Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Když začnete cenzurovat příliš, lidé odejdou.“ Vedení Facebooku šlo kvůli kontroverznímu videu na kobereček

„Když začnete cenzurovat příliš, lidé odejdou.“ Vedení Facebooku šlo kvůli kontroverznímu videu na kobereček

Irský ministr pro komunikace Denis Naughten se během své návštěvy New Yorku setkal s managementem Facebooku. Ředitelům obří sociální sítě dal najevo, že byl „zděšený a znechucený z investigativní reportáže televize Channel 4, která přinášela pohled na selhání sociální sítě při dohledu na kontroverzní obsah. Facebook má v Irsku své mezinárodní ústředí pro Evropu, Afriku a Blízký východ (EMEA).

Ministr Naughten si ředitele Facebooku předvolal kvůli investigativnímu videu, které nedávno přinesla stanice Channel 4. Na něm je mimo jiné zachycen průběh školení moderátorů, kteří mají na starosti odstraňování škodlivého obsahu ze sociální sítě. Video však zachycuje, že jsou instruováni, aby extrémní a škodlivý obsah z facebooku neodstraňovali, informuje zpravodajský server Independent

„Pokud začnete cenzurovat příliš, lidé z Facebooku odejdou,“ říká na nahrávce stanice Channel 4 jeden ze školitelů budoucích moderátorů. „Uvědomte si, že nakonec nám jde o vydělávání peněz.“ Podle Naughtena jsou tyto výroky nanejvýš znepokojivé, managementu firmy dal najevo, že byl zděšený a znechucený.

„Facebook evidentně nedokázal naplnit standardy, které od něj veřejnost právem očekává,“ uvedl ministr podle deníku Irish Mirror. „Proto jsem požadoval urgentní setkání s managementem Facebooku během mé návštěvy New Yorku.“

Sociální síť v reakci na zveřejnění reportáže uvedla, že je záběry, které byly prezentovány, velmi znepokojena. „Bezpečí našich uživatelů na naší sociální síti bereme velmi vážně,“ řekl manažer obsahu Facebooku Siobhan Comiskey. Školitelé nicméně o svou práci nepřijdou - budou jen přeškoleni.

Reportáž uvádí i případy, kdy na Facebooku zůstal veřejně přístupný obsah navzdory tomu, že očividně porušuje podmínky sítě. Jde například o video, na kterém muž brutálně bije a kope malé dítě. Tyto záběry na sociální síti visí již od roku 2012, navzdory mnohým žádostem o jeho stažení.

Jak řekla pro BBC aktivistka bojující proti zneužívání dětí Nicci Astinová, o smazání tohoto videa požádala již před šesti lety, bylo jí ale řečeno, že video žádná pravidla neporušuje. Podobně alarmujících videí je podle ní na Facebooku stále hodně, přestože byly uživateli opakovaně nahlášeny jako závadný obsah. Podle dokumentárního filmu přitom moderátoři neodstraňují ani řadu problematických příspěvků s nenávistnými projevy nebo nezletilými osobami.

720p 360p
Proč: Facebook a data, která na vás má

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1