Každá čtvrtá česká firma byla terčem počítačové kriminality. Podvodníci nejčastěji používají podvržené e-maily | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Každá čtvrtá česká firma byla terčem počítačové kriminality. Podvodníci nejčastěji používají podvržené e-maily

Každá čtvrtá česká firma byla terčem počítačové kriminality. Podvodníci nejčastěji používají podvržené e-maily

Obětí kybernetické kriminality se v posledních dvou letech stala čtvrtina českých firem. Počet podniků, které kybernetický útok zaznamenaly, je v Česku nižší oproti ostatním zemím střední a východní Evropy i celosvětovému průměru. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků výzkumu společnosti PwC. Internetoví podvodníci nejčastěji používají podvržené e-maily nebo webové stránky.

Počet případů hospodářské kyberkriminality v Česku podle průzkumu klesá. Zatímco letos se s počítačovými podvody setkala čtvrtina firem, v roce 2016 jich bylo o 11 procent více. Pokles může být podle studie výsledkem zlepšující se kybernetické ochrany českých firem, nebo naopak projevem nedostatečné schopností stále sofistikovanější útoky odhalit.

Nejčastější formou počítačových podvodů, kterým české firmy čelí, je takzvaný phishing. Typickým příkladem je podvržený e-mail s výzvou k přesunu firemních peněz na cizí účet, ve kterém se útočník vydává za ředitele společnosti. Za poslední dva roky byl phishing použit v 41 procentech počítačových útoků na české firmy. To je výrazně více než v ostatních zemích střední a východní Evropy i ve světě.

„V Česku jsou tím nejslabším článkem kyberbezpečnosti stále zaměstnanci, kdy z 1000 pracovníků na podvodný e-mail klikne třetina z nich. Proto jsou útoky tohoto typu stále tolik úspěšné,“ uvedl vedoucí týmu kybernetické bezpečnosti PwC ČR Michal Čábela. Druhým nejčastějším typem kybernetického útoku v Česku je použití škodlivého softwaru. Takzvaný malware zaznamenalo 37 procent napadených firem. V tomto případě se jedná o čísla podobná dalším středoevropským a východoevropským zemím i globálnímu průměru.

„Malware může být skrytý téměř všude: na flash disku, v obrázku, v e-mailu, na podezřelém webu, či dokonce přímo na webu konkrétního podniku,“ vysvětluje Čábela. Tento typ útoku podle něj není možné zcela eliminovat, je ale možné ho omezit. Program kybernetické bezpečnosti v minulosti zavedlo 88 procent oslovených českých firem. To je výrazně více než celosvětový průměr, který je 60 procent. České podniky vynikají podle zjištění PwC především v automatickém monitorování sítí.

V čem české firmy naopak zaostávají, je ochota obrátit se v případě kybernetického útoku na státní úřad nebo policii. Zatímco v celosvětovém měřítku by se tak zachovalo skoro 60 procent firem, v Česku jen 37 procent.

Jako nejčastější důvod neochoty útoky hlásit uvádějí české společnosti riziko nekontrolovaného zveřejnění. Následuje nedůvěra v odborné schopnosti státních institucí a absence zákonné povinnosti tyto útoky hlásit. "S nástupem GDPR bude nutné hlásit každý kybernetický útok, a to Úřadu pro ochranu osobních údajů maximálně do 72 hodin od napadení," upozornil Čabela.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.