Kajínek má prý zajímavé nabídky. Značku bych na něm nestavěl, zájem opadne, říká expert na reklamu Horák | info.cz

Články odjinud

Kajínek má prý zajímavé nabídky. Značku bych na něm nestavěl, zájem opadne, říká expert na reklamu Horák

Jeho jméno je všude – na titulních stranách novin, v rozhlase i televizi. Jiří Kajínek po 23 letech opustil vězení. Premiér kvůli tomu dokonce zmínil, že se mu nelíbí, jak se z propuštěného vězně stává celebrita. Sláva mu může v určitých ohledech při návratu na svobodu pomoci. Zájem o jeho jméno a tvář můžou mít i firmy, které se touží zviditelnit. Kajínek sám před branami věznice pronesl, že nějaké nabídky už má. Jenže je skutečně dobrý nápad spojit s ním vlastní podnikání a jak to vidí člověk, který se v této oblasti vyzná?

„Mám nabídky na různé práce, některé fakt zajímavé,“ tvrdil Kajínek novinářům krátce po odchodu z rýnovické věznice. Konkrétnější nebyl, přesto lze usuzovat, že by mohl nalézt uplatnění coby tvář, kterou zná bez nadsázky celé Česko. Nebylo by to ostatně poprvé, kdy by na své popularitě stavěl.

Firmy můžou chtít Kajínka obsadit třeba v reklamě. Marketingový expert Jakub Horák však na dotaz INFO.CZ upozorňuje, že snaha využít omilostněného vraha pro vlastní popularizaci může být dvojsečná. „Vzhledem k jeho minulosti bych byl opatrný stavět na něm značku. Myslím, že teď je kolem Kajínka rušno, ale to za chvíli opadne,“ tvrdí pro INFO.CZ Horák.

V souvislosti s Kajínkovým propuštěním připomíná případ jiného slavného zločince. Před třemi lety opustil vězení kontroverzní podnikatel Ivan Jonák. Také jeho v prvních chvílích sledovala média a účastnil se divokých večírků, na které byl zvyklý z 90. let. Jenže zájem o jeho příběh ale časem polevil a pomyslný král diskoték se neobjevoval už ani v bulváru. Nakrátko to změnila až jeho smrt.

Podle Horáka za půl roku nebude zájem ani o Kajínka. Do té doby se může uplatnit například v zábavním průmyslu. „Možná ho budou zvát na nějaké akce, bude něco křtít,“ domnívá se Horák.

Tvrdí zároveň, že vlna pozornosti, kterou Kajínkovo propuštění vyvolalo, je odrazem současné nedůvěry v systém. „Tak ho používá i prezident Zeman,“ říká mediální expert. Poukazuje v souvislosti s tím na působení dezinformačních webů podrývajících víru v zavedená média jako zprostředkovatele pravdivých a ověřených informací. Způsob jakým je Kajínkovo omilostnění prezentované z Hradu, považuje za další projev tohoto trendu.

Podle Horáka se jedná o jev, který z českého mediálního prostoru jen tak nezmizí. „Základním řešením je soustředit se na školství. Zvýšit platy učitelům a nalákat do něj kvalitnější lidi. Ale bude trvat generaci, než se někam posuneme,“ uzavírá Horák.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud