„Když začnete cenzurovat příliš, lidé odejdou.“ Vedení Facebooku šlo kvůli kontroverznímu videu na kobereček | info.cz

Články odjinud

„Když začnete cenzurovat příliš, lidé odejdou.“ Vedení Facebooku šlo kvůli kontroverznímu videu na kobereček

Irský ministr pro komunikace Denis Naughten se během své návštěvy New Yorku setkal s managementem Facebooku. Ředitelům obří sociální sítě dal najevo, že byl „zděšený a znechucený z investigativní reportáže televize Channel 4, která přinášela pohled na selhání sociální sítě při dohledu na kontroverzní obsah. Facebook má v Irsku své mezinárodní ústředí pro Evropu, Afriku a Blízký východ (EMEA).

Ministr Naughten si ředitele Facebooku předvolal kvůli investigativnímu videu, které nedávno přinesla stanice Channel 4. Na něm je mimo jiné zachycen průběh školení moderátorů, kteří mají na starosti odstraňování škodlivého obsahu ze sociální sítě. Video však zachycuje, že jsou instruováni, aby extrémní a škodlivý obsah z facebooku neodstraňovali, informuje zpravodajský server Independent

„Pokud začnete cenzurovat příliš, lidé z Facebooku odejdou,“ říká na nahrávce stanice Channel 4 jeden ze školitelů budoucích moderátorů. „Uvědomte si, že nakonec nám jde o vydělávání peněz.“ Podle Naughtena jsou tyto výroky nanejvýš znepokojivé, managementu firmy dal najevo, že byl zděšený a znechucený.

„Facebook evidentně nedokázal naplnit standardy, které od něj veřejnost právem očekává,“ uvedl ministr podle deníku Irish Mirror. „Proto jsem požadoval urgentní setkání s managementem Facebooku během mé návštěvy New Yorku.“

Sociální síť v reakci na zveřejnění reportáže uvedla, že je záběry, které byly prezentovány, velmi znepokojena. „Bezpečí našich uživatelů na naší sociální síti bereme velmi vážně,“ řekl manažer obsahu Facebooku Siobhan Comiskey. Školitelé nicméně o svou práci nepřijdou - budou jen přeškoleni.

Reportáž uvádí i případy, kdy na Facebooku zůstal veřejně přístupný obsah navzdory tomu, že očividně porušuje podmínky sítě. Jde například o video, na kterém muž brutálně bije a kope malé dítě. Tyto záběry na sociální síti visí již od roku 2012, navzdory mnohým žádostem o jeho stažení.

Jak řekla pro BBC aktivistka bojující proti zneužívání dětí Nicci Astinová, o smazání tohoto videa požádala již před šesti lety, bylo jí ale řečeno, že video žádná pravidla neporušuje. Podobně alarmujících videí je podle ní na Facebooku stále hodně, přestože byly uživateli opakovaně nahlášeny jako závadný obsah. Podle dokumentárního filmu přitom moderátoři neodstraňují ani řadu problematických příspěvků s nenávistnými projevy nebo nezletilými osobami.

Proč: Facebook a data, která na vás má autor: INFO.CZ

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud