Články odjinud

Navrhněte alternativu k Facebooku a dáme vám 100 tisíc dolarů, láká vývojáře podnikatelský inkubátor

Navrhněte alternativu k Facebooku a dáme vám 100 tisíc dolarů, láká vývojáře podnikatelský inkubátor

Zvlášť v současné době dozvuků kolem skandálu zabezpečení osobních dat, jež v posledních týdnech otřásl Facebookem, sílí ve světě poptávka po vytvoření alternativní sociální sítě, která by soukromí svých uživatel považovala za nejvyšší prioritu.  

Zatímco se Facebook v čele se svým šéfem a zakladatelem Markem Zuckerbergem snaží veřejnost přesvědčit o tom, že soukromí uživatel nejrozšířenější sociální sítě světa není ohroženo, vypsal startupový inkubátor Launch výzvu, v níž chce podpořit vytvoření alternativního Facebooku. Do sedmi nejlepších nápadů poté hodlá investovat částku 100 tisíc dolarů, která pomůže k dalšímu rozvoji nových platforem.  

"Všechny komunitní projekty na internetu zažily svou éru, od AOL po MySpace a za jejich koncem většinou nestojí vláda - jsou postupně nahrazovány lepšími produkty. Tak pojďme zahájit proces nahrazení Facebooku," napsal v prohlášení zveřejněném na blogu podnikatelského inkubátoru jeho šéf Jason Calanis.

Podle Calanise už v současné době na "Facebooku nové generace" pracuje několik desítek týmů. Cílem projektu však je, aby se do něj do poloviny června přihlásila stovka uchazečů. Cíle výzvy přitom nejsou jinak skromné. Launch si totiž představuje, že z některého z přihlášených projektů vzejde další sociální síť s miliardou uživatelů.

Vývojáři navíc musí splnit pět hlavních kategorií. Výsledné platformy musí maximálně chránit soukromí svých uživatelů, chránit demokracii před "špatnými vlivy", nepodporovat šíření dezinformací, nevyvolávat v uživatelích závislost a chránit svobodu slova. Zároveň ale má sociální síť potlačovat projevy nenávisti a všech forem obtěžování.

V létě vybere Launch dvacet nejlepších projektů, kterým bude následující tři měsíce pomáhat s rozvojem. Poté bude množství projektů vyselektováno na sedm, do kterých inkubátor investuje.

Facebook, který celosvětově aktivně každý měsíc používají dvě miliardy lidí, zažívá v posledních měsících krušné časy. Od podzimu roku 2016 čelí sociální síť zařčením, že nezamezila ovlivňování amerických prezidentských voleb. V posledních měsících pak Facebook čelí hned několika skandálům. Ten největší má na svědomí nedůsledná ochrana dat, kterých využila společnost Cambridge Analytica. Na jejich základě pak ovlivňovala volby v několika zemích světa včetně České republiky. Další kontroverze si síť vysloužila za údajné napomáhání genocidy v Barmě. Na jeho sítích se totiž šíří nenávistné příspěvky.

 

Články odjinud