Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak Google „hacknul“ české neziskovky. Když mu teče do bot, přispěchají rády na pomoc

Jak Google „hacknul“ české neziskovky. Když mu teče do bot, přispěchají rády na pomoc

Jen pár dnů před hlasováním Evropského parlamentu čeští europoslanci dostali do emailových schránek prosbu od neziskové organizace EDUin, aby hlasovali proti směrnici, která dává novinářům autorská práva. Googlu a i Facebooku tato směrnice vadí, protože v současnosti mohou autorská práva v podstatě svévolně porušovat a ještě na cizí obsah prodávat reklamu.

Vzhledem k tomu, že „neziskovky“ mají ze směrnice výjimku a tudíž se jich netýká, je výzva EDUin, která o sobě dala v minulosti vědět především propagací inkluze, poměrně překvapivá. Nikoliv už tak při bližším pohledu. Mezi dárce této neziskové organizace totiž patří právě Google. Stejně jako v mnoha dalších případech, které jasně ukazují, jak si americký monopol dokázal vybudovat rozsáhlou vlivovou síť i v Česku a dokáže je využít, když mu zrovna teče do bot.

EDUin na dotazy INFO.CZ jako jediná nezisková organizace vůbec nereagovala, ostatní neziskovky se přitom brání, že nemají s lobbingem za technologickou společnost nic společného. Samotný Google má na dotazy jednoduchou odpověď. „Neziskový sektor v České republice podporujeme již od roku 2010 prostřednictvím programu Google Grants,“ říká mluvčí Googlu Alžběta Houzarová. Na stránkách společnosti se ovšem dozvíte informace pouze o projektech, které jsou mediální a získaly finanční podporu. Samotné neziskovky často získávají podporu v podobě lepších (pro ostatní placených) pozic ve vyhledávači.

Google prostřednictvím grantů rozdělí v Česku každý rok o něco málo více než jeden milion eur, na daních zaplatí podle Hospodářských novin zhruba osm milionů korun, což je zanedbatelná částka ve srovnání například s českým Seznamem. Podle odhadů se přitom tržby Googlu jen v Česku pohybují ve vyšších jednotkách miliard korun. Granty Googlu tak lze považovat především za marketingový trik, jak odvést pozornost od skutečnosti, že firma peníze vydělané v Evropě odklání do Irska, pak do Nizozemska a následně na Bermudy, kde je daň nulová.

„V každé zemi, ve které působíme, dodržujeme všechny platné daňové předpisy. Jako společnost, která má ústředí a největší počet inženýrů ve Spojených státech, platíme většinu daní v USA,“ brání se Houzarová. Šéf Googlu Sundar Pichai na letošním ekonomickém fóru v Davosu dokonce tvrdil, že by jeho firma byla šťastná, kdyby mohla platit vyšší daně, ale neplatí je, za což podle něj může „špatný evropský daňový systém“.

Hlavním vlivovým nástrojem Googlu v Česku je Svaz průmyslu (SPČR) a především pak jeho viceprezidentka Milena Jabůrková. Ta předsedá komisi expertů, která vytvořila stanovisko, které vyzývá europoslance, aby odmítli směrnici o ochraně autorských práv na digitálním trhu. Členka vedení středoevropské pobočky IT firmy IBM, která v minulosti získala kontroverzní miliardové státní zakázky, má blízko i k současné šéfce české pobočky Googlu Taťáně Le Moigne. Google je rovněž zakládajícím členem platformy pro umělou inteligenci, jejímž je Jabůrková velkým propagátorem.

Postoje Svazu průmyslu pak přesně kopírují i postoje Googlu a dalších technologických firem, které v minulosti byly prokázány jako nepravdivé. Mluvčí svazu Eva Veličková přesto trvá, že v případě amerického Googlu SPČR hájí český průmysl. „Na nedostatky upozorňujeme dlouhodobě, a hájíme tak zájmy českého průmyslu. Nelíbí se nám, že návrh omezí sdílení online obsahu a bude nutit zřizovatele internetových stránek filtrovat obsah,“ uvedla Veličková v odpovědi na dotazy INFO.CZ.

Vyjádření Veličkové ovšem tvrdě naráží na realitu. Zřizovatelé nemusí filtrovat obsah, ale pouze přejímají zodpovědnost za to, zda příspěvky na jejich stránkách porušují či neporušují autorská práva. Omezení sdílení obsahu je rovněž lživé. Pro uživatele směrnice nic nemění, u velkých firem pouze žádá, aby získaly souhlas majitele autorských práv. Svaz rovněž tvrdí, že pochybnosti o směrnici má i vláda ČR. Z aktuální pozice vlády k jednání v EU, kterou má INFO.CZ k dispozici, naopak vyplývá, že vláda přijetí směrnice podporuje, stejně jako drtivá většina členských států unie.

Stejné argumenty používají neziskové organizace placené Googlem napříč Evropou, český EDUin není výjimkou. Není bez zajímavosti, že mezi dárce EDUin patří i Jabůrkové IBM. Stopy Taťány Le Moigne z Googlu a lidí ze Svazu průmyslu se ovšem potkávají i v dalších neziskových organizacích. Patří mezi ně i pražská pobočka Aspen Institute, jejímž zakladatelem jsou mimo jiné manželé Bakalovi. Le Moigne je zde členkou představenstva, angažuje se v něm ovšem i celá řada politiků. Google je pak jedním z hlavních partnerů této neziskové organizace a s americkým Aspen Institutem provozuje velký projekt Future of Work.

Mluvčí Aspen Institutu Zuzana Kroupová ovšem odmítá, že by jeho členové jakkoliv intervenovali proti směrnici, přestože členkou představenstva je třeba právě Taťána Le Moigne. „Vzhledem k tomu, že jsme žádnou intervenci ohledně směrnice o autorských právech nedělali, odpověď na první otázku je záporná a odpovídat na další otázky v tomto kontextu považujeme za bezpředmětné,“ uvedla Kroupová.

Podstatně otevřenější je nezisková organizace Nadace OSF, která v Česku uděluje Novinářskou cenu. Ta v minulosti dostala více než tři miliony korun od Googlu na pořádání ceny v Česku na Slovensku a na projekt datové žurnalistiky. Od roku 2015 čerpá pouze podporu v podobě lepší pozice ve vyhledávači. „Jedná se o nefinanční podporu neziskového sektoru obecně. Google nevyžaduje žádné protiplnění,“ dodává šéf Nadace OSF Robert Basch s tím, že jeho neziskovka proti směrnici žádné výpady nepodnikala.

Opačný případ je naopak nezisková organizace Iuridicum Remedium, která proti autorským právům pro novináře vystupuje velmi aktivně. Za její podporu jí veřejně děkují i zástupci Pirátské strany, kteří patří k největším odpůrcům směrnice. „Naším cílem není podporovat zájmy Googlu, ale prosazovat internet co nejméně svázaný zbytečnými regulacemi,“ řekl INFO.CZ výkonný ředitel Jan Vobořil. Jeho neziskovce přitom nevadí ani tak autorská práva pro novináře, ale přesun odpovědnosti za jejich zneužívání z uživatele na provozovatele.

 

 

 

 

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1