Nejen Kotrba. Kolem Rozhlasu se hemží lidé se slabostí pro dezinformační weby | info.cz

Články odjinud

Nejen Kotrba. Kolem Rozhlasu se hemží lidé se slabostí pro dezinformační weby

Novinář Štěpán Kotrba, s nímž v pondělí Český rozhlas rozvázal spolupráci, není jedinou kontroverzní osobou s vlivem na chod veřejnoprávního rádia. Jako analytik pracuje v Rozhlase také Jiří Fencl. Bývalý novinář přitom veřejně oceňuje dezinformační weby šířící proruskou propagandu.

Před rokem se Jiří Fencl pokoušel dostat do Rady Českého rozhlasu. Ve volbě neuspěl. V rámci kandidatury však poskytl rozhovor serveru Lidovky.cz, kde nastínil svůj pohled na mediální scénu a vyznal se z lásky k dezinformačním médiím. Chválil především Parlamentní listy.

„Parlamentní listy považuji za skvělý projekt. Dělají prostou věc – nastavují zrcadlo. Výlučnost novinářů skončila, teď je toto krásné řemeslo opět službou veřejnosti, jak dokazují nejen Parlamentní listy, ale také třeba mnou velmi oblíbený Aeronet, AC24.cz a také Hlavné správy, Russia Today, Sputnik, Breitbart, Southfront, Infowars, apod,“ sdělil.

Parlamentní listy a některé další tituly přitom think-tank Evropské hodnoty i některá média zařadila na seznam dezinformačních webů. Pravidelně šíří ruskou propagandu, část z nich je dokonce přímo financovaná Kremlem. Breitbart zase reflektuje především názory americké krajní pravice.

Přestože se Fencl do Rady Českého rozhlasu nedostal, v instituci nyní pracuje. Na starosti má analyzování rozhlasového trhu a monitoring konkurenčního prostředí.

Radní z Parlamentních listů

Fencl přitom není jediným člověkem v okolí Rozhlasu, který budí kontroverze a má vazby na pochybná média. Místopředsedou Rady je Tomáš Kňourek – muž, jenž má na Parlamentních listech dokonce pravidelnou rubriku Newsroom Tomáše Kňourka.

Webu také často poskytuje rozhovory. V jednom z nich nastínil, že by chtěl ve vysílání Rozhlasu vidět více „alternativních“ komentátorů. Zmínil například Terezu Spencerovou, která podobně jako Kňourek často publikuje na dezinformačních webech šířících falešné zprávy.

Kňourek se mimo jiné také osobně zúčastnil předávání Krameriových cen. Anketu pořádá Asociace nezávislých médií, kterou založili správce proruského webu New World Order Opposition Jan Korál a Ondřej Geršl z webu AC24, který má podobné zaměření.

Rozhlas si záchranu zaslouží

V porotě soutěže byl také generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. Ten se dočkal pochvaly od Fencla. Ve zmíněném rozhovoru ho Fencl jmenoval jako jeden z důvodů, proč si Rozhlas zaslouží na rozdíl od České televize záchranu.

„Uvědomuje si, že důvěryhodnost média ohrožují zejména zpravodajsko-publicistické redakce, které jedou ve starých kolejích a jejich členové jen velmi ztěžka přijímají, že jsou na světě i jiná média než ta západní typu BBC a CNN,“ pravil Fencl.

Na kontroverzní osobnosti v okolí Českého rozhlasu upozornil případ novináře Štěpána Kotrby. Ten v neděli na sjezdu ČSSD napadl dva bezdomovce. Měl přitom akreditaci jako analytik Českého rozhlasu, s nímž externě spolupracoval. Rozhlas s ním v pondělí spolupráci ukončil. Co však měl Kotrba na sjezdu za úkol, nespecifikoval.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud