Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Izraelští vojáci se nechali napálit kráskami na seznamkách. Netušili, že je vodí za nos palestinští hackeři

Izraelští vojáci se nechali napálit kráskami na seznamkách. Netušili, že je vodí za nos palestinští hackeři

Kolem dvou seznamek a jedné aplikace na sledování fotbalového mistrovství v Rusku je živo. Asi stovku izraelských vojáků se údajně snažili napálit hackeři z palestinského hnutí Hamas, když se skrze tyto aplikace pokusili nabourat do jejich mobilů. Experti potvrdili, že palestinské programy jsou schopné krást data, zapínat v telefonech mikrofony i kamery a jejich majitele lokalizovat. Hamas by tak skrze mobily dokázal špehovat vojáky prakticky na každém kroku.

Akci s názvem Operace Zlomené srdce odstartovali izraelští armádní specialisté tento týden. A to na poměry židovského státu velmi otevřeně: sezvali novináře do telavivského vojenského velitelství. A zároveň je hned ujistili, že k žádné škodě nedošlo. „Zastavili jsme to včas,“ konstatoval jeden z přítomných specialistů. Pokud by totiž palestinští hackeři vytvořili síť infikovaných mobilů, věděli by ze získaných informací kromě jiného třeba o utajovaném pohybu izraelských jednotek a jejich bezprostředních plánech.

Co se tedy stalo? Lidé (zřejmě) z palestinského radikálního hnutí Hamas, které kontroluje Pásmo Gazy, se pod falešnými identitami pokoušeli seznámit s izraelskými vojáky na sociálních sítích. Poté se je, často už přes aplikaci WhatsApp, snažili navést k tomu, aby si do mobilu stáhli jednu ze tří aplikací tehdy odstupných v obchodě Google Play. Takto se jim podařilo ulovit – podle oficiálních údajů – zhruba stovku příslušníků izraelské armády.

Společnost Google se k incidentu bezprostředně nevyjádřila, aplikace ale už ke stažení údajně nejsou.

Tři aplikace, které obsahovaly nepřátelský kód, se nazývaly "Glancelove", "Winkchat", respektive "Golden Cup". První dvě předstíraly, že jsou seznamkami, zatímco třetí monitorovala fotbalové mistrovství v Rusku. Prý zdařile. „Fotbalová aplikace je vlastně dost dobrá, mohli jste jednoduše sledovat výsledky z každého zápasu,“ konstatoval pro agenturu Reuters jeden z izraelských expertů.

Židovský stát je technologicky vyspělý a podobná pochvala může programátory Hamasu – pokud nejde o najaté experty odjinud – opravdu hřát. Hnutí se nicméně k izraelskému nařčení nevyjádřilo.

Profesionálně pracovali údajně i ti, kteří pro sociální sítě vymýšleli profily neexistujících osob. Snímky i osobní data (nejčastěji) žen a dívek, které použili, ukradli z facebookových účtů reálných lidí. Vybrali fotky, na kterých si ženy z různých důvodů většinu oblečení odložily, některé záběry pak ukazují dívky vzájemně se líbající, konstatuje web The Times of Israel. Podle něj konverzace skrze Facebook a WhatsApp probíhaly v běžné, přirozeně působící hebrejštině s tím, že mluvčí na druhé straně užívali slangová slova obvyklá pro tuto izraelskou generaci. Hackeři a jejich spolupracovníci se navíc k síti i účtům připojovali z izraelských telefonních čísel. Přesto je prý pravděpodobné, že ne všechny operace se uskutečnily přímo z palestinského Pásma Gazy.

Izraelští vojáci konstatovali, že profesionální je nejen fotbalová aplikace, ale celý přístup k operaci. Palestinci podle jejich hodnocení učinili v posledních měsících značný pokrok. „Hamas prokázal, že má velice kvalitní informace o našich mladých lidech a jejich způsobu myšlení,“ přiznal jeden z izraelských důstojníků.

Nejde totiž o první podobný útok: v letech 2016 a 2017 hackeři Hamasu vytvořili především na Facebooku s pomocí ukradených snímků falešné profily atraktivních dívek, kterým přiřadili typicky izraelská jména. Hackeři či jejich kolegové tehdy kontaktovali především uniformované muže, i když se obětmi stalo také několik v armádě sloužících žen. I předloni si vojáci (a vojačky) měli sami, byť nevědomky do mobilu instalovat trojského koně z obchodu s aplikacemi s názvem Apkpk. Sem je hackeři navedli s tvrzením, že přes obvyklé kanály (typu WhatsApp a Messenger) nemohou komunikovat. Letos ale aplikace vyhlížely mnohem věrohodněji nejen díky zpracování, ale i proto, že byly umístěné ve standardním obchodě Googlu.

Izraelci i Palestinci ještě mají v paměti příběh tehdy šestnáctiletého izraelského studenta Ofira Rahuma, kterého v roce 2001 nechala na území Palestinské autonomie doslova popravit o osm let starší Palestinka Amana Džavádová. Ta se vydávala za židovku původem z Maroka, dala si přezdívkou Sally a s Ofirem flirtovala anglicky pomocí komunikačního programu ICQ. Teenagera vylákala do Jeruzaléma, odkud ho převezla ho Palestiny, kam izraelští civilisté nesmějí. Zde ho předala jedné z militantních frakcí hnutí Fatah, jejíž členové mladíka přímo před ní chladnokrevně zastřelili.

Metody vražedkyně odsoudili i četní Palestinci. Když pak byla Amana v rámci výměny za izraelského vojáka a rukojmího Gilata Šalita (2011) propuštěna z vězení židovského státu, přehazovali si jí Palestinci jako horký brambor, až nakonec skončila v Turecku. Arabské vedení její čin nakonec ocenilo i tím, že se s ní v Ankaře sice neveřejně, přesto setkal šéf autonomie Mahmúd Abbás.

Pravidla armády židovského státu stanovují, jaké snímky a informace vojáci nesmějí publikovat na sociálních sítích. Vzhledem k enormní oblibě této komunikace mezi mladými Izraelci ale dochází k častému porušování stanovených hranic. Na sítích byly k nalezení snímky ze základen, či záběry utajované vojenské techniky někdy i s přesnou lokací. Podobným způsobem došlo k aféře, která vyvolala nejen mediální diskusi o morálním stavu izraelských jednotek: někteří vojáci a vojačky totiž na webu publikovali rozvernáé selfie, které si pořídili se zadrženými, často spoutanými Palestinci, kteří se nacházeli v ponižujících polohách.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1