Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lidé, bojte se. Facebook a Google závodí o prvenství ve čtení myšlenek uživatelů

Lidé, bojte se. Facebook a Google závodí o prvenství ve čtení myšlenek uživatelů

Člověk už nikdy nebude muset nahlas vykřikovat podivnosti jako „OK, Google,“ nebo „Hey, Siri“ a pak doufat, že chytré zařízení správně porozumí vyslovenému přání. Vývoj setů, které budou umět číst lidská přání, aniž by byla vyslovena nahlas, se blíží do finále. Vzhledem k tomu, že jednou z firem, které čtečky myšlenek vyvíjejí, je Facebook, to ale není důvod k velké radosti.

Společnost AlterEgo minulý týden předvedla prototyp headsetu, který dokáže přímo z lidské mysli odečítat myšlenky a přenášet je do chytrých zařízení. Zatím nejde o plnohodnotnou čtečku myšlenek. AlterEgo umí například vytočit telefonní číslo ze seznamu v chytrém telefonu, nic moc dalšího nedokáže. Aspoň zatím. Každopádně je neforemný bílý náhlavní set, který nejvíc ze všeho připomíná tejp, zatím posledním výkřikem vývoje zařízení, která by měla umět propojit lidskou mysl s externí technologií, píše se v New Scientistu.

Až potud je to vlastně krásný příběh, ve kterém hlavní roli hraje lidský důvtip a snaha posouvat hranice lidských možností, schopností a dovedností. Sám Arnav Kapur, muž, který je mozkem vývoje setu AlterEgo, si ale je dobře vědom toho, že možná otevírá pověstnou láhev s džinem. Čtení myšlenek člověka strojem totiž vedle lákavých perspektiv vytváří také množství rizik.

Tím nejvýznamnějším je zneužití čtení myšlenek pro účely manipulací. Tato varianta je hrozivá zejména v kontextu obřího skandálu, který se v dalších a dalších vlnách valí na sociální síť Facebook. A shodou okolností je to právě Facebook, který je společně s další globální internetovou firmou, Googlem, v čele vývoje čtečky myšlenek.

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě, právě před rokem oznámil, že šest desítek špičkových vědců v pověstné Budově 8 pracuje na systému, který dokáže převádět lidské myšlenky na psané slovo. Před rokem se mluvilo o tom, že by „čtečka“ od Facebooku měla dokázat přepisovat myšlenky do textu rychlostí sto slov za minutu. Do budoucna ve stejné době Zuckerberg plánoval, že technologie Facebooku budou umět odečítat myšlenky a impulzy z celého povrchu lidského těla. V kontextu současných událostí to je spíš než cokoliv jiného představa, která by lidi měla naplňovat obavami.

Samozřejmě je na místě otázka, co s plány Facebooku na úplné propojení sociální sítě s lidmi udělá skandál s čachry s uživatelskými daty. I kdyby ale v Budově 8 začali dělat něco jiného a nechali myšlenky uživatelů být s pokojem, jsou tu jiní zájemci. Například Google.

Technologický gigant je ve svých záměrech jako obvykle otevřenější. Díky tomu víme, že jeho vývoj je založený na výzkumech, které provádí týmy neurologů a neurovědců jako jsou ti z Purdue University. Jejich výzkum, jehož dílčí závěry byly zveřejněny v odborném časopisu Cerebral Cortex, se týká propojení umělé inteligence se vzorci myšlení.

Jak konstatuje BigThink, na konci vývoje by měla být technologie, která bude posílat zadání do koncových zařízení na základě přesného strojového odhadu toho, co uživatel v každý daný rozhodovací okamžik nejpravděpodobněji udělá. Uživatel by měl mít možnost zvolit si, zda umělá inteligence jeho přání přečetla správně.

Google nicméně s vývojem technologie, jež by dokázala číst lidské myšlenky, ať už jakýmkoliv způsobem a v jakémkoliv rozsahu, nespěchá. Jeho manažeři si totiž dobře uvědomují, že než bude možné takovouto technologii spustit, je třeba vyřešit dvě klíčové otázky: jak zabránit tomu, že technologie bude zneužita a jakým způsobem se bude nakládat se získanými daty.

Obě otázky na sebe těsně přiléhají a zdá se, že si v Googlu uvědomují, jaké riziko jejich vyřešení pro firmu představuje. Už teď se totiž mluví o tom, že ideálním řešením by bylo dát získávaná data pod nějaký typ veřejné kontroly. Pro uživatele to je logická a komfortní varianta rozhodnutí. Pro společnosti, jako je Facebook a Google nikoliv. Od veřejné kontroly dat je totiž jenom krůček k rozdělení společností. A to je něco, oč v centrálách velkých digitálních korporací nikdo nestojí.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1