Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Izraelští vojáci se nechali napálit kráskami na seznamkách. Netušili, že je vodí za nos palestinští hackeři

Izraelští vojáci se nechali napálit kráskami na seznamkách. Netušili, že je vodí za nos palestinští hackeři

Kolem dvou seznamek a jedné aplikace na sledování fotbalového mistrovství v Rusku je živo. Asi stovku izraelských vojáků se údajně snažili napálit hackeři z palestinského hnutí Hamas, když se skrze tyto aplikace pokusili nabourat do jejich mobilů. Experti potvrdili, že palestinské programy jsou schopné krást data, zapínat v telefonech mikrofony i kamery a jejich majitele lokalizovat. Hamas by tak skrze mobily dokázal špehovat vojáky prakticky na každém kroku.

Akci s názvem Operace Zlomené srdce odstartovali izraelští armádní specialisté tento týden. A to na poměry židovského státu velmi otevřeně: sezvali novináře do telavivského vojenského velitelství. A zároveň je hned ujistili, že k žádné škodě nedošlo. „Zastavili jsme to včas,“ konstatoval jeden z přítomných specialistů. Pokud by totiž palestinští hackeři vytvořili síť infikovaných mobilů, věděli by ze získaných informací kromě jiného třeba o utajovaném pohybu izraelských jednotek a jejich bezprostředních plánech.

Co se tedy stalo? Lidé (zřejmě) z palestinského radikálního hnutí Hamas, které kontroluje Pásmo Gazy, se pod falešnými identitami pokoušeli seznámit s izraelskými vojáky na sociálních sítích. Poté se je, často už přes aplikaci WhatsApp, snažili navést k tomu, aby si do mobilu stáhli jednu ze tří aplikací tehdy odstupných v obchodě Google Play. Takto se jim podařilo ulovit – podle oficiálních údajů – zhruba stovku příslušníků izraelské armády.

Společnost Google se k incidentu bezprostředně nevyjádřila, aplikace ale už ke stažení údajně nejsou.

Tři aplikace, které obsahovaly nepřátelský kód, se nazývaly "Glancelove", "Winkchat", respektive "Golden Cup". První dvě předstíraly, že jsou seznamkami, zatímco třetí monitorovala fotbalové mistrovství v Rusku. Prý zdařile. „Fotbalová aplikace je vlastně dost dobrá, mohli jste jednoduše sledovat výsledky z každého zápasu,“ konstatoval pro agenturu Reuters jeden z izraelských expertů.

Židovský stát je technologicky vyspělý a podobná pochvala může programátory Hamasu – pokud nejde o najaté experty odjinud – opravdu hřát. Hnutí se nicméně k izraelskému nařčení nevyjádřilo.

Profesionálně pracovali údajně i ti, kteří pro sociální sítě vymýšleli profily neexistujících osob. Snímky i osobní data (nejčastěji) žen a dívek, které použili, ukradli z facebookových účtů reálných lidí. Vybrali fotky, na kterých si ženy z různých důvodů většinu oblečení odložily, některé záběry pak ukazují dívky vzájemně se líbající, konstatuje web The Times of Israel. Podle něj konverzace skrze Facebook a WhatsApp probíhaly v běžné, přirozeně působící hebrejštině s tím, že mluvčí na druhé straně užívali slangová slova obvyklá pro tuto izraelskou generaci. Hackeři a jejich spolupracovníci se navíc k síti i účtům připojovali z izraelských telefonních čísel. Přesto je prý pravděpodobné, že ne všechny operace se uskutečnily přímo z palestinského Pásma Gazy.

Izraelští vojáci konstatovali, že profesionální je nejen fotbalová aplikace, ale celý přístup k operaci. Palestinci podle jejich hodnocení učinili v posledních měsících značný pokrok. „Hamas prokázal, že má velice kvalitní informace o našich mladých lidech a jejich způsobu myšlení,“ přiznal jeden z izraelských důstojníků.

Nejde totiž o první podobný útok: v letech 2016 a 2017 hackeři Hamasu vytvořili především na Facebooku s pomocí ukradených snímků falešné profily atraktivních dívek, kterým přiřadili typicky izraelská jména. Hackeři či jejich kolegové tehdy kontaktovali především uniformované muže, i když se obětmi stalo také několik v armádě sloužících žen. I předloni si vojáci (a vojačky) měli sami, byť nevědomky do mobilu instalovat trojského koně z obchodu s aplikacemi s názvem Apkpk. Sem je hackeři navedli s tvrzením, že přes obvyklé kanály (typu WhatsApp a Messenger) nemohou komunikovat. Letos ale aplikace vyhlížely mnohem věrohodněji nejen díky zpracování, ale i proto, že byly umístěné ve standardním obchodě Googlu.

Izraelci i Palestinci ještě mají v paměti příběh tehdy šestnáctiletého izraelského studenta Ofira Rahuma, kterého v roce 2001 nechala na území Palestinské autonomie doslova popravit o osm let starší Palestinka Amana Džavádová. Ta se vydávala za židovku původem z Maroka, dala si přezdívkou Sally a s Ofirem flirtovala anglicky pomocí komunikačního programu ICQ. Teenagera vylákala do Jeruzaléma, odkud ho převezla ho Palestiny, kam izraelští civilisté nesmějí. Zde ho předala jedné z militantních frakcí hnutí Fatah, jejíž členové mladíka přímo před ní chladnokrevně zastřelili.

Metody vražedkyně odsoudili i četní Palestinci. Když pak byla Amana v rámci výměny za izraelského vojáka a rukojmího Gilata Šalita (2011) propuštěna z vězení židovského státu, přehazovali si jí Palestinci jako horký brambor, až nakonec skončila v Turecku. Arabské vedení její čin nakonec ocenilo i tím, že se s ní v Ankaře sice neveřejně, přesto setkal šéf autonomie Mahmúd Abbás.

Pravidla armády židovského státu stanovují, jaké snímky a informace vojáci nesmějí publikovat na sociálních sítích. Vzhledem k enormní oblibě této komunikace mezi mladými Izraelci ale dochází k častému porušování stanovených hranic. Na sítích byly k nalezení snímky ze základen, či záběry utajované vojenské techniky někdy i s přesnou lokací. Podobným způsobem došlo k aféře, která vyvolala nejen mediální diskusi o morálním stavu izraelských jednotek: někteří vojáci a vojačky totiž na webu publikovali rozvernáé selfie, které si pořídili se zadrženými, často spoutanými Palestinci, kteří se nacházeli v ponižujících polohách.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744