Mladá fronta je v insolvenci. Vydavatelství se nedohodlo s investorem, banka mu zablokovala účty | info.cz

Články odjinud

Mladá fronta je v insolvenci. Vydavatelství se nedohodlo s investorem, banka mu zablokovala účty

Vydavatelství Mladá fronta (vydává například týdeník Euro) na sebe podalo insolvenční návrh a připravuje se na reorganizaci. Firma tak učinila poté, co se jí nepodařilo uzavřít dohodu se strategickým investorem, financující banka požádala o jednorázovou úhradu provozního kontokorentu, zablokovala bankovní účty společnosti a stávající akcionář zatím nedokázal pokrýt vznikající ztrátu vydavatelství. Mladá fronta o tom informovala v tiskové zprávě.

Na modřanské vydavatelství vlastněné podnikatelem Františkem Savovem byl insolvenční návrh podán již koncem minulého roku. Společnost Bazcom – která spolupracuje s průmyslovým holdingem CSG Michala Strnada – tehdy po vydavatelství žádala uhrazení pětimilionové pohledávky. Přestože však Mladá fronta tento dluh, který zatím stále neuznala, uhradila, později se do insolvenčního řízení přihlásily další firmy s pohledávkami za dalších 16 milionů korun. 

Pro Mladou frontu tříměsíční insolvenční řízení znamenalo, že se dostala do problémů se svým cash flow. „Cílený tlak mířící na likvidaci společnosti vyústil v to, že úvěrující banka nám oproti zavedené praxi minulý týden zesplatnila provozní kontokorent, zablokovala bankovní účty a někteří významní klienti v důsledku podaného insolvenčního návrhu váhají se splatností našich faktur,“ vysvětluje generální ředitel vydavatelství Mladá fronta Jan Mašek.

Jak Mašek dodává, Mladá fronta v posledních třech měsících hledala financování u Františka Savova i „významné slovenské investiční skupiny.“ Jednání měla probíhat do středečního večera, nakonec však skončila neúspěšně. „Situaci jsme se snažili řešit intenzivním jednáním s akcionářem i se strategickým investorem, který byl připraven do společnosti vstoupit a kapitálově ji posílit. K dohodě však přes veškeré úsilí nedošlo,“ říká Jan Mašek.

Podle Maška se Mladé frontě stal osudný souboj dvou podnikatelských skupin. Na jedné straně podnikatele Františka Savova, který se posledních sedm let skrývá před českou justicí v Londýně, a rodiny Strnadových, respektive jejich zbrojařsko-průmyslového holdingu CSG.

Krajský soud v Českých Budějovicích již minulý týden určil předběžnou insolvenční správkyni, jejíž úlohou bude zejména zajistit další provoz vydavatelství a uspokojovat související pohledávky věřitelů. „Věříme, že bude zajištěna kontinuita provozu společnosti a nedojde k přerušení vydávání našich titulů. Jsme připraveni poskytnout insolvenční správkyni maximální součinnost a hledat způsoby, jak stávající situaci Mladé fronty řešit co nejlepším způsobem s ohledem na obchodní partnery a zaměstnance,“ uzavírá Mašek. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud