Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Naši hlavu chtěli roky.“ Maďarský opoziční deník po Orbánově vítězství skončil, vedení teď mluví o tlaku

„Naši hlavu chtěli roky.“ Maďarský opoziční deník po Orbánově vítězství skončil, vedení teď mluví o tlaku

Maďarský opoziční deník Magyar Nemzet (Maďarský národ) po dlouhých 80 letech existence končí. Se svými čtenáři se včera rozloučil posledním číslem, v jehož online verzi doprovodila zprávu o ukončení působnosti velká smuteční grafika s datem vzniku a zániku listu. Po zrušení taktéž tradičního denního periodika Népszabadság (Svoboda lidu) v roce 2016 byl Magyar Nemzet posledním opozičním deníkem v Maďarsku. Jeho definitivní konec se časově shoduje se suverénním vítězstvím strany Fidesz v parlamentních volbách.

Otázka, kterou zbývající maďarský tisk řeší především, zní, kdo nebo co za pádem Magyar Nemzetu stojí. Podle oficiální verze jsou na vině dlouhodobé finanční problémy a postupný pokles nákladů i čtenosti – ztráty mají být v řádech několika set milionů forintů (nižší desítky milionů korun).

Komerčnímu propadu měl konzervativně-liberálně orientovaný deník čelit od roku 2015, kdy zaznamenal odklon čtenářů z řad příznivců Fideszu i vycouvání státem placené inzerce, která dnes z koláče maďarského reklamního trhu ukrajuje zcela zásadní díl.

Majitelem listu je maďarský politik Lajos Simicska, kdysi nejbližší přítel Viktora Orbána, jeho „parťák“ ze studentských časů a zámožný oligarcha, který se však od jisté chvíle, kterou Maďaři nazývají „Den G“ (neboli od skandálu, kdy Simicska Orbána označil vulgárním maďarským termínem „geci“ – „zm*d“ – pozn. redakce) proměnil v jednoho z jeho úhlavních nepřátel.

Firma Nemzet Lap- és Könyvkiadó Kft (Knižní a tiskové nakladatelství Nemzet s.r.o.), spoluvlastněná Simicskou, měla pod sebou kromě deníku a jeho internetové verze i další média, konkrétně internetové rádio Lánchíd (Řetězový most) a televizní stanici HírTv (TV Zprávy). Krom televize skončila začátkem dubna všechna jmenovaná.

Jako o „pádu poslední bašty tiskové svobody“ mluví o konci Magyar Nemzetu renomovaný ekonom a vytrvalý kritik maďarské vlády Péter Róna a v podobném duchu se nese i veškerá další – v podstatě celoopoziční – kritika. O bleskové smrti listu hovořil pro tištěný a online týdeník HVG, který je nyní jedním z mála zbývajících opozičních tiskových kanálů, i zástupce šéfredaktora Magyar Nemzetu, Zsombor György. V interview s titulem Chtějí naši krev popisuje, že o zániku periodika se ve 150členné redakci spekulovalo v souvislosti s předpokládaným volebním vítězstvím Fideszu už nějaký ten pátek. Definitivní potvrzení však přišlo až v poslední chvíli, konkrétně v úterý ráno, po pondělním jednání šéfredaktora Nemzetu Gábora D. Horvátha s majitelem. Zsombor György zároveň uvedl, že daný krok považuje za pouhou první zastávku na cestě ke zbudování plně totalitního režimu fideszovského střihu.

O odkoupení Magyar Nemzetu nyní nově projevil zájem movitý politik z opoziční strany Lehet más a politika (Politika může být jiná) Péter Ungár. György v rozhovoru existenci investora potvrdil, a vyjádřil naději, že jeho záměry jsou seriózní. Krom toho vyslovil obvinění, že (potenciální) inzerenti opozičních médií jsou v Maďarsku dlouhodobě pod vládním tlakem a musí čelit dokonce výhrůžkám likvidací. Vrátil se též k řadě skandálů čelních vládních představitelů z posledních několika let. „Neexistuje snad evropská vláda, pro jejíž politiky by skandály, které vyšly na povrch během kampaně, neznamenaly definitivní konec. U nás jsme naproti tomu nyní svědky toho, jak mafiánští zloději dostávají masivní oprávnění pokračovat v rozdělané práci,“ uvedl György. Magyar Nemzet, v němž se informace o skandálech vládních činitelů objevovaly pravidelně, čelil podle Györgye obřímu tlaku a pokusům o manipulaci zpravodajství. „Naši hlavu chtějí minimálně od února 2015,“ řekl HVG.

Kromě oficiálního prohlášení a teoriích o řízené monopolizaci zaznívá v maďarském tisku ještě jedna spekulace, podle níž rozhodl Simicska o náhlém zastavení publikační činnosti Nemzetu v rámci jakéhosi aktu pomsty za Orbánovo vítězství. Podle těchto úvah by tak Simicska ve chvíli, kdy se za maďarskými volbami ohlíží půl Evropy, strhl svým aktem pozornost na sebe a zavdal zároveň příčinu ke konspiracím.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1