Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejlepší investice Marka Zuckerberga. Miliardový Instagram je nadějí Facebooku

Nejlepší investice Marka Zuckerberga. Miliardový Instagram je nadějí Facebooku

Když Mark Zuckerberg v roce 2012 oznámil, že jeho Facebook kupuje tehdy téměř neznámou aplikaci Instagram, mnozí si klepali na čelo. Za platformu určenou pro sdílení fotografií totiž tehdy Facebook zaplatil miliardu dolarů. Nyní se ovšem ukazuje, že Mark Zuckerberg před šesti lety nešlápl vedle. Z Instagramu se totiž povedlo během poměrně krátké doby vytvořit fenomén, kterým Facebook nebezpečně zatápí dalším významným hráčům na trhu.

Hodnota aplikace, která nyní směle konkuruje dalším nástrojům, jako je Snapchat, FaceTime nebo Youtube, totiž letí strmě vzhůru. Podle výpočtu agentury Bloomberg dosahuje v dnešních dnech hodnota Instagramu až 100 miliard dolarů. Celková tržní kapitalizace společnosti Facebook přitom činí 560 miliard dolarů, jen Instagram by se na celkové hodnotě společnosti mohl podílet necelou pětinou.

Divoká jízda fotografické sociální sítě započala před dvěma lety, kdy vývojáři do jejího prostředí přidali novou funkci s názvem Stories. Jednalo se o možnost sdílení fotek, které se po jednom dni samy smažou. Nejpodstatnějším faktem ovšem bylo, že Facebook touto novinkou v Instanstagramu vypálil rybník konkurenčnímu Snapchatu, jehož princip je na sdílení dočasných fotografií založen. Tím ovšem ofenziva založená na přebírání prvků z konkurenčních nástrojů neskončila.

V poslední době se totiž Instagram začal zaměřovat také na videoobsah. Už dříve zde umožnil vysílání živých streamů. Ty co nevidět doplní také nová sekce s názvem IGTV. Zde bude možné nahrát až hodinové videoklipy, čímž se Instagram snaží přetáhnou na svou stranu část tvůrců, jež dosud působili na síti Youtube od Googlu. Vedle toho aplikace umožní také spojení videohovorů až čtyř osob.

720p 360p
Proč: Facebook a data, která na vás má

Postupné pronikání do nových sociálních formátů už se také začíná projevovat na rostoucí přízni uživatelů. Instagram totiž každý měsíc používá jedna miliarda lidí. Uživatelé zde navíc tráví stále více času. Zatímco ještě v září roku 2017 strávil průměrný Američan na Instagramu necelou půlhodinu, dnes už je to 55 minut. Za pozornost ovšem stojí fakt, že v případě hlavní aplikace Facebooku je trend opačný. V roce 2017 zde totiž dospělí Američané strávili o 4 procenta méně času než o rok dříve. Instagramu se tak negativní trend podařilo zvrátit. Analytici očekávají, že v příštích pěti letech by odnož Facebooku pro sdílení fotografií mohly používat až dvě miliardy lidí.

Rostoucí počty uživatelů se projevují také ve stoupajících tržbách. Facebook totiž stále hledá nové cesty, jak zvyšující se aktivitu lidí monetizovat. Podle analytika agentury Bloomberg Jitendra Warala utrží Instagram v příštím roce až 10 miliard dolarů. Na celkových příjmech společnosti Facebook se tak rostoucí platforma může podílet až 16 procenty.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232