Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak přežít klimatickou změnu? Odpoví vám časopis INFOLAB, ode dneška je v trafikách

Jak přežít klimatickou změnu? Odpoví vám časopis INFOLAB, ode dneška je v trafikách

Od pondělí 16. dubna je v prodeji druhé vydání tištěného magazínu portálu INFO.CZ. INFOLAB se na 150 stranách zabývá klimatickou změnou, sleduje klíčové vědecké poznatky, ekonomické i společenské dopady proměny globálního klimatu.

Tištěný magazín INFOLAB vychází z DNA zpravodajského portálu Info.cz a stejně jako on se věnuje zásadním událostem a trendům v širokém kontextu. První číslo se loni na podzim věnovalo robotizaci, jarní vydání se zabývá problematikou klimatické změny. Mapuje argumentaci odpůrců i zastánců tohoto fenoménu, popisuje jeho dopady na ekonomiku, společnost, politiku, vědu i na každodenní život.

„Jak je pro celou rodinu projektů Info.cz charakteristické, INFOLAB staví na vlastních unikátních zjištěních. Proto INFOLAB přináší například rozsáhlý exkluzivní rozhovor se světově uznávanou vědkyní Camille Parmesan nebo unikátní reportáže z Vietnamu,“ říká Michal Půr, šéfredaktor portálu INFO.CZ.

Významný prostor v INFOLABu dostaly také domácí špičky klimatologie včetně českého zástupce u Mezivládního klimatického panelu Radima Tolasze. Esejí o pozici Česka uprostřed probíhající diskuze o klimatické změně a hledání jejího řešení přispěl „otec zakladatel“ moderní české ekologie, profesor Bedřich Moldan.

INFOLAB vedle rozsáhlých textů přináší také bohatý exkluzivní fotomateriál, díky kterému se čtenáři mohou seznámit s různými podobami projevů klimatické změny nejen ve světě, ale také v České republice.

Magazín INFOLAB připravily redaktorky a redaktoři portálu INFO.CZ, vedoucím projektu je Ondřej Fér. Fotografiemi přispěli například Hynek Glos, Martin Pinkas nebo Vojtěch Veškrna, o svébytný a nezaměnitelný design se postaralo oceňované DIP Studio Petry Roubalové a Matěje Hanauera.

Infolab II

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744