která právě hýbou světem.

Neotřelí řečníci, unikátní forma diskusí a témata, která navazují na zaměření prémiového magazínu serveru INFO.CZ InfoLab. To jsou hlavní stavební kameny, na kterých vzniká nová pravidelná série odborných eventů. Ty navíc budou využívat neopakovatelnou DNA zpravodajského serveru INFO.CZ – jeho zázemí, nápadů i hlavních osobností.

„Chceme být první zpravodajský portál, který pořádá pravidelné eventy. Budeme se snažit otevřít diskusi o tématech, která zatím zůstávají trochu stranou všeobecného zájmu, ale za hranicemi Česka mají značný ohlas,“ říká šéfredaktor zpravodajského portálu INFO.CZ Michal Půr.

První ze série odborných eventů se věnuje tématu klimatické změny a bude se konat 7. června. Bude hledat odpovědi na otázky, do jaké míry jsou současné změny klimatu způsobené chováním člověka či zda má smysl upřednostňovat silný ekonomický růst před trvale udržitelným rozvojem. 

Řečníky budou Alan Svoboda, výkonný ředitel společnosti Severní energetická a Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně neziskové společnosti Greenpeace. Za veřejný sektor na setkání vystoupí pražská radní Jana Plamínková a Pavel Zámyslický, ředitel odboru energetiky a ochrany klimatu na Ministerstvu životního prostředí. Pětici řečníků uzavře Klára Sutlovičová ze společnosti Glopolis.

Kromě eventu na téma Klimatická změna se během letošního roku uskuteční ještě nejméně dvě další setkání, půjde o konference na téma „Úspešní Češi v zahraničí “ a „Konec kapitalismu“.

Všechny eventy a další podrobnosti naleznete zde

 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232