Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mažeme miliony falešných účtů denně, zapřísahá se Facebook. Další ovlivnění voleb už nepřipustí

Mažeme miliony falešných účtů denně, zapřísahá se Facebook. Další ovlivnění voleb už nepřipustí

Spojené státy už na konci letošního roku čekají další významné volby, při kterých budou Američané vybírat mimo jiné kongresmany Sněmovny reprezentantů a třetinu nových senátorů. Není proto divu, že se mnozí obávají podobného ovlivnění skrze sociální sítě, jako ke kterému došlo v roce 2016 při zvolení Donalda Trumpa prezidentem. Sociální síť Marka Zuckerberga nicméně věří, že tentokrát se jí podaří vstříc vlně očekávaných dezinformací obstát a na konci týdne představila nová opatření, která jí k tomu mají dopomoci. 

„Na jednu stranu mám ze současné úrovně našeho zabezpečení opravdu dobrý pocit, na straně druhé je mi jasné, že Rusko a další vlády, které skrze nás chtějí ovlivnit výsledky voleb, budou ve svém snažení sofistikovanějšíí,“ řekl v březnovém rozhovoru pro New York Times Mark Zuckerberg. I proto společnost před několika dny představila novou strategii, jak takovým pokusům o ovlivnění voleb čelit. Ta je založena na čtyřech hlavních pilířích.

Boj se zásahy cizích zemí

Spolupráce se speciálním týmem FBI a s dalšími odborníky z bezpečnostních složek je pro Facebook klíčová, pokud chce odhalovat hrozby v reálném čase. „Každé volby jsou jedinečné a naše společnost pracuje na tom, aby dokázala vyvinout unikátní přístup k potírání hrozeb v každé zemi,“ uvedl šéf bezpečnsoti Facebooku Alex Stamos.

Odstraňování falešných účtů

Minulý rok výzkumníci Oxfordské univerzity upozornili na skupinu, která během polských voleb vytvořila asi 40 tisíc falešných uživatelských účtů, které jí měly sloužit k ovlivnění těchto voleb. Facebook si je problému bujení falešných účtů vědom a zintenzivnil proto jejich potírání.

„Denně jich mažeme několik milionů,“ upozorňuje podle serveru Recode Samidh Chakrabarti, manažer společnosti zodpovědný za bezpečnost během voleb. „Náš záběr jsme byli schopni rozšířit i díky pokrokům ve strojovém učení, díky kterému dokážeme odhalit podezřelé chování i bez toho, abychom museli zkoumat samotný obsah,“ vysvětluje.

Transparentnost reklamy

Během posledních prezidentských voleb dokázali reklamní zadavatelé na Facebooku vytvářet reklamní sdělení, jež neměla pevně přidělenou internetovou adresu a jen se zobrazovaly v News Feedu uživatelů. Tuto praxi Facebook během léta definitivně zakáže a rovněž přistoupí k tom, že svým uživatelům zpřístupní data o svých reklamách. Zadavatelé rovněž budou muset podrobněji dokládat, kterého kandidáta zastupují.

„Budeme zveřejňovat data o tom, kolik peněz bylo za každou reklamu utraceno, jaký má reklama zásah i demografické informace o uživatelích, které oslovila,“ tvrdí Rob Leathern, reklamní ředitel Facebooku. Dodává, že reklamy budou přístupné pro novináře či výzkumníky i čtyři roky poté, co kampaň skončí.

Omezení falešných zpráv

Falešné zprávy negativně ovlivnily americké prezidentské volby a Facebook slibuje, že jejich šíření učiní přítrž. Již dříve proto oznámil spolupráci s mnohými factcheckingovými organizacemi, které za sociální síť hodnotí pravdivost a nezaujatost zpráv.

To však distributoři falešných zpráv začali obcházet tím, že svá sdělení začali přenášet skrze obrázky či videa. Facebook na tuto praxi nyní zareagoval a factcheckingovým společnostem nyní umožnil analyzovat i taková sdělení.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1