Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Napálenému Ovčáčkovi tekly nervy, Cikrt vyškolil ministra zdravotnictví. Apríl na sociálních sítích

Napálenému Ovčáčkovi tekly nervy, Cikrt vyškolil ministra zdravotnictví. Apríl na sociálních sítích

Apríl je zřejmě jediným dnem, kdy se lidé aspoň trochu zamýšlejí nad tím, co čtou na internetu. Ne vždycky to stačí. Některé aprílové vtípky byly natolik vydařené, že je lidé začali vážně řešit. Našli jsme to nejlepší z letošních vtipů.

Cikrt se vrací na místo činu. Bude mluvčím ministerstva zdravotnictví

Tomáš Cikrt opouští místo šéfredaktora Zdravotnického deníku a přechází do pozice tiskového mluvčího ministerstva zdravotnictví, to byla mediální zpráva číslo jedna letošního apríla.

„Téměř čtyři roky ve Zdravotnickém deníku byly krásné, ale cítím hlubší odpovědnost za celý resort. Stejně by to prasklo, takže: Od 3. dubna nastupuji na ministerstvo zdravotnictví jako mluvčí, zkrátka vracím se do stejné řeky,“ informoval Cikrt na svém Facebooku.

Poměrně dlouho trvalo, než lidem (včetně redakce INFO.CZ) došlo, že si z nich Tomáš Cikrt střílí ve velkolepém stylu.

Rozner se kaje a přestupuje k lidovcům

Poslanec SPD Miloslav Rozner se na sociálních sítích těší v podstatě statusu celebrity. Jeho rétorická etuda ne téma „radši bych do toho nezabrušoval, abych z toho pak nemusel vybrušovat,“ se zapsala mezi to nejlepší z české politiky, nejspíš těsně za tvrzení Václava Klause seniora, že „nikdy neumožní jakoukoliv vládu ČSSD.“

Europoslanec za lidovce Tomáš Zdechovský na apríla vypustil zprávu o tom, že populární Míla přestupuje do KDU-ČSL a bude za ni kandidovat v eurovolbách.

Odhalování vtípku trvalo celkem dlouho. To jasně dokazuje, že od Roznera lidé čekají opravdu cokoliv, jen když to nebude rozumné.

Apríl s Parlamentními listy 

Mimořádně populární byl na českém Twitteru obrázek, který vyrobil expert na masovou komunikaci Josef Šlerka. „S námi můžete mít apríl každý den,“ píše se na něm na billboardu internetových Parlamentních listů. Lidé to ocenili stovkami sdílení. 

 

Ovčáček naletěl redaktorovi Aktuálně.cz 

Jiří Ovčáček, ředitel tiskového odboru prezidenta republiky Miloše Zemana, parádně naletěl redaktorovi serveru Aktuálně.cz. Jakub Zelenka na Twitter umístil upravený výpis z registru veřejných smluv Hlídač státu, podle kterého Hrad utratil přes 80 tisíc korun na předplatné médií vydavatelství Economia. To Miloš Zeman opakovaně kritizuje kvůli jeho majiteli, podnikateli Zdeňku Bakalovi. Ovčáček si v reakci na Zelenkův tweet neuvědomil, že položky jako je objednávka předplatného v registru vůbec nejsou a redaktora vulgárně napadl: „Cvrnkáte si z toho do trenek,“ napsal hradní mluvčí. „Apríl,“ odpověděl redaktor Zelenka. Od té doby se mluvčí Ovčáček neozval. 

Biskupské sólo

Plzeňský biskup Tomáš Holub apríla pojal stylově: „Upozorňuji všechny známé i neznámé: Že Kristus vstal z mrtvých, není apríl.“

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1