Lámali mě, ať hlasuji pro odvolání Dvořáka, jinak budu na „špatné hromádce“, říká Schmarcz | info.cz

Články odjinud

Lámali mě, ať hlasuji pro odvolání Dvořáka, jinak budu na „špatné hromádce“, říká Schmarcz

V e-mailu poslance ANO a předsedy sněmovního volebního výboru Stanislava Berkovce, o němž jsme dnes na INFO.CZ informovali, se mezi „nevolitelnými kandidáty“ do Rady ČT objevil i Martin Schmarcz, jenž je externím komentátorem našeho webu. Berkovec, který seznam kandidátů podle důvěryhodných informací připravoval s asistentem a poradcem některých poslanců Michalem Waltrem Kraftem, o Schmarczovi mimo jiné píše, že je autista ve službách Milionu chvilek pro demokracii.

Co na hodnocení Berkovce říkáte?

První výtka, spojující mě s TOP 09, je spíše úsměvná. Pracoval jsem pro politiky řady stran (živím se totiž psaním) a nestydím se za to. Naopak jsem při slyšení na volebním výboru zdůraznil, že mám kromě 14 let v médiích i 14 let zkušeností s mnoha stranami z politiky, což pokládám za výhodu. Ale TOP 09 je výjimka, pro tu jsem nedělal nikdy nic.

Seznam kandidátů do rady ČT podle poslance ANO Stanislava Berkovce

Naštvalo vás něco?

Dotýká se mě zmínka o autismu. Nikoli mě osobně, jsem se svojí kariérou, kdy jsem v médiích řídil až dvacet lidí, nebo se účastnil jednání se zahraničními státníky, celkem spokojený. Mám ale dítě s těžší formou autismu, která sice nezasahuje inteligenci, ale brání mu v komunikaci a navazování běžných sociálních vazeb. Setkáváme se často s předsudky a takovéto dopisy rozhodně jejich odstranění nepomáhají.

Prý jste „Dvořákův“ muž…

Nevím, odkud se vzalo, že jsem k hospodaření ČT nekritický. Naopak jsem měl ve svém programu (a několikrát jsem to i zopakoval) tři body: 1. že je nutné konečně navrhnout systém udržitelného financování, protože brzy splaskne „polštář“ z posledního zvyšování koncesionářských poplatků, 2. že je třeba porovnat náklady jednotlivých součástí ČT jak mezi sebou, tak s komerčními televizemi a odstranit neefektivity a zbytečné náklady, 3. musí se potvrdit, nebo vyvrátit podezření z nehospodárného nakládání s financemi v konkrétních případech. Stejně tak jsem (jako vůbec jediný) definoval nutnost, že ČT musí být daleko více pluralitní a otevřít se nejen názorům mladých městských liberálů, ale i konzervativním názorům a názorům lidí z regionů a seniorů, protože ti všichni jsou také koncesionáři. Rovněž jsem kladl důraz na etický kodex ČT a na jeho dodržování. A s Petrem Dvořákem jsem se nikdy osobně nesetkal.

Znáte se Waltrem Kraftem?

Ano, známe se z minulosti. V textu na INFO.CZ mě zarazila informace, že velký podíl na sestavení onoho seznamu měl mít právě on. Nevím, zda to tak je, ale nedávno jsem s ním neformálně mluvil a lámal mě, ať slíbím, že pokud budu do Rady ČT zvolen, budu hlasovat pro odvolání Petra Dvořáka z postu generálního ředitele ČT, jinak se ocitnu na „špatné hromádce“.

Generální ředitel ČT Petr Dvořák pro INFO.CZ
"Jednání předsedy volebního výboru je šokující. Naprosto popírá roli Rady ČT jako garanta nezávislosti a objektivity média veřejné služby. Naopak ji přeměňuje ve skupinu snadno ovlivnitelných lidí, kteří budou prosazovat pouze konkrétní politické zájmy. Pokud takovýto postup prosazuje předseda výboru, který odpovídá za mediální legislativu a kontrolu médií, zásadně to nabourává důvěru v jeho činnost."

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud