Články odjinud

Mažeme miliony falešných účtů denně, zapřísahá se Facebook. Další ovlivnění voleb už nepřipustí

Mažeme miliony falešných účtů denně, zapřísahá se Facebook. Další ovlivnění voleb už nepřipustí

Spojené státy už na konci letošního roku čekají další významné volby, při kterých budou Američané vybírat mimo jiné kongresmany Sněmovny reprezentantů a třetinu nových senátorů. Není proto divu, že se mnozí obávají podobného ovlivnění skrze sociální sítě, jako ke kterému došlo v roce 2016 při zvolení Donalda Trumpa prezidentem. Sociální síť Marka Zuckerberga nicméně věří, že tentokrát se jí podaří vstříc vlně očekávaných dezinformací obstát a na konci týdne představila nová opatření, která jí k tomu mají dopomoci. 

„Na jednu stranu mám ze současné úrovně našeho zabezpečení opravdu dobrý pocit, na straně druhé je mi jasné, že Rusko a další vlády, které skrze nás chtějí ovlivnit výsledky voleb, budou ve svém snažení sofistikovanějšíí,“ řekl v březnovém rozhovoru pro New York Times Mark Zuckerberg. I proto společnost před několika dny představila novou strategii, jak takovým pokusům o ovlivnění voleb čelit. Ta je založena na čtyřech hlavních pilířích.

Boj se zásahy cizích zemí

Spolupráce se speciálním týmem FBI a s dalšími odborníky z bezpečnostních složek je pro Facebook klíčová, pokud chce odhalovat hrozby v reálném čase. „Každé volby jsou jedinečné a naše společnost pracuje na tom, aby dokázala vyvinout unikátní přístup k potírání hrozeb v každé zemi,“ uvedl šéf bezpečnsoti Facebooku Alex Stamos.

Odstraňování falešných účtů

Minulý rok výzkumníci Oxfordské univerzity upozornili na skupinu, která během polských voleb vytvořila asi 40 tisíc falešných uživatelských účtů, které jí měly sloužit k ovlivnění těchto voleb. Facebook si je problému bujení falešných účtů vědom a zintenzivnil proto jejich potírání.

„Denně jich mažeme několik milionů,“ upozorňuje podle serveru Recode Samidh Chakrabarti, manažer společnosti zodpovědný za bezpečnost během voleb. „Náš záběr jsme byli schopni rozšířit i díky pokrokům ve strojovém učení, díky kterému dokážeme odhalit podezřelé chování i bez toho, abychom museli zkoumat samotný obsah,“ vysvětluje.

Transparentnost reklamy

Během posledních prezidentských voleb dokázali reklamní zadavatelé na Facebooku vytvářet reklamní sdělení, jež neměla pevně přidělenou internetovou adresu a jen se zobrazovaly v News Feedu uživatelů. Tuto praxi Facebook během léta definitivně zakáže a rovněž přistoupí k tom, že svým uživatelům zpřístupní data o svých reklamách. Zadavatelé rovněž budou muset podrobněji dokládat, kterého kandidáta zastupují.

„Budeme zveřejňovat data o tom, kolik peněz bylo za každou reklamu utraceno, jaký má reklama zásah i demografické informace o uživatelích, které oslovila,“ tvrdí Rob Leathern, reklamní ředitel Facebooku. Dodává, že reklamy budou přístupné pro novináře či výzkumníky i čtyři roky poté, co kampaň skončí.

Omezení falešných zpráv

Falešné zprávy negativně ovlivnily americké prezidentské volby a Facebook slibuje, že jejich šíření učiní přítrž. Již dříve proto oznámil spolupráci s mnohými factcheckingovými organizacemi, které za sociální síť hodnotí pravdivost a nezaujatost zpráv.

To však distributoři falešných zpráv začali obcházet tím, že svá sdělení začali přenášet skrze obrázky či videa. Facebook na tuto praxi nyní zareagoval a factcheckingovým společnostem nyní umožnil analyzovat i taková sdělení.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud