Legendární režisér Godard v Cannes překvapil novináře. Na tiskovku se připojil přes mobil | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Legendární režisér Godard v Cannes překvapil novináře. Na tiskovku se připojil přes mobil

Legendární režisér Godard v Cannes překvapil novináře. Na tiskovku se připojil přes mobil

Legendární francouzsko-švýcarský režisér Jean-Luc Godard dnes na filmovém festivalu v Cannes překvapil novináře, když se místo toho, aby na tiskovou konferenci ke svému snímku Le livre d'image (Obrazová kniha) přišel osobně, připojil prostřednictvím mobilní aplikace pro videokonference FaceTime. Podle agentury AP byl téměř 45minutový výstup 87letého umělce dosud jedním z nejpodivnějších okamžiků letošního festivalu v Cannes.

Na páteční promítání svého snímku tematicky zaměřeného na arabský svět sice Godard nedorazil, prostřednictvím videa přenášeného přes mobilní aplikaci FaceTime ale dnes ochotně odpovídal na dotazy novinářů. Podle agentury DPA byla většinou vidět jen režisérova hlava a občas jen její část. Kde se Godard v okamžiku videopřenosu nacházel, není jasné, neboť za ním byla vidět jen bílá stěna.

Na otázku, zda chce i přes vysoký věk nadále tvořit, Godard odpověděl, že pokud bude moci, tak rozhodně ano. "To opravdu nezáleží na mě. Záleží to na mých nohách, hodně na mých rukách a trochu i na mých očích," uvedl klasik francouzského filmu.

Godardův snímek Le livre d'image, který se v Cannes uchází o Zlatou palmu, se zabývá mimo jiné válkou a válečnými zločiny, ukazuje například i vraždy spáchané příslušníky teroristické organizace Islámský stát (IS). "Není to politický film," zdůraznil režisér, který však ochotně odpovídal i na otázky týkající se situace na Blízkém východě. "Myslím, že arabské země by se měly nechat na pokoji, aby se samy postaraly o své záležitosti," uvedl.

Jean-Luc Godard je jednou ze zásadních postav kinematografie. Kariéru odstartoval filmy U konce s dechem (1959) a Bláznivý Petříček (1965), které jsou klíčovými filmy francouzské nové vlny.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.