Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Macron vytáhl do boje proti dezinformacím. Jeho návrh označují za nebezpečný politici i novináři

Macron vytáhl do boje proti dezinformacím. Jeho návrh označují za nebezpečný politici i novináři

Francouzský parlament začíná debatovat o návrhu zákona, který má za cíl bojovat proti falešným zprávám. Prezident Emmanuel Macron chce prosadit legislativu umožňující v době před volbami blokovat nepravdivý mediální obsah. Podle kritiků tím ohrožuje svobodu tisku.

Před rokem, v době vrcholící předvolební kampaně, musel tehdejší kandidát Emmanuel Macron vyvracet nepravdivé tvrzení své soupeřky Marine Le Penové. Ta jej v televizní debatě křivě obvinila z vlastnictví účtu na Bahamách.

Právě zkušenost z kampaně učinila z dezinformací jedno ze zásadních témat nově zvoleného prezidenta. Ve čtvrtek začne francouzský parlament projednávat Macronův návrh zákona, jenž má omezit dopad falešných zpráv. Návrh, který kritici označují za ohrožení svobody.

Pokud by jej zákonodárci schválili, mohly by nově soudy zasahovat do mediálního obsahu daleko více než dříve. V době tří měsíců před volbami by dostaly pravomoc rozhodnout o zablokování či smazání části zpráv a promovaných reklamních kampaních na sociálních sítích. Týkalo by se to neověřených informací sloužících k poškození jiné osoby. Soudce by měl na rozhodnutí 48 hodin.

„Navrhuji to k ochraně naší demokracie před těmito falešnými zprávami. Lži, které mají za cíl někoho pošpinit, mohou politici, veřejně známé osoby nebo novináři šířit po celém světě v každém jazyce,“ obhajuje novinku Macron.

Opozice ale návrh kritizuje. Upozorňuje, že 48 hodin je v některých případech příliš krátká doba na zodpovědné posouzení charakteru zprávy. Kritici také varují, že se novináři mohou ocitnout pod daleko větším tlakem na prozrazení svých zdrojů.

„Potenciální riziko zákona spočívá v tom, že se dostane do rukou vládě se špatnými úmysly. To může vést ke katastrofě,“ varuje socialistický poslanec Hervé Sauglinac, který dodává, že zákon nerozlišuje mezi novináři dodržujícími pravidla a zbytkem, přičemž se může snadno obrátit proti první skupině.

Na nedostatky v návrhu a příliš krátkou dobu na rozhodnutí si stěžují také sami novináři. Deník Le Monde označil charakter návrhu za nebezpečný. Organizace Reportéři bez hranic jej sice neodmítá úplně, ráda by ale viděla dílčí změny.

Je pravděpodobné, že se Macronovi podaří s návrhem uspět. V parlamentu má zajištěnou pohodlnou většinu. Další otázkou ale je, jak budou soudy s novou možností nakládat. Francouzské právo už totiž jeden podobný zákon má. Pochází z roku 1881 a publikování falešných zpráv pod postihem zakazuje. V praxi se ale příliš nevyužívá.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1