Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Největší podlost Facebooku: Nekompromisně shromažďuje i data lidí, kteří na něm vůbec nejsou

Největší podlost Facebooku: Nekompromisně shromažďuje i data lidí, kteří na něm vůbec nejsou

Nejrozšířenější sociální síť světa shromažďuje data nejen od lidí, kteří jsou jejími uživateli, ale i od osob, které na Facebooku vůbec nemají účet. Na techniku vytváření „stínových profilů“ během dvoudenní série výslechů Marka Zuckerberga před americkými zákonodárci upozornil Ben Lujan, demokratický poslanec z Nového Mexika. Dosud se o této praxi veřejně v podstatě nevědělo. Globální sociální síť se tak opět staví do role nebezpečného Velkého bratra, pro kterého jsou uživatelé především zdrojem peněz a cenných informací, který cynicky vysává.

Lujan upozornil na fakt, že člověk vůbec nemusí mít účet na Facebooku, a sociální síť o něm stejně shromažďuje soubory osobních a uživatelských dat. Zakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg Lujanovo konstatování během slyšení v americkém Kongresu potvrdil, napsala agentura Bloomberg.

Podle Zuckerberga Facebook data „neuživatelů“ sociální sítě ukládá, aby do budoucna zajistil, že až si „neuživatel“ bude chtít založit na Facebooku účet, bude snazší ho identifikovat. Podle Zuckerberga jde o efektivní způsob, jak zabránit vznikání falešných profilů.

Potíž je v tom, že tyto „stínové profily“ nepodléhají ani minimální ochraně soukromých dat. Lidé, na které je Facebook vytváří, o tom nevědí a současně nemají možnost odsouhlasit pravidla Facebooku. Jinak řečeno, sociální síť získává dostupná data, přiřazuje je k jednotlivým lidem na internetu – a nemusí nikde skládat účty z toho, jak s těmito daty nakládá.

Web Gizmodo přišel s tím, že Facebook data o „neuživatelích“ získává například tak, že špehuje chytré telefony uživatelů, kteří mají nainstalovanou aplikaci Facebook a Messenger.

Zuckerberg během slyšení v Kongresu uvedl, že celou situaci se stínovými profily „bude nějak řešit“. Podle bývalého reklamního manažera Facebooku Antonia Garcii Martineze ale Zuckerberg o sběru dat lidí mimo Facebook ví a plánoval ho v příhodné chvíli „využít pro růst služby“. Tedy pro vlastní profit.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744