Investigativní novinářku v Černé Hoře opět napadli, útočník ji postřelil. Incident vyhnal Černohorce do ulic | info.cz

Články odjinud

Investigativní novinářku v Černé Hoře opět napadli, útočník ji postřelil. Incident vyhnal Černohorce do ulic

Investigativní novinářka Olivera Lakičová byla v úterý večer v hlavním městě Podgorici znovu napadena, tentokrát ji neznámý útočník postřelil. Redaktorka nezávislého listu Vijesti byla zasažena do nohy a její život není ohrožen. Útok, který už stihla odsoudit i Rada Evropy, vyvolal protest stovek Černohorců.

Lakičová je už řadu let terčem výhrůžek souvisejících s jejími články, které se často zaměřují na korupci. V březnu 2012 ji tehdy neznámý útočník napadl před domem, v němž novinářka bydlí, a surově ji zbil. Na stejném místě se odehrál také úterní útok.

„Podle všeho si na ni počkali před vchodem, kde byla zbita před šesti roky. Přistoupil k ní nějaký člověk a střelil ji do nohy. Ona říká, že tam byli ještě dva lidé, kteří utekli,“ řekl šéfredaktor listu Vijesti Mihailo Jovović.

„Jak dlouho se tohle bude v naší Černé Hoře dít? Ani jeden útok na ni (Lakičovou) nebyl vyřešen. Mnohé případy, o nichž psala a které ukazují na trestnou činnost, nebyly vůbec vyšetřovány,“ dodal Jovović.

Několik stovek osob se dnes shromáždilo před sídlem vlády v Podgorici. Protestující obvinili úřady, že dělají málo pro vyřešení útoků na novináře. Někteří měli transparenty s nápisy „Stop násilí“ a „Za život bez strachu“.

Lakičovou navštívili v nemocnici zástupci amerického velvyslanectví a Evropské unie. Generální tajemník Rady Evropy Thorbjörn Jagland podle agentury AP uvedl, že ho střelba "šokovala a zarmoutila".

Za šest let starý útok na Lakičovou byl nakonec pachatel pravomocně odsouzen. Nicméně motiv tohoto trestného činu nikdy nebyl zjištěn, stejně jako zůstal neznámý ten, kdo si přepadení novinářky objednal.

Vijesti uvedly, že Lakičová v posledních měsících, podobně jako i dříve, psala o pašování cigaret. Začátkem roku 2011 zjišťovala informace o tom, jestli se v továrně Tara v Mojkovaci v centrální části Černé Hory a v jejím skladišti v obci Donja Gorica vyrábějí a pak pašují falešné značky cigaret. Následně o tom napsala několik článků, a když se případem začala zabývat policie a prokuratura, začaly chodit výhrůžky.

Novinářka mimo jiné napsala, že s těmito ilegálními aktivitami byli spojeni pracovníci policie a Úřadu pro národní bezpečnost.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud