Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejlepší investice Marka Zuckerberga. Miliardový Instagram je nadějí Facebooku

Nejlepší investice Marka Zuckerberga. Miliardový Instagram je nadějí Facebooku

Když Mark Zuckerberg v roce 2012 oznámil, že jeho Facebook kupuje tehdy téměř neznámou aplikaci Instagram, mnozí si klepali na čelo. Za platformu určenou pro sdílení fotografií totiž tehdy Facebook zaplatil miliardu dolarů. Nyní se ovšem ukazuje, že Mark Zuckerberg před šesti lety nešlápl vedle. Z Instagramu se totiž povedlo během poměrně krátké doby vytvořit fenomén, kterým Facebook nebezpečně zatápí dalším významným hráčům na trhu.

Hodnota aplikace, která nyní směle konkuruje dalším nástrojům, jako je Snapchat, FaceTime nebo Youtube, totiž letí strmě vzhůru. Podle výpočtu agentury Bloomberg dosahuje v dnešních dnech hodnota Instagramu až 100 miliard dolarů. Celková tržní kapitalizace společnosti Facebook přitom činí 560 miliard dolarů, jen Instagram by se na celkové hodnotě společnosti mohl podílet necelou pětinou.

Divoká jízda fotografické sociální sítě započala před dvěma lety, kdy vývojáři do jejího prostředí přidali novou funkci s názvem Stories. Jednalo se o možnost sdílení fotek, které se po jednom dni samy smažou. Nejpodstatnějším faktem ovšem bylo, že Facebook touto novinkou v Instanstagramu vypálil rybník konkurenčnímu Snapchatu, jehož princip je na sdílení dočasných fotografií založen. Tím ovšem ofenziva založená na přebírání prvků z konkurenčních nástrojů neskončila.

V poslední době se totiž Instagram začal zaměřovat také na videoobsah. Už dříve zde umožnil vysílání živých streamů. Ty co nevidět doplní také nová sekce s názvem IGTV. Zde bude možné nahrát až hodinové videoklipy, čímž se Instagram snaží přetáhnou na svou stranu část tvůrců, jež dosud působili na síti Youtube od Googlu. Vedle toho aplikace umožní také spojení videohovorů až čtyř osob.

720p 360p
Proč: Facebook a data, která na vás má

Postupné pronikání do nových sociálních formátů už se také začíná projevovat na rostoucí přízni uživatelů. Instagram totiž každý měsíc používá jedna miliarda lidí. Uživatelé zde navíc tráví stále více času. Zatímco ještě v září roku 2017 strávil průměrný Američan na Instagramu necelou půlhodinu, dnes už je to 55 minut. Za pozornost ovšem stojí fakt, že v případě hlavní aplikace Facebooku je trend opačný. V roce 2017 zde totiž dospělí Američané strávili o 4 procenta méně času než o rok dříve. Instagramu se tak negativní trend podařilo zvrátit. Analytici očekávají, že v příštích pěti letech by odnož Facebooku pro sdílení fotografií mohly používat až dvě miliardy lidí.

Rostoucí počty uživatelů se projevují také ve stoupajících tržbách. Facebook totiž stále hledá nové cesty, jak zvyšující se aktivitu lidí monetizovat. Podle analytika agentury Bloomberg Jitendra Warala utrží Instagram v příštím roce až 10 miliard dolarů. Na celkových příjmech společnosti Facebook se tak rostoucí platforma může podílet až 16 procenty.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744