Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kvůli článku v Lidových novinách následují další výpovědi. Procházkovou následuje Rokos či Gibiš

Kvůli článku v Lidových novinách následují další výpovědi. Procházkovou následuje Rokos či Gibiš

Redakce Lidových novin se vylidňuje. V reakci na kontroverzní komentář údajné ředitelky Mezinárodního dětského kříže Taťjany Horákové podala výpověď zkušená novinářka Petra Procházková, šéf zahraniční rubriky Milan Rokos a zahraniční redaktorka Ivana Milenkovičová. V úterý rovněž oznámil konec spolupráce s novinami Martin C. Putna a za lepší nabídkou z redakce pod sedmi letech odchází i novinářka Šárka Kabátová a hlavní editor Vojtěch Gibiš.

Rozbuškou k odchodu většiny zkušených redaktorů Lidových novin bylo uveřejnění kontroverzního článku ředitelky Mezinárodního dětského kříže Taťjany Horákové. Její komentář z minulého týdne totiž do novin přišel přímo od sekretariátu premiéra Andreje Babiše a jak se později ukázalo, ředitelka i nezisková organizace jsou značně pochybné. Neziskovku nikdo z branže nezná a v jejím sídle - shodou okolností na adrese sídla KSČM - ředitelku nikdo nikdy neviděl. I přesto byl však komentář zveřejněn - a asi dvě hodiny poté, po zjištění kontroverzí, byl z webu stažen. 

„Dnes jsem v Lidových novinách podala výpověď,“ napsala v pondělí na své sociální síti Milenkovičová. „Po událostech uplynulých dní si další působení v nich nedovedu představit.“ Podle novinářky je alarmující fakt, že text údajné ředitelky humanitární organizace nebyl podroben standardním mechanismům interní kontroly novin. Jinými slovy, Milenkovičová vidí problém v tom, že se text z kanceláře premiéra bez jakéhokoliv ověření dostane přímo na web novin. 

„Žurnalistiku jsme vždy vnímali jako poslání a službu veřejnosti,“ doplňuje Milenkovičová v otevřeném dopise, který podepsala společně s Procházkovou a Rokosem. „Nikdy jsme nepsali články na objednávku a nepřebírali materiály podstrčené kýmkoliv s nejasným cílem. Považujeme za nepřípustné, aby v rozporu se všemi etickými zásadami a principy svobodné žurnalistiky byli novináři ovlivňováni vysoce postavenými politiky, což se nesporně v tomto případě stalo.“

Kromě trojice zmíněných redaktorů odchází z redakce Lidových novin i hlavní editor Vojtěch Gibiš, který míří do Seznam TV. „Dostal jsem nabídku, která se neodmítá,“ uvedl na Twitteru. Do Seznam Zpráv míří i jeho dosavadní kolegyně Šárka Kabátová, která opouští Lidovky po sedmi letech. V úterý rovněž oznámil konec spolupráce s novinami kritik a literární historik Martin C. Putna. „Tak to máme poslední fejeton v Lidovkách, tímto také končím," uvedl na Twitteru. Jak Gibiš, tak i Kabátová byli údajně rozhodnuti odejít dříve, než celá kauza vypukla. „Přesto si myslím, že jsou to spojené nádoby a je to výsledek toho, že někteří z nás cítí, že to přesáhlo určitou mez,“ dodala nicméně Procházková v rozhovoru pro Nový Deník.

Premiér Andrej Babiš byl formálním vlastníkem Lidových novin předtím, než je "zaparkoval" do jednoho ze svých svěřeneckých fondů.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1