Články odjinud

Kvůli článku v Lidových novinách následují další výpovědi. Procházkovou následuje Rokos či Gibiš

Kvůli článku v Lidových novinách následují další výpovědi. Procházkovou následuje Rokos či Gibiš

Redakce Lidových novin se vylidňuje. V reakci na kontroverzní komentář údajné ředitelky Mezinárodního dětského kříže Taťjany Horákové podala výpověď zkušená novinářka Petra Procházková, šéf zahraniční rubriky Milan Rokos a zahraniční redaktorka Ivana Milenkovičová. V úterý rovněž oznámil konec spolupráce s novinami Martin C. Putna a za lepší nabídkou z redakce pod sedmi letech odchází i novinářka Šárka Kabátová a hlavní editor Vojtěch Gibiš.

Rozbuškou k odchodu většiny zkušených redaktorů Lidových novin bylo uveřejnění kontroverzního článku ředitelky Mezinárodního dětského kříže Taťjany Horákové. Její komentář z minulého týdne totiž do novin přišel přímo od sekretariátu premiéra Andreje Babiše a jak se později ukázalo, ředitelka i nezisková organizace jsou značně pochybné. Neziskovku nikdo z branže nezná a v jejím sídle - shodou okolností na adrese sídla KSČM - ředitelku nikdo nikdy neviděl. I přesto byl však komentář zveřejněn - a asi dvě hodiny poté, po zjištění kontroverzí, byl z webu stažen. 

„Dnes jsem v Lidových novinách podala výpověď,“ napsala v pondělí na své sociální síti Milenkovičová. „Po událostech uplynulých dní si další působení v nich nedovedu představit.“ Podle novinářky je alarmující fakt, že text údajné ředitelky humanitární organizace nebyl podroben standardním mechanismům interní kontroly novin. Jinými slovy, Milenkovičová vidí problém v tom, že se text z kanceláře premiéra bez jakéhokoliv ověření dostane přímo na web novin. 

„Žurnalistiku jsme vždy vnímali jako poslání a službu veřejnosti,“ doplňuje Milenkovičová v otevřeném dopise, který podepsala společně s Procházkovou a Rokosem. „Nikdy jsme nepsali články na objednávku a nepřebírali materiály podstrčené kýmkoliv s nejasným cílem. Považujeme za nepřípustné, aby v rozporu se všemi etickými zásadami a principy svobodné žurnalistiky byli novináři ovlivňováni vysoce postavenými politiky, což se nesporně v tomto případě stalo.“

Kromě trojice zmíněných redaktorů odchází z redakce Lidových novin i hlavní editor Vojtěch Gibiš, který míří do Seznam TV. „Dostal jsem nabídku, která se neodmítá,“ uvedl na Twitteru. Do Seznam Zpráv míří i jeho dosavadní kolegyně Šárka Kabátová, která opouští Lidovky po sedmi letech. V úterý rovněž oznámil konec spolupráce s novinami kritik a literární historik Martin C. Putna. „Tak to máme poslední fejeton v Lidovkách, tímto také končím," uvedl na Twitteru. Jak Gibiš, tak i Kabátová byli údajně rozhodnuti odejít dříve, než celá kauza vypukla. „Přesto si myslím, že jsou to spojené nádoby a je to výsledek toho, že někteří z nás cítí, že to přesáhlo určitou mez,“ dodala nicméně Procházková v rozhovoru pro Nový Deník.

Premiér Andrej Babiš byl formálním vlastníkem Lidových novin předtím, než je "zaparkoval" do jednoho ze svých svěřeneckých fondů.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud