Články odjinud

Mediální válka mocností. Rusku se nelíbí kritika stanice RT, chystá odvetu proti americkým médiím

Mediální válka mocností. Rusku se nelíbí kritika stanice RT, chystá odvetu proti americkým médiím

Ruští prokurátoři uvažují, že v rámci odvetné reakce na kroky USA, označí americká média v Rusku za nežádoucí. Nelíbí se jim, že Američané chtějí, aby Moskva přihlásila televizní kanál RT America jako zahraničního agenta. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí zatím jen dala najevo, že se každý krok Washingtonu dočká odpovídající reakce.

Američané žádostí o změnu statusu stanice RT reagují na informace o ruských zásazích do loňských prezidentských voleb ve Spojených státech. Ministerstvo spravedlnosti požádalo Kreml, aby dodržel zákon o registraci zahraničních agentů a americkou odnož ruské televize za agenta označil.

Šéfredaktorka stanice Margarita Simoňjanová už dříve uvedla, že taková změna by vysílání v USA prakticky znemožňovala. Simoňjanová si stěžovala, že pracovníci americké redakce RT jsou v USA vystavení ústrkům a masově prý podávají výpovědi.

Ruské orgány místo toho začaly zkoumat možnosti, jak krok USA oplatit. Uvažují o černé listině amerických médií. Opatření by se mohlo dotknout všech amerických sdělovacích prostředků působících v Rusku.

Odvetu nevyloučil ani mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Ten ale poznamenal, že nemá žádné informace o tom, že by některé médium bylo označené jako nežádoucí.

Nařízení by se mohlo týkat hlavně televizní stanice CNN nebo rozhlasových stanic Hlas Ameriky a Rádio Svoboda. CNN minulý týden kritizovala ruská státní agentura Roskomnadzor, která v zemi vykonává cenzurní dohled. Kanál obvinila z porušování ruského federálního zákona o médiích a dala jí limitovaný čas na nápravu.

Zákon o registraci zahraničních agentů (FARA) platí v USA od roku 1938 a nařizuje evidenci osob, které v zemi reprezentují zájmy cizích států. Podle dostupných údajů je v seznamu kolem 1700 lidí, většinou lobbistů zastupujících celkem asi stovku zemí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud