Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Knihovna amerického Kongresu končí s archivováním všech tweetů. Je zahlcená miliardami vzkazů

Knihovna amerického Kongresu končí s archivováním všech tweetů. Je zahlcená miliardami vzkazů

Je to, jako by končila jedna epocha. Knihovna amerického Kongresu oznámila, že už nebude archivovat tweety. Do databáze je zařazovala pravidelně od roku 2010, od Twitteru tehdy dostala i „sebrané tweety“ za první čtyři roky fungování této sociální platformy. Teď oznámila, že bude pro budoucí generace archivovat už jen vybrané zprávy ze sociální sítě. Nejspíše i ty od Donalda Trumpa. 

Důvodů, proč se knihovna rozhodla svou současnou praxi ukončit, je více. Tím nejpodstatnějším je masivní rozvoj, který platforma v posledních letech prodělala, a s tím spojený nárůst počtu tweetů, uvedla knihovna ve své zprávě.

Smazané tweety Donalda TrumpaSmazané tweety Donalda Trumpaautor: ProPublica.org / Twitter

Knihovna Kongresu dodává, že mezi další důvody patří i nedávné dvojnásobné rozšíření počtu povolených znaků na 280 či fakt, že ačkoliv jsou v současnosti tweety často doprovázeny obrázkem, videem či hypertextovým odkazem, podle dohody s Twitterem knihovna zaznamenává pouze text.

„Od nového roku proto budou archivovány již jen velmi vybrané tweety. Budeme uchovávat velmi tematické tweety a ty, které budou zaměřené na významné události. Budeme například archivovat tweety ohledně voleb nebo témat národních zájmů,“ uvedla knihovna.

Instituci se nelze divit. Podle statistik je totiž na Twitter přidáno každou vteřinu asi šest tisíc tweetů, což znamená asi 350 tisíc tweetů každou minutu, půl miliardy tweetů denně a okolo 200 miliard tweetů každý rok. 

Přitom když Twitter v roce 2006 začínal, trvalo mu tři roky, než na něm lidé nasdíleli miliardu tweetů. Nyní tuto hranici lidstvo pokoří za dva dny, informuje server Internet Live Stats

Donald Trump se nicméně nejspíše obávat nemusí: jeho sdělení pravděpodobně zůstanou zachována pro další generace. Jen těžko si lze totiž představit, že by je archiváři nezařadili. Respektive, že by z nich dokázali vybrat jen ty největší perly.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744