Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Němci chtějí kontrolu „nenávistných výlevů" na internetu v celé EU

Němci chtějí kontrolu „nenávistných výlevů" na internetu v celé EU

Německo začalo bojovat za vznik nové evropské legislativy, která by sjednocovala pravidla, jež se týkají nenávistných výlevů na internetu a falešných zpráv, takzvaných fake news. Informuje o tom server EUobserver, ale podle něj komise není z takových návrhů nadšená.

 Německý ministr spravedlnosti Heiko Maas minulý týden uvedl, že unie potřebuje společnou legislativu pro regulaci obsahu technologických gigantů, jakými jsou zejména Google a Facebook. Jeho výzva přišla krátce poté, co německá vláda schválila zákon, který umožní pokutovat sociální média až do výše 50 milionů eur, pokud nebudou mazat urážlivé příspěvky. „Slovní radikalizace je prvním krokem k fyzickému násilí,“ uvedl Maas.

 „Každý, kdo šíří kriminálně závadný obsah musí být neustále stíhán a spravedlivě odsouzen. Potřebujeme evropské řešení pro společnosti, které působí v celé Evropě,“ dodal německý ministr spravedlnosti. Podle studie jeho ministerstva portál YouTube v lednu a únoru smazal zhruba 90 procent závadného obsahu, ale Facebook odstranil jen 39 procent urážlivých příspěvků, Twitter dokonce jen jedno procento.

 „Pokud se to nezlepší, uvalíme na tyto společnosti vysoké pokuty. Je velmi pravděpodobné, že německý parlament nový zákon schválí už na začátku léta, tedy s předstihem před podzimní volbami. Legislativa se přitom týká i fake news, s jejichž šířením se během voleb obecně počítá. Sociální sítě si tak budou muset během kampaně dát velký pozor, aby se nestaly rejdištěm ruských trollů, či radikální pravice, jejíž sebevědomí v Německu v uplynulých měsících stouplo.

 Zákon žádá, aby sociální sítě odstranily urážlivé, pomlouvačné zprávy, nenávistné výlevy, výzvy ke spáchání zločinu či dětskou pornografii do 24 hodin od doby, kdy na ně upozorní uživatelé. Internetové firmy budou rovněž muset každé čtvrtletí odhalovat identitu těch, kteří závadný obsah na sociálních sítích zveřejňují.

 Z nového zákona nepanuje v Německu obecné nadšení. Přivítala jej například židovská komunita, ale opoziční poslanci upozorňují, že by nová regulace mohla mít nechtěné dopady. „Je to tak trochu výzva k mazání čehokoliv v zájmu bezpečnosti. Maasův zákon omezuje svobodu myšlení, protože se bude jenom mazat, mazat a mazat,“ uvedla německá poslankyně za Zelené Renate Kuenast.

 Největší německá novinářská asociace DJV upozorňuje, že je zodpovědnost za obsah nemůže být převedena na jednotlivé „operátory“. Sociální sítě jako Facebook by podle DJV mohly mazat obsah i kvůli komerčním důvodům, nikoliv z obav před jeho závadností. Evropská komise je podobného názoru a z německé iniciativy není úplně nadšená. Podle eurokomisaře pro jednotný digitální trh Estonce Andruse Ansipa by unie měla například k falešným zprávám přistupovat citlivě.

 „Musíme věřit v selský rozum našich obyvatel. Fake news jsou rozhodně špatné, ale ministerstvo pravdy je ještě horší. Čas od času můžete lidi obelhat, ale nemůžete je obelhávat pořád,“ uvedl Ansip, který má zkušenost se sovětskou diktaturou. Podle něj komise může přistoupit k revizi kodexu chování, který loni podepsala s Facebookem, Twitterem, YouTube a s Microsoftem. Kodex všechny tyto firmy nabádá k mazání závadného obsahu, ale takové ustanovení není vymahatelné. Podle Ansipa ovšem musíme bránit svobodu slova za každou cenu. „Koncept svobody slova chrání nejen to, s čím souhlasíme, ale také to, k čemu jsme kritičtí a zneklidňuje nás to. Rozšiřování fake news musíme čelit mediální vzdělaností a kritickým uvažováním,“ doplnil.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744