Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Itálie chystá zavedení webové daně. Míří hlavně na Google a Facebook

Itálie chystá zavedení webové daně. Míří hlavně na Google a Facebook

Italský senátní rozpočtový výbor schválil návrh na zavedení šestiprocentního poplatku za digitální prodeje. Očekává se, že takzvaná „webová daň“ přinese dalších 114 milionů eur ročně do italské pokladny. Dolní komora parlamentu bude o zákonu hlasovat do konce roku. Zákon by pak měl v případě odhlasování vstoupit v platnost od ledna roku 2019.

Podle návrhu se na prodej digitálních služeb, jako je online inzerce, bude vztahovat paušální daň. Když si například italská firma koupí reklamu na Googlu, 6 % z ceny prodeje bude zaplaceno italskému daňovému úřadu. Ministerstvo financí slíbilo, že do dubna roku 2018 přesně definuje, které služby se budou muset danit. Jisté ale je, že zemědělské společnosti a malé podniky budou od daní z webových stránek osvobozeny. Itálie se chce zaměřit především na nadnárodní společnosti, jako jsou Google, Apple a Facebook, a dotlačit je tak k placení více peněz na daních. Informoval o tom portál Thelocal.it.

Itálie je jednou z několika zemí, které se snaží dotlačit Evropskou unii k reformě ve zdanění technologických firem. Zároveň tvrdí, že by společnosti měly platit procentní podíl z příjmů, které generují v evropských zemích. V současné době společnosti daní zisk v zemích, kde sídlí, což jim umožňuje generovat zisk v zemích s nejvýhodnější daňovou sazbou a platit minimální daň i v oblastech, kde dosahují významného prodeje.

Zatím není jasné, jestli se webová daň bude vztahovat jen na firmy, které sídlí v zahraničí, nebo i na italské podniky. „Neměli bychom dále tolerovat, že tyto firmy podnikají v našich zemích, jenže do rozpočtů odvádějí na daních minimální částky,“ napsali ve společném dopise ministři. Podle nich státní kasy přicházejí o stovky milionů eur.

Francie, Německo a Španělsko také zvažují zavedení právních předpisů v této oblasti, Itálie by však mohla být první zemí, které se to skutečně povede. Že by návrh neprošel, je spíše nepravděpodobné. Jak nedávno pro Financial Times uvedl Paolo Cellini, profesor digitální ekonomiky na Luiss univerzitě v Římě, americké technologické společnosti jsou „ideálním cílem“ pro italskou levicovou vládu, protože se politické strany již připravují na volby, které budou probíhat na jaře. Tyto společnosti navíc neplatí daně, nevytvářejí nová pracovní místa a peníze odvádějí do zahraničí.

Začátkem letošního roku společnost Google po dlouhém sporu souhlasila s tím, že Itálii zpětně na daních doplatí 306 milionů eur. 

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1