Články odjinud

Letecké společnosti budou muset předávat informace o cestujících policii. Důvodem je boj proti terorismu

Letecké společnosti budou muset předávat informace o cestujících policii. Důvodem je boj proti terorismu

Letečtí dopravci zřejmě budou muset předávat policii údaje jmenné evidence cestujících. Novinku zavede podle evropské směrnice o předcházení, odhalování, vyšetřování a stíhání teroristických trestných činů a závažné trestné činnosti vládní návrh takzvaného změnového zákona k nové předloze o zpracování osobních údajů. Policie kvůli tomu zřídí podle informací v důvodové zprávě zvláštní útvar.

Dopravci nyní předávají na vyžádání policii údaje o cestujících, kteří překročí vnější hranici, kvůli zlepšení hraničních kontrol a boji proti nedovolenému přistěhovalectví. Pokud bude novela účinná, budou muset automaticky dávat i údaje jmenné evidence cestujících z takřka všech letů se vzletem, mezipřistáním nebo přistáním v Česku. Půjde o data, která letečtí dopravci běžně shromažďují.

Údaje budou podle novely posílat policii hned dvakrát. Poprvé ve lhůtě 24 až 48 hodin před plánovaným časem odletu a podruhé bezprostředně po nástupu cestujících na palubu letadla, a to i formou aktualizace. Policie navíc bude moci o údaje kdykoli požádat. Za nesplnění povinnosti bude leteckých dopravcům hrozit až půlmilionová pokuta.

Policie bude jednotku budovat podle důvodové zprávy postupně. Náklady na vybudování informačního centra se odhadují na 100 milionů korun.

Investiční náklady klasických leteckých dopravců autoři odhadli na 540.000 až 675.000 korun, provozní na 1,3 milionu až 2,3 milionu korun za rok. Letečtí dopravci, kteří nemají automatizovaný rezervační systém a budou muset údaje sbírat a odevzdávat "ručně", vynaloží podle odhadů 100.000 až 300.000 korun na nutné investice a 550.000 až 930.000 korun na roční provoz. Provozní náklady se budou moci promítnout do cen letenek, mohlo by jít podle odhadů řádově o desetihaléře až jednotky korun.

Změnová předloha, která obsahuje i novely zákonů o civilním letectví a o policii, je stejně jako návrh nového zákona o zpracování osobních údajů ve Sněmovně ve druhém čtení. Poslanci by měli obě normy schvalovat na podzim.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud