Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kontroverzní Cambridge Analytica vstává z mrtvých. Bývalí zaměstnanci založili novou firmu

Kontroverzní Cambridge Analytica vstává z mrtvých. Bývalí zaměstnanci založili novou firmu

Bývalí zaměstnanci kontroverzní společnosti Cambridge Analytica (CA), která "proslula" zejména užitím údajů z desítek milionů facebookových účtů ve volebních kampaních, to zkouší znovu. Pod vedením bývalého vysokého manažera Marka Turnbulla totiž vznikla nová společnost složená z těch samých lidí, kteří nabízejí ty samé služby pomocí těch stejných metod, jaké využívala Cambridge Analytica. Firma se nyní jmenuje Auspex International a namísto na Evropu a Ameriku cílí na Afriku a Blízký východ.

Jako by Cambridge Analytica vstala z hrobu. Skupina jejích bývalých zaměstnanců totiž ve středu v Londýně založila firmu Auspex International - novou verzi původní firmy. Stejní jsou zaměstnanci i zaměření společnosti: ta kombinuje vytěžování dat, jejich analýzu a strategickou komunikaci, aby radila klientům ve volebních procesech a kampaních.

Novou společnost vede Mark Turnbull, bývalý ředitel politického týmu Cambridge Analyticy pro oblast světa mimo USA a Velké Británie. V nové firmě dále pracuje minimálně sedm bývalých Turnbullových kolegů z CA, upozorňuje deník Financial Times.

Společnost Cambridge Analytica zanikla letos v květnu, poté, co vypuknul skandál se zneužitím až 80 milionů účtů sociální sítě Facebook. Tato data společnost využila k ovlivnění několika volebních kampaní v různých zemích; firma působila i v České republice a jejím klientem byla i kampaň Donalda Trumpa.

Aféra kolem firmy Cambridge Analytica tehdy citelně zasáhla i firmu Facebook, která stejnojmennou sociální síť provozuje. Ta se za kauzu omluvila a přislíbila zavést opatření, která by dalšímu zneužívání dat zabránila.

Nová společnost Auspex International se nicméně již na facebooková data tolik spoléhat nebude. Mnohem cennější jsou totiž podle jejího jediného investora Ahmada Al-Chatiba třeba historie vyhledávání v internetových vyhledavačích. „Na Facebooku většina lidí neustále dělá, že je na slunečné pláži s přáteli. Je to proto spíše historie vyhledávání, která nám přináší skutečně cenná data,“ vysvětlil Al-Chatib.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744