Íránský prezident zkritizoval zablokování aplikace Telegram. Moji lidé za tím nejsou, dušuje se | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Íránský prezident zkritizoval zablokování aplikace Telegram. Moji lidé za tím nejsou, dušuje se

Íránský prezident zkritizoval zablokování aplikace Telegram. Moji lidé za tím nejsou, dušuje se

Íránský prezident Hasan Rúhání kritizuje zablokování šifrované komunikační služby Telegram. Tvrdí, že za zákazem jejího používání nestojí lidé z jeho úřadu, uvedla dnes agentura AP. Uživatelé se ke službě nedostanou od pondělí, aplikaci používala odhadem polovina z 80 milionů obyvatel Íránu.

Vláda tvrdí, že právě kvůli této službě byly na přelomu loňského a letošního roku organizovány protivládní protesty, které si vyžádaly 25 životů. Úřady ji dočasně zablokovaly už tehdy ve snaze demonstrace zastavit, nicméně íránské soudy teprve tento týden nařídily poskytovatelům internetu, aby k Telegramu uživatelům znemožnili přístup.

Na Instagramu, sociální síti pro sdílení fotografií, Rúhání v pátek pozdě večer uvedl, že „tato vláda žádnou sociální síť nezablokovala a ani nezablokuje“.

Před Íránem službu Telegram nařídily zablokovat ruské úřady, a to kvůli odmítnutí poskytnout tajné službě klíče k rozšifrování komunikace mezi uživateli. Úřady to prý udělaly z bezpečnostních důvodů.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.