Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Internet čeká nejtěžší zkouška. Americké úřady chtějí z velkých poskytovatelů udělat poloboha, kritici tuší katastrofu

Internet čeká nejtěžší zkouška. Americké úřady chtějí z velkých poskytovatelů udělat poloboha, kritici tuší katastrofu

Americký telekomunikační regulátor FCC oznámil, že plánuje zrušit klíčové regulace, které od základu zajišťující rovný přístup k internetu. Poskytovatelům by tak umožnil účtovat si více za některé typy připojení nebo blokovat webové stránky. Konkrétní legislativní regulaci prosadila administrativa Baracka Obamy, samotný princip 'síťové neutrality' je ovšem mnohem starší a patří k pilířům webu. Kritici chystaného kroku se obávají dalekosáhlých dopadů.

Návrh přednesený předsedou FCC Ajitem Paiem předpokládá zrušení zákazu, který poskytovatelům internetu znemožňoval například blokovat či zpomalovat načítání některých stránek a účtovat si speciální poplatky za nejlepší kvalitu streamování a další internetové služby pro předplatitele. Ve výsledku může vést k tomu, že pro různé uživatele bude internet velmi odlišný.

Pokud plán projde, budou z něho nejspíš těžit hlavně telekomunikační giganti. Ti roky lobbovali za zrušení regulace. Nyní by tyto firmy měly získat větší možnost kontroly nad americkými spotřebiteli. Na opačné straně stojí provozovatelé internetových stránek a zákazníci.

Kritici upozorňují na možné dalekosáhlé dopady konce takzvané 'síťové neutrality', který by v krajním případě mohl znamenat otevřené dveře cenzuře a který by od základu změnil principy, na kterých světová síť stojí. Druhá strana oponuje, že aktuální stav už teď v některých ohledech platí spíše teoreticky a že se – v legislativní rovině – jedná o zbytečný zásah do volného trhu.

Americký regulátor obavy odmítá. „FCC by vyžadovalo transparentnost poskytovatelů ohledně jejich praktik, takže zákazník by si mohl koupit plán, který mu nejvíce vyhovuje, a podnikatelé dostali technické informace, které potřebují k inovacím,“ obhajuje svůj návrh Pai, jehož do funkce jmenoval prezident Donald Trump.

Návrh plně odpovídá předchozím krokům úřadu pod Paiovým vedením. Minulý týden například zmírnil regulaci vlastnictví médií, když zrušil omezení staré víc než 40 let, které znemožňuje souběžné vlastnictví tištěného média a televizní stanice ve stejném regionu. O další deregulaci se bude jednat 14. prosince, očekává se však, že bez problému projde.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744