Kontroverzní Cambridge Analytica vstává z mrtvých. Bývalí zaměstnanci založili novou firmu | info.cz

Články odjinud

Kontroverzní Cambridge Analytica vstává z mrtvých. Bývalí zaměstnanci založili novou firmu

Bývalí zaměstnanci kontroverzní společnosti Cambridge Analytica (CA), která "proslula" zejména užitím údajů z desítek milionů facebookových účtů ve volebních kampaních, to zkouší znovu. Pod vedením bývalého vysokého manažera Marka Turnbulla totiž vznikla nová společnost složená z těch samých lidí, kteří nabízejí ty samé služby pomocí těch stejných metod, jaké využívala Cambridge Analytica. Firma se nyní jmenuje Auspex International a namísto na Evropu a Ameriku cílí na Afriku a Blízký východ.

Jako by Cambridge Analytica vstala z hrobu. Skupina jejích bývalých zaměstnanců totiž ve středu v Londýně založila firmu Auspex International - novou verzi původní firmy. Stejní jsou zaměstnanci i zaměření společnosti: ta kombinuje vytěžování dat, jejich analýzu a strategickou komunikaci, aby radila klientům ve volebních procesech a kampaních.

Novou společnost vede Mark Turnbull, bývalý ředitel politického týmu Cambridge Analyticy pro oblast světa mimo USA a Velké Británie. V nové firmě dále pracuje minimálně sedm bývalých Turnbullových kolegů z CA, upozorňuje deník Financial Times.

Společnost Cambridge Analytica zanikla letos v květnu, poté, co vypuknul skandál se zneužitím až 80 milionů účtů sociální sítě Facebook. Tato data společnost využila k ovlivnění několika volebních kampaní v různých zemích; firma působila i v České republice a jejím klientem byla i kampaň Donalda Trumpa.

Aféra kolem firmy Cambridge Analytica tehdy citelně zasáhla i firmu Facebook, která stejnojmennou sociální síť provozuje. Ta se za kauzu omluvila a přislíbila zavést opatření, která by dalšímu zneužívání dat zabránila.

Nová společnost Auspex International se nicméně již na facebooková data tolik spoléhat nebude. Mnohem cennější jsou totiž podle jejího jediného investora Ahmada Al-Chatiba třeba historie vyhledávání v internetových vyhledavačích. „Na Facebooku většina lidí neustále dělá, že je na slunečné pláži s přáteli. Je to proto spíše historie vyhledávání, která nám přináší skutečně cenná data,“ vysvětlil Al-Chatib.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud