Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Napálenému Ovčáčkovi tekly nervy, Cikrt vyškolil ministra zdravotnictví. Apríl na sociálních sítích

Napálenému Ovčáčkovi tekly nervy, Cikrt vyškolil ministra zdravotnictví. Apríl na sociálních sítích

Apríl je zřejmě jediným dnem, kdy se lidé aspoň trochu zamýšlejí nad tím, co čtou na internetu. Ne vždycky to stačí. Některé aprílové vtípky byly natolik vydařené, že je lidé začali vážně řešit. Našli jsme to nejlepší z letošních vtipů.

Cikrt se vrací na místo činu. Bude mluvčím ministerstva zdravotnictví

Tomáš Cikrt opouští místo šéfredaktora Zdravotnického deníku a přechází do pozice tiskového mluvčího ministerstva zdravotnictví, to byla mediální zpráva číslo jedna letošního apríla.

„Téměř čtyři roky ve Zdravotnickém deníku byly krásné, ale cítím hlubší odpovědnost za celý resort. Stejně by to prasklo, takže: Od 3. dubna nastupuji na ministerstvo zdravotnictví jako mluvčí, zkrátka vracím se do stejné řeky,“ informoval Cikrt na svém Facebooku.

Poměrně dlouho trvalo, než lidem (včetně redakce INFO.CZ) došlo, že si z nich Tomáš Cikrt střílí ve velkolepém stylu.

Rozner se kaje a přestupuje k lidovcům

Poslanec SPD Miloslav Rozner se na sociálních sítích těší v podstatě statusu celebrity. Jeho rétorická etuda ne téma „radši bych do toho nezabrušoval, abych z toho pak nemusel vybrušovat,“ se zapsala mezi to nejlepší z české politiky, nejspíš těsně za tvrzení Václava Klause seniora, že „nikdy neumožní jakoukoliv vládu ČSSD.“

Europoslanec za lidovce Tomáš Zdechovský na apríla vypustil zprávu o tom, že populární Míla přestupuje do KDU-ČSL a bude za ni kandidovat v eurovolbách.

Odhalování vtípku trvalo celkem dlouho. To jasně dokazuje, že od Roznera lidé čekají opravdu cokoliv, jen když to nebude rozumné.

Apríl s Parlamentními listy 

Mimořádně populární byl na českém Twitteru obrázek, který vyrobil expert na masovou komunikaci Josef Šlerka. „S námi můžete mít apríl každý den,“ píše se na něm na billboardu internetových Parlamentních listů. Lidé to ocenili stovkami sdílení. 

 

Ovčáček naletěl redaktorovi Aktuálně.cz 

Jiří Ovčáček, ředitel tiskového odboru prezidenta republiky Miloše Zemana, parádně naletěl redaktorovi serveru Aktuálně.cz. Jakub Zelenka na Twitter umístil upravený výpis z registru veřejných smluv Hlídač státu, podle kterého Hrad utratil přes 80 tisíc korun na předplatné médií vydavatelství Economia. To Miloš Zeman opakovaně kritizuje kvůli jeho majiteli, podnikateli Zdeňku Bakalovi. Ovčáček si v reakci na Zelenkův tweet neuvědomil, že položky jako je objednávka předplatného v registru vůbec nejsou a redaktora vulgárně napadl: „Cvrnkáte si z toho do trenek,“ napsal hradní mluvčí. „Apríl,“ odpověděl redaktor Zelenka. Od té doby se mluvčí Ovčáček neozval. 

Biskupské sólo

Plzeňský biskup Tomáš Holub apríla pojal stylově: „Upozorňuji všechny známé i neznámé: Že Kristus vstal z mrtvých, není apríl.“

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1