Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Navrhněte alternativu k Facebooku a dáme vám 100 tisíc dolarů, láká vývojáře podnikatelský inkubátor

Navrhněte alternativu k Facebooku a dáme vám 100 tisíc dolarů, láká vývojáře podnikatelský inkubátor

Zvlášť v současné době dozvuků kolem skandálu zabezpečení osobních dat, jež v posledních týdnech otřásl Facebookem, sílí ve světě poptávka po vytvoření alternativní sociální sítě, která by soukromí svých uživatel považovala za nejvyšší prioritu.  

Zatímco se Facebook v čele se svým šéfem a zakladatelem Markem Zuckerbergem snaží veřejnost přesvědčit o tom, že soukromí uživatel nejrozšířenější sociální sítě světa není ohroženo, vypsal startupový inkubátor Launch výzvu, v níž chce podpořit vytvoření alternativního Facebooku. Do sedmi nejlepších nápadů poté hodlá investovat částku 100 tisíc dolarů, která pomůže k dalšímu rozvoji nových platforem.  

"Všechny komunitní projekty na internetu zažily svou éru, od AOL po MySpace a za jejich koncem většinou nestojí vláda - jsou postupně nahrazovány lepšími produkty. Tak pojďme zahájit proces nahrazení Facebooku," napsal v prohlášení zveřejněném na blogu podnikatelského inkubátoru jeho šéf Jason Calanis.

Podle Calanise už v současné době na "Facebooku nové generace" pracuje několik desítek týmů. Cílem projektu však je, aby se do něj do poloviny června přihlásila stovka uchazečů. Cíle výzvy přitom nejsou jinak skromné. Launch si totiž představuje, že z některého z přihlášených projektů vzejde další sociální síť s miliardou uživatelů.

Vývojáři navíc musí splnit pět hlavních kategorií. Výsledné platformy musí maximálně chránit soukromí svých uživatelů, chránit demokracii před "špatnými vlivy", nepodporovat šíření dezinformací, nevyvolávat v uživatelích závislost a chránit svobodu slova. Zároveň ale má sociální síť potlačovat projevy nenávisti a všech forem obtěžování.

V létě vybere Launch dvacet nejlepších projektů, kterým bude následující tři měsíce pomáhat s rozvojem. Poté bude množství projektů vyselektováno na sedm, do kterých inkubátor investuje.

Facebook, který celosvětově aktivně každý měsíc používají dvě miliardy lidí, zažívá v posledních měsících krušné časy. Od podzimu roku 2016 čelí sociální síť zařčením, že nezamezila ovlivňování amerických prezidentských voleb. V posledních měsících pak Facebook čelí hned několika skandálům. Ten největší má na svědomí nedůsledná ochrana dat, kterých využila společnost Cambridge Analytica. Na jejich základě pak ovlivňovala volby v několika zemích světa včetně České republiky. Další kontroverze si síť vysloužila za údajné napomáhání genocidy v Barmě. Na jeho sítích se totiž šíří nenávistné příspěvky.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1