Írán zablokuje komunikační službu Telegram, nahradí ji domácí aplikace | info.cz

Články odjinud

Írán zablokuje komunikační službu Telegram, nahradí ji domácí aplikace

Írán nařídil provozovatelům internetu přestat poskytovat prostředí šifrované komunikační službě Telegram. Šéf parlamentního bezpečnostního výboru už v březnu řekl, že Írán z bezpečnostních důvodů službu zablokuje. Státní instituce ji přestaly využívat v polovině dubna a mnohé přešly na domácí komunikační služby.

V Íránu službu Telegram používalo 40 milionů lidí. Vláda tvrdí, že právě díky této komunikaci byly na přelomu roku organizovány protivládní protesty, při nichž zemřelo 25 lidí. V lednu byla služba dočasně zablokována ve snaze vlnu protestů zastavit.

Írán vydává zákaz krátce po obdobném rozhodnutí Ruska, kde má Telegram problém kvůli odmítnutí poskytnout tajné službě klíče k rozšifrování komunikace mezi uživateli.

Služba Telegram loni oznámila, že si pronajala síťové uzly k šíření komunikace v Íránu a okolních zemích. Teď se očekává, že se její rychlost zásadně zpomalí.

Předseda parlamentního bezpečnostního výboru Aláeddín Borúdžerdí v březnu řekl, rozhodnutí o zablokování padlo „na nejvyšší úrovni“ a že službu nahradí domácí aplikace. Podle úřadů už nyní ubylo v Íránu 27 procent uživatelů Telegramu. Dvanáct milionů občanů se zaregistrovalo u pěti domácích alternativních aplikací, i když podle některých nenabízejí srovnatelnou ochranu soukromí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud