Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

INFO.CZ přichází s novou sérií odborných eventů. Připravíme vás na klimatickou změnu i na konec kapitalismu

INFO.CZ přichází s novou sérií odborných eventů. Připravíme vás na klimatickou změnu i na konec kapitalismu

INFO.CZ jako první z českých zpravodajských portálů přichází s novou sérií pravidelných eventů. Ty se budou týkat aktuálních témat, která silně rezonují za našimi hranicemi, v České republice se jim nicméně prozatím nevěnuje dostatečná pozornost. První odborná diskuse se bude týkat klimatické změny, která byla i hlavním tématem posledního magazínu InfoLab. 

Mají více argumentů v rukávu zástupci průmyslu, nebo neziskového sektoru? Anebo politici? To bude jasné už brzy. Zpravodajský server INFO.CZ ve spolupráci s největším českým mediálním domem Czech News Center spouští unikátní platformu pro diskusi na těmi nejaktuálnějšími tématy, která právě hýbou světem.

Neotřelí řečníci, unikátní forma diskusí a témata, která navazují na zaměření prémiového magazínu serveru INFO.CZ InfoLab. To jsou hlavní stavební kameny, na kterých vzniká nová pravidelná série odborných eventů. Ty navíc budou využívat neopakovatelnou DNA zpravodajského serveru INFO.CZ – jeho zázemí, nápadů i hlavních osobností.

„Chceme být první zpravodajský portál, který pořádá pravidelné eventy. Budeme se snažit otevřít diskusi o tématech, která zatím zůstávají trochu stranou všeobecného zájmu, ale za hranicemi Česka mají značný ohlas,“ říká šéfredaktor zpravodajského portálu INFO.CZ Michal Půr.

První ze série odborných eventů se věnuje tématu klimatické změny a bude se konat 7. června. Bude hledat odpovědi na otázky, do jaké míry jsou současné změny klimatu způsobené chováním člověka či zda má smysl upřednostňovat silný ekonomický růst před trvale udržitelným rozvojem. 

Řečníky budou Alan Svoboda, výkonný ředitel společnosti Severní energetická a Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně neziskové společnosti Greenpeace. Za veřejný sektor na setkání vystoupí pražská radní Jana Plamínková a Pavel Zámyslický, ředitel odboru energetiky a ochrany klimatu na Ministerstvu životního prostředí. Pětici řečníků uzavře Klára Sutlovičová ze společnosti Glopolis.

Kromě eventu na téma Klimatická změna se během letošního roku uskuteční ještě nejméně dvě další setkání, půjde o konference na téma „Úspešní Češi v zahraničí “ a „Konec kapitalismu“.

Všechny eventy a další podrobnosti naleznete zde

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1