Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kvůli Krameriově ceně je v Radě ČTK dusno. Postup Žantovského mi nesmírně vadí, říká předseda Augustin

Kvůli Krameriově ceně je v Radě ČTK dusno. Postup Žantovského mi nesmírně vadí, říká předseda Augustin

„V mediálních radách se nemá jen kývat, lidé jako Petr Žantovský tam patří,“ připouští v rozhovoru pro HlídacíPes.org šéf Rady ČTK Miroslav Augustin. S Žantovským přesto chce jít do otevřeného sporu. Vadí mu, že před Radou ČTK zatajil svou roli organizátora Krameriovy ceny, kterou uděluje Asociace nezávislých médií blízká dezinformačním kruhům. I tento spor se bude řešit na čtvrteční mimořádné schůzi Rady ČTK.

Žantovský, kterého poslanci do Rady ČTK zvolili letos na konci února a je nominantem hnutí ANO, na červnovém zasedání agenturu kritizoval za to, že zpravodajsky nepokryla udílení Krameriových cen. Zasedání se konalo necelý týden poté, co se ceny rozdávaly; z mainstreamových médií o akci informovala pouze komerční TV Prima.

Žantovský se však angažoval i jinak. Už den po udílení cen podle informací HlídacíPes.org zaslal SMS generálnímu řediteli ČTK Jiřímu Majstrovi, kde ho vyzval, aby agentura zpětně Krameriovy ceny zmínila ve svém zpravodajství.

„Nenařizoval jsem panu Majstrovi, co má ČTK psát, jen jsem mu dal k úvaze, zda by nebylo vhodné… aby to ČTK dala do servisu. Tedy opakuji, prosil jsem jej, aby to zvážil, nic víc. To, že to vyhodnotil jako zprávu pro ČTK bezcennou, jsem na zasedání Rady ČTK označil za – podle mého názoru – chybu a diplomatický lapsus. Za tím si stojím,“ odepsal Žantovský na dotaz HlídacíPes.org.

Když ale celou věc otevřel na zasedání Rady, kolegům neřekl, že patří sám mezi organizátory Krameriových cen.

Podle šéfa Rady ČTK Miroslava Augustina (nominován též hnutím ANO) tak Žantovský byl ve střetu zájmů: „Vadí mi nesmírně, když prosazuje své názory v ČTK tím způsobem, že žádá „četku“, aby zpravodajsky pokrývala jeho soukromé aktivity,“ říká Miroslav Augustin pro HlídacíPes.org.

Na vlnách Svobodného vysílače

K tomu, že Krameriovy ceny spolupořádá, se Žantovský přihlásil mimo jiné v dopise, kterým na akci zval slovenského velvyslance Petra Weisse (dopis zpětně zveřejnil sám velvyslanec na webu ambasády).

Weiss přebíral ocenění pro zavražděného novináře Jána Kuciaka. Účast ambasadora na akci vzbudila v Česku i na Slovensku vlnu kritiky.

Právě přítomností velvyslance a oceněním pro slovenského žurnalistu Petr Žantovský při komunikaci s ředitelem ČTK Majstrem ospravedlňoval důležitost zprávy a její zařazení do servisu ČTK.

Esemesku řediteli agentury nepovažuje Žantovský za problém: „Nemyslím si, že má Rada nebo její členové říkat, co má ČTK psát, a ani to nečiním,“ odepsal na dotaz HlídacíPes.org a odkázal na zákon o ČTK, který definuje poslání agentury: „Poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů… Orgánem, jímž se uplatňuje právo veřejnosti na kontrolu tiskové kanceláře, je Rada ČTK. To je celé,“ napsal Žantovský.

Ten také před několika lety spoluzakládal Asociaci nezávislých médií, která Krameriovy ceny uděluje. Někteří ze zakladatelů mají blízko k české dezinformační scéně.

Žantovský pravidelně publikuje na serveru Parlamentní listy a bývá hostem vysílání slovenského internetového rádia Slobodný vysielač; to v minulosti dávalo například ve vysílání prostor bývalému krajně pravicovému hejtmanovi Marianu Kotlebovi a je vyhledávaným zdrojem informací pro fanoušky konspiračních teorií.


1080p 720p 360p
Bojím se o svobodu slova. Na informace máme právo, o placaté zemi i Ukrajině, říká Luzar z KSČM v pořadu Štrunc!


 

Udělat si názor za měsíc

Žantovský ale v kritice práce ČTK není v Radě sám. Za poslední čtyři měsíce přibyli do Rady ČTK tři noví členové – kromě nominantů ANO Petra Žantovského a Pavla Foltána ještě Jana Gáborová nominovaná hnutím SPD.

Žantovský s Foltánem po svém zvolení do Rady ČTK začali nově využívat nástroj k vyjádření nesouhlasu s výsledkem většinového hlasování v Radě, tzv. votum separatum. Podle Miroslava Augustina je to „demokratické právo každého člena Rady“, zároveň však votum separatum nemá oporu v jednacím řádu Rady ČTK.

Oba noví radní si tuto praxi podle předsedy Rady Augustina přinesli ze svého někdejšího působení v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, kde votum separatum jednací řád upravuje.

Augustin proto navrhl, aby se stejná pravidla doplnila i do jednacího řádu Rady ČTK, a to už na řádné schůzi Rady tento čtvrtek, která naváže na schůzi mimořádnou.

Nespokojení nováčci

Právě tři nováčci teď kvůli poměrům v Radě požádali o svolání mimořádné schůze. Kromě Krameriových cen se na ní bude řešit třeba i otázka proplácení cestovních nákladů. Nárok na ně – včetně parkovného – začal uplatňovat jeden z nových členů Rady, který na zasedání dojíždí soukromým autem.

„Je to situace, která nám přišla naprosto neskutečná, protože do této chvíle nikdy nikdo o proplacení cestovních náhrad nežádal,“ dodává Augustin, podle kterého právník a auditor ČTK konstatovali, že takový nárok neexistuje.

„Když je pět současných členů Rady z Moravy, a každému z nich by se mělo proplácet cestovné soukromým autem, rozpočet Rady by prostě nestačil. Navíc si myslím, že za jedno zasedání měsíčně jsme všichni placeni velice slušně,“ říká.

„Osobně mě překvapilo, že člen Rady, který se zúčastnil pouze jediného zasedání (tento popis sedí na Janu Gáborovou za SPD, zvolenou do Rady 30. května, pozn. red.), může připojit svůj podpis pod stanovisko, že v „četce“ vlastně nic nefunguje. Jak k tomu názoru za tak krátkou dobu mohl dospět?“ ptá se Augustin.

Podle něj ČTK v současné době pracuje dobře, což dokládají pouhé dvě stížnosti na práci agentury za celý loňský rok.


Text vyšel na serveru HlídacíPes.org, zveřejňujeme ho v plném rozsahu se souhlasem redakce. 

Celý rozhovor s předsedou Rady ČTK M. Augustinem přinese HlídacíPes.org ve čtvrtek

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744