Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Naši hlavu chtěli roky.“ Maďarský opoziční deník po Orbánově vítězství skončil, vedení teď mluví o tlaku

„Naši hlavu chtěli roky.“ Maďarský opoziční deník po Orbánově vítězství skončil, vedení teď mluví o tlaku

Maďarský opoziční deník Magyar Nemzet (Maďarský národ) po dlouhých 80 letech existence končí. Se svými čtenáři se včera rozloučil posledním číslem, v jehož online verzi doprovodila zprávu o ukončení působnosti velká smuteční grafika s datem vzniku a zániku listu. Po zrušení taktéž tradičního denního periodika Népszabadság (Svoboda lidu) v roce 2016 byl Magyar Nemzet posledním opozičním deníkem v Maďarsku. Jeho definitivní konec se časově shoduje se suverénním vítězstvím strany Fidesz v parlamentních volbách.

Otázka, kterou zbývající maďarský tisk řeší především, zní, kdo nebo co za pádem Magyar Nemzetu stojí. Podle oficiální verze jsou na vině dlouhodobé finanční problémy a postupný pokles nákladů i čtenosti – ztráty mají být v řádech několika set milionů forintů (nižší desítky milionů korun).

Komerčnímu propadu měl konzervativně-liberálně orientovaný deník čelit od roku 2015, kdy zaznamenal odklon čtenářů z řad příznivců Fideszu i vycouvání státem placené inzerce, která dnes z koláče maďarského reklamního trhu ukrajuje zcela zásadní díl.

Majitelem listu je maďarský politik Lajos Simicska, kdysi nejbližší přítel Viktora Orbána, jeho „parťák“ ze studentských časů a zámožný oligarcha, který se však od jisté chvíle, kterou Maďaři nazývají „Den G“ (neboli od skandálu, kdy Simicska Orbána označil vulgárním maďarským termínem „geci“ – „zm*d“ – pozn. redakce) proměnil v jednoho z jeho úhlavních nepřátel.

Firma Nemzet Lap- és Könyvkiadó Kft (Knižní a tiskové nakladatelství Nemzet s.r.o.), spoluvlastněná Simicskou, měla pod sebou kromě deníku a jeho internetové verze i další média, konkrétně internetové rádio Lánchíd (Řetězový most) a televizní stanici HírTv (TV Zprávy). Krom televize skončila začátkem dubna všechna jmenovaná.

Jako o „pádu poslední bašty tiskové svobody“ mluví o konci Magyar Nemzetu renomovaný ekonom a vytrvalý kritik maďarské vlády Péter Róna a v podobném duchu se nese i veškerá další – v podstatě celoopoziční – kritika. O bleskové smrti listu hovořil pro tištěný a online týdeník HVG, který je nyní jedním z mála zbývajících opozičních tiskových kanálů, i zástupce šéfredaktora Magyar Nemzetu, Zsombor György. V interview s titulem Chtějí naši krev popisuje, že o zániku periodika se ve 150členné redakci spekulovalo v souvislosti s předpokládaným volebním vítězstvím Fideszu už nějaký ten pátek. Definitivní potvrzení však přišlo až v poslední chvíli, konkrétně v úterý ráno, po pondělním jednání šéfredaktora Nemzetu Gábora D. Horvátha s majitelem. Zsombor György zároveň uvedl, že daný krok považuje za pouhou první zastávku na cestě ke zbudování plně totalitního režimu fideszovského střihu.

O odkoupení Magyar Nemzetu nyní nově projevil zájem movitý politik z opoziční strany Lehet más a politika (Politika může být jiná) Péter Ungár. György v rozhovoru existenci investora potvrdil, a vyjádřil naději, že jeho záměry jsou seriózní. Krom toho vyslovil obvinění, že (potenciální) inzerenti opozičních médií jsou v Maďarsku dlouhodobě pod vládním tlakem a musí čelit dokonce výhrůžkám likvidací. Vrátil se též k řadě skandálů čelních vládních představitelů z posledních několika let. „Neexistuje snad evropská vláda, pro jejíž politiky by skandály, které vyšly na povrch během kampaně, neznamenaly definitivní konec. U nás jsme naproti tomu nyní svědky toho, jak mafiánští zloději dostávají masivní oprávnění pokračovat v rozdělané práci,“ uvedl György. Magyar Nemzet, v němž se informace o skandálech vládních činitelů objevovaly pravidelně, čelil podle Györgye obřímu tlaku a pokusům o manipulaci zpravodajství. „Naši hlavu chtějí minimálně od února 2015,“ řekl HVG.

Kromě oficiálního prohlášení a teoriích o řízené monopolizaci zaznívá v maďarském tisku ještě jedna spekulace, podle níž rozhodl Simicska o náhlém zastavení publikační činnosti Nemzetu v rámci jakéhosi aktu pomsty za Orbánovo vítězství. Podle těchto úvah by tak Simicska ve chvíli, kdy se za maďarskými volbami ohlíží půl Evropy, strhl svým aktem pozornost na sebe a zavdal zároveň příčinu ke konspiracím.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1