Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Investigativní Reportéři na slovenské veřejnoprávní televizi ze dne na den skončili

Investigativní Reportéři na slovenské veřejnoprávní televizi ze dne na den skončili
 

Investigativní pořad Reportéri slovenské veřejnoprávní televize RTVS ze dne na den skončil. Vedení RTVS tvrdí, že pořad svou kvalitou neodpovídal požadavkům kladeným na tento typ žurnalistiky. Pozastavení pořadu je údajně dočasné, kdy a jestli vůbec se vrátí do vysílání ale není vůbec jasné, píší slovenská média.

Podle nezávislého slovenského Denníku N stojí za stáhnutím programu stížnost, která na pořad mířila. „Mezi autory relace se říká, že vedení mohlo mít problém se stížnostmi na relaci a nechtělo si dělat problémy s úřady a politiky,“ konstatuje Denník N.

Stanovisko, které k pozastavení Reportérů vydala veřejnoprávní slovenská RTVS, uvádí, že televizi stály chyby v pořadu příliš úsilí a financí, uchopení témat bylo problematické z hlediska směřování, záběru, výběru a vyváženosti zastoupení stran, v reportážích se vyskytovalo mnoho faktografických chyb a neodpovídajících závěrů.

To vše podle RTVS „generovalo stále vyšší počet oprávněných stížností a žalob ze strany dotčených subjektů, což následně stálo a stojí další zaměstnance a celou RTVS nemálo času, energie a financí na urovnání sporů.“

Na reportáže Reportérů si stěžovala například organizace Matice slovenská, která stojí blízko premiérovi Robertu Ficovi.

Ředitel RTVS Jaroslav Rezník ještě na sklonku minulého roku Reportéry chválil. Teď přistoupil k pozastavení jejich formátu a novináře převedl na výrobu jiných pořadů.

PREZIDENTSKÉ VOLBY 2018: VŠE PODSTATNÉ NA INFO.CZ >>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1