Muž na facebooku živě vysílal vraždu roční dcery. Sociální síti trvalo den, než otřesné záběry zablokovala | info.cz

Články odjinud

Muž na facebooku živě vysílal vraždu roční dcery. Sociální síti trvalo den, než otřesné záběry zablokovala

Nový účes, výbornou večeři nebo domácí zvířátka na sociální sítě sdílí skoro každý. 21letý Thajec šokoval, když na facebooku ve dvou živě vysílaných videích zveřejnil, jak zabíjí svoji roční dcerku. Firma nebyla schopná pohotově zareagovat a otřesná videa nechala viset na síti celý den, takže si je pustilo skoro 400 tisíc lidí. Teď za to čelí kritice, protože to není jediný takový případ z poslední doby. Pro srovnání: YouTube tvrdí, že závadnou nahrávku stáhlo během zhruba 15 minut.

Na videu bylo údajně vidět, jak mladý muž jménem Wuttisan Wongtalay omotává svojí dceři smyčku kolem krku a následně ji spouští za střechy opuštěného hotelu na oblíbeném thajském ostrově Čechů Phuket. Děvčátko pláče a pak křik najednou utichá. Po vraždě dítěte muž spáchal sebevraždu. Policie, kterou zavolali příbuzní, nestihla zasáhnout včas.

Muž byl zřejmě paranoidní a svoji rodinu týral. Jeho manželka vypověděla, že občas napadl jejího pětiletého syna z prvního manželství. Manželku opakovaně obviňoval z nevěry. V pondělí se prý pár pohádal. Když žena zjistila, že v úterý zmizel její muž i s roční dcerou, měla strach. „Bála jsem se, že naší holčičce ublíží, i když ji miloval,“ sdělila agentuře Reuters telefonicky.

Podobné incidenty násilí vůči dětem nejsou sice ojedinělé, technický pokrok ale umožňuje podobné momenty zaznamenat a rozeslat do světa s hrozivou jednoduchostí. Podobný případ se objevil i minulý týden, když Američan v živém streamu na Facebooku v Clevelandu oznámil, že plánuje někoho zabít, a ve druhém videu skutečně zastřelil kolemjdoucího seniora. I tato nahrávka byla asi dvě hodiny veřejně na internetu, dokud ji administrátoři sítě nestáhli.

Přestože Facebook mohl za masové rozšíření nahrávky vraždy malé holčičky, kterou převzaly i některé místní televize, nebude za incident zřejmě nijak potrestán. „Facebook je jen poskytovatel služby a choval se přesně podle pravidel. Spolupracovali s námi velmi dobře. Požadovali jsme odstranění videí, a to se stalo“ uvedl mluvčí thajského ministerstva pro digitální ekonomiku Somsak Khaosuwan.

Tvůrce sociální sítě Mark Zuckerberg si zřejmě uvědomuje závažnost situace, která se opakuje. Po clevelandské vraždě ubezpečil, že Facebook udělá, co bude možné, aby šíření podobného obsahu v budoucnosti zabránil. Kromě vražd i sebevražd se ale na síti objevují i jiná nevhodná videa. Například to, na kterém mladíci z Afghánistánu znásilnili Švédku. Faktem je, že online streamování na Facebooku je poměrně nové a ve většině států neexistuje právní ustanovení, co se smí nebo nesmí živě vysílat.

V reakci na vzrůstající počet sebevražd vysíláných na webu ale Facebook zavedl detekční systém, který by měl nabízet pomoc těm, kteří nad sebevraždou přemýšlí. Analýzou statusů a sdíleného obsahu by měl systém rozpoznat, zda se některý uživatel nechystá spáchat sebevraždu, a v tom případě mu nabídnout pomoc. Že tento systém už funguje, dokázala aféra kolem Modré velryby

Přestože se sociální síť zavázala násilná videa nešířit, díky funkci živého vysílání stejně nemůže mít plnou kontrolu nad tím, co se bude prostřednictvím jejího systému sdílet. Zdá se to jako daň za pokrok. Uživatelé mohou sice živě oslovit kohokoli na celé planetě, díky stejné funkci se ale může šířit nenávist i drastické záběry, které může vidět takřka kdokoli včetně dětí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud