Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Muž na facebooku živě vysílal vraždu roční dcery. Sociální síti trvalo den, než otřesné záběry zablokovala

Muž na facebooku živě vysílal vraždu roční dcery.  Sociální síti trvalo den, než otřesné záběry zablokovala

Nový účes, výbornou večeři nebo domácí zvířátka na sociální sítě sdílí skoro každý. 21letý Thajec šokoval, když na facebooku ve dvou živě vysílaných videích zveřejnil, jak zabíjí svoji roční dcerku. Firma nebyla schopná pohotově zareagovat a otřesná videa nechala viset na síti celý den, takže si je pustilo skoro 400 tisíc lidí. Teď za to čelí kritice, protože to není jediný takový případ z poslední doby. Pro srovnání: YouTube tvrdí, že závadnou nahrávku stáhlo během zhruba 15 minut.

Na videu bylo údajně vidět, jak mladý muž jménem Wuttisan Wongtalay omotává svojí dceři smyčku kolem krku a následně ji spouští za střechy opuštěného hotelu na oblíbeném thajském ostrově Čechů Phuket. Děvčátko pláče a pak křik najednou utichá. Po vraždě dítěte muž spáchal sebevraždu. Policie, kterou zavolali příbuzní, nestihla zasáhnout včas.

Muž byl zřejmě paranoidní a svoji rodinu týral. Jeho manželka vypověděla, že občas napadl jejího pětiletého syna z prvního manželství. Manželku opakovaně obviňoval z nevěry. V pondělí se prý pár pohádal. Když žena zjistila, že v úterý zmizel její muž i s roční dcerou, měla strach. „Bála jsem se, že naší holčičce ublíží, i když ji miloval,“ sdělila agentuře Reuters telefonicky.

Podobné incidenty násilí vůči dětem nejsou sice ojedinělé, technický pokrok ale umožňuje podobné momenty zaznamenat a rozeslat do světa s hrozivou jednoduchostí. Podobný případ se objevil i minulý týden, když Američan v živém streamu na Facebooku v Clevelandu oznámil, že plánuje někoho zabít, a ve druhém videu skutečně zastřelil kolemjdoucího seniora. I tato nahrávka byla asi dvě hodiny veřejně na internetu, dokud ji administrátoři sítě nestáhli.

Přestože Facebook mohl za masové rozšíření nahrávky vraždy malé holčičky, kterou převzaly i některé místní televize, nebude za incident zřejmě nijak potrestán. „Facebook je jen poskytovatel služby a choval se přesně podle pravidel. Spolupracovali s námi velmi dobře. Požadovali jsme odstranění videí, a to se stalo“ uvedl mluvčí thajského ministerstva pro digitální ekonomiku Somsak Khaosuwan.

Tvůrce sociální sítě Mark Zuckerberg si zřejmě uvědomuje závažnost situace, která se opakuje. Po clevelandské vraždě ubezpečil, že Facebook udělá, co bude možné, aby šíření podobného obsahu v budoucnosti zabránil. Kromě vražd i sebevražd se ale na síti objevují i jiná nevhodná videa. Například to, na kterém mladíci z Afghánistánu znásilnili Švédku. Faktem je, že online streamování na Facebooku je poměrně nové a ve většině států neexistuje právní ustanovení, co se smí nebo nesmí živě vysílat.

V reakci na vzrůstající počet sebevražd vysíláných na webu ale Facebook zavedl detekční systém, který by měl nabízet pomoc těm, kteří nad sebevraždou přemýšlí. Analýzou statusů a sdíleného obsahu by měl systém rozpoznat, zda se některý uživatel nechystá spáchat sebevraždu, a v tom případě mu nabídnout pomoc. Že tento systém už funguje, dokázala aféra kolem Modré velryby

Přestože se sociální síť zavázala násilná videa nešířit, díky funkci živého vysílání stejně nemůže mít plnou kontrolu nad tím, co se bude prostřednictvím jejího systému sdílet. Zdá se to jako daň za pokrok. Uživatelé mohou sice živě oslovit kohokoli na celé planetě, díky stejné funkci se ale může šířit nenávist i drastické záběry, které může vidět takřka kdokoli včetně dětí.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744