Konec internetu? 5 otázek a odpovědí k síťové neutralitě, která má ve Spojených státech namále | info.cz

Články odjinud

Konec internetu? 5 otázek a odpovědí k síťové neutralitě, která má ve Spojených státech namále

Americký regulátor FCC ve čtvrtek odhlasoval konec souboru legislativních opatření známých jako síťová neutralita. Pod nicneříkajícím názvem se v podstatě skrývá sama podstata otevřenosti internetu. Připravili jsme pro vás s využitím serveru Business Insider několik otázek a odpovědí, která celý pojem vysvětlují a zasazují do souvislostí. Důležité je si uvědomit, že jde o situaci, která zatím v Evropě není.

Co je to síťová neutralita?

Je to princip, že k veškerému „provozu“ na internetu by mělo být přistupováno stejně. V podstatě to znamená, že poskytovatelé internetových služeb (telekomunikační operátoři a podobně) nesmí blokovat, či zpomalovat služby a obsah někoho jiného. Takové pravidlo má internet udržet otevřený všem a zachovat jej jako „území“, kde všichni mají stejné šance.

Pokud by takový princip nefungoval, znamená to, že váš poskytovatel internetu by vám mohl zakázat sledovat filmy na Netflixu, nebo vám účtovat poplatky za sledování YouTube. Netflix a Youtube by navíc mohl být nucen platit za to, aby jeho služby nebyly zpomalovány.

Ve Spojených státech (v Evropě princip síťové neutrality není narušen) byla síťová neutralita chráněna od roku 2005. V roce 2015 navíc regulátor (po tlaku prezidenta Obamy) označil poskytovatele širokopásmového (takzvaný broadband, tedy ADSL či WiFi připojení) internetového připojení jako telekomunikační společnosti. Získal tak nad jejich činností dohled a mohl vynucovat princip síťové neutrality i na nich.

Poslední rozhodnutí FCC vrací situaci před rok 2015 a poskytovatelé širokopásmového připojení mohou blokovat či zpomalovat služby či obsah někoho jiného. Jedinou povinností poskytovatelů širokopásmového připojení by byla povinnost zákazníkům sdělit, čeho se jednotlivá omezení týkají.

Proč chce regulátor princip síťové neutrality zrušit?

Šéf FCC Ajit Pai je bývalý právník telekomunikační společnosti Verizon a také výrazný zastánce volného trhu. Podle něj by FCC vůbec poskytovatele širokopásmového připojení neměl regulovat, což dával najevo ještě před svým přechodem k regulátorovi.

Jeho hlavním argumentem je, že regulace snížila investice do širokopásmového připojení k internetu. Především pak investice do jeho zrychlení. Problémem je, že statistiky neukazují, že by se investice snížily. Ve skutečnosti od roku 2013 stagnují, přičemž některé organizace upozorňují, že od roku 2015, kdy byla regulace zavedena, ve skutečnosti vzrostly. Některé společnosti sice investovat přestaly, ale jejich nečinnost nelze vztáhnout k zavedení principu síťové neutrality.

Co se teď bude dít?

Nová pravidla nezačnou platit dřív, než 60 dní poté, co budou uveřejněna v americké obdobě obchodního věstníku. Je téměř jisté, že některé organizace napadnou rozhodnutí FCC u soudů a zástupci Demokratů v Kongresu pravděpodobně navrhnou zákon, který by měl rozhodnutí regulátora odvrátit.

Pokud ovšem nová pravidla začnou platit podle plánu, poskytovatelů širokopásmového připojení budou moci začít blokovat či omezovat některé služby a naopak budou moci zvýhodňovat některé své služby a obsah. Budou muset dodržet pouze jednu podmínku. Budou to muset sdělit svým zákazníkům.

Kdo na zrušení síťové neutrality vydělá?

Zrušení síťové neutrality podporují především velké telekomunikační společnosti AT&T, Verizon či Comcast. Celkem oprávněně očekávají, že by mohly vydělat více peněz a získat větší kontrolu. Nejsou ovšem jediní, kdo mohou vydělat. Dá se očekávat, že zrušení síťové neutrality může přinést výhody i internetovým obrům, jako jsou Google, Facebook, Amazon či Netflix.

Ty sice budou muset zaplatit více, aby dostaly svůj obsah ke spotřebitelům, ale zároveň jsou také jediní, kdo si mohou takové platby dovolit. Výsledkem tak bude situace, kdy vydělají jenom velcí internetoví hráči.

Kdo prohrál?

Američtí spotřebitelé. Neuvidíte to hned, ale doba, kdy budou platit více a poskytovatel jejich internetového připojení bude omezovat jednotlivé služby či obsah, je zatraceně blízko.

Je to prohra i všech mladých inovátorů či startupů. Pokud si někdo z nich myslel, že se stane novým Googlem či Facebookem, tak má pravděpodobně smůlu.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud