Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Německá regulace sociálních sítí je z nejpřísnějších na světě. Problém ale je, že nefunguje

Německá regulace sociálních sítí je z nejpřísnějších na světě. Problém ale je, že nefunguje

Od prvního ledna platí v Německu jeden z nejpřísnějších zákonů proti nenávistným projevům na internetu, jaký svět zná. Velké sociální sítě jako jsou Facebook či Twitter, které neřeší dostatečně aktivně závadný obsah, mohou být pokutovány až do výše 50 milionů eur (1,3 miliardy korun) – tak to stanovuje zákon NetzDG, kterému se také někdy přezdívá "Facebook Law". „Myšlenky toho zákona jsou v jádru dobré. Jeho problém ale je, že nefunguje,“ říká pro INFO.CZ německá novinářka Deana Mrkaja.

O tom, že je třeba potírat nelegální obsah a že pornografické materiály na sociálních sítích nemají co pohledávat, nejspíše většina lidí nepochybuje. Jenže hranice mezi teorií a praxí, mezi zákonným a nezákonným obsahem, je v mnoha případech NetzDG až příliš tenká.

Mnoho výroků lze posoudit jen s přihlédnutím ke kontextu. Sociální sítě ale mají na rozhodnutí o jejich závadnosti jen minimum času a sankce za případné nevyhovění zákonným podmínkám jsou drakonické, kritizují zákon v otevřeném dopise Evropské komisi zástupci oborových a lidskoprávních německých organizací.

Tyto spolky v dokumentu shrnují výhrady, na které dlouhodobě poukazují kritici zákona – politická opozice, právníci, lidskoprávní organizace, novináři i samotné sociální sítě. Tedy že nejsou nastavena jasná pravidla hry a firmy by případné pochybení mohlo stát neadekvátní peníze – až 50 milionů eur.

Takovou pokutu ale úřady můžou udělit sociálním sítím s minimálně dvěma miliony uživatelských účtů jen v případě, že si tyto společnosti nenastaví systém vnitřní kontroly proti nelegálnímu obsahu. Zavedené velké sítě ale nenechávají nic náhodě a tato extrémní sankce tak v jejich případě nehrozí. Dílčí pokuta navíc může padnout až poté, co konkrétní výrok označí za závadný soudy, vysvětluje pro server Yahoo Stefan Theil, výzkumník z oxfordské univerzity.

1080p 720p 360p
Facebook zná vaše slabiny. Ukládá i rozepsané statusy a mění přemýšlení lidí, říká Alvarová

„Ten zákon je v jádru dobrý,“ analyzuje pro INFO.CZ Deana Mrkaja, která se v německém ekonomickém deníku Handelsblatt stará o digitální agendu. „Jenže byl zaveden příliš rychle a bez toho, že by se pořádně zvážily jeho nedostatky. A jeden z jeho hlavních problémů tak je, že prostě nefunguje.“

Podle novinářky je celý proces od nahlášení závadného obsahu přes jeho kontrolu až po vydání rozhodnutí o jeho odstranění příliš zdlouhavý a zmatený. „Facebook reaguje příliš pomalu, musí se vypořádat s mnoha potenciálními případy a nemá dostatek lidí, kteří by vše včas stihli,“ tvrdí Mrkaja.

Právě zahlcenost podněty a mazání i nevinných příspěvků jsou podstatou problému, které NetzDG vytvořil. Facebook sice v souvislosti s novým zákonem přijal přes tisíc nových zaměstnanců, kteří mají posuzování nelegálního obsahu na starosti, přesto nestíhá. Přílišná horlivost pak nahrává paradoxním situacím, jako když Twitter zablokoval účet satirického magazínu Titanic kvůli tomu, že parodoval slova místopředsedkyně politické strany AfD Beatrix von Storchové o „znásilňujících hordách islámských mužů“.

„Lidé si myslí, že odstraňování nelegálního obsahu je jednoduché, ale není to pravda,“ komentuje dopady zákona Richard Allan, viceprezident Facebooku pro veřejnou politiku. „Facebook zkoumá každé oznámení potenciálního prohřešku proti NetzDG velmi zodpovědně a kde je to nutné, vyžádáváme si právní stanovisko.“

720p 360p
Proč: Facebook a data, která na vás má

Že sociální sítě nemají s mazáním nahlášeného obsahu problém a přiklánějí se spíše na stranu "mazat preventivně více" dokládají i čísla. Úředníci minulý rok předpokládali, že ročně budou muset řešit asi 25 tisíc stížností. Za první tři měsíce letošního roku jich však přišlo jen 244, uvedl pro INFO.CZ tiskový mluvčí Spolkového justičního úřadu Thomas Ottersbach.

„Často se jedná o situace, kdy provozovatel neodstranil nelegální obsah v rámci požadované doby, nebo nezamezil přístupu na patřičnou stránku,“ dodává Ottersbach s tím, že zatím v souvislosti s NetzDG zatím nebyla sociálním sítím udělena žádná pokuta.

Jenže princip "raději mazat víc", není v souladu s původním smyslem zákona a není ani řešením, které by nenávistný a nelegální obsah dokázal vymýtit. „Současná praxe, že sociální sítě mažou raději více, aby neriskovaly vysoké pokuty, nemá s původní myšlenkou zákona nic společného,“ potvrzuje Mrkaja. Podle ní se za poslední více než čtyři měsíce, od doby účinnosti legislativy, situace s nenávistným obsahem nijak výrazně nezlepšila.

Nová německá vláda proto již nyní připravuje novelu tohoto kontroverzního zákona. Chtějí zjednodušit možnosti, jak dostat nelegálně smazaný obsah zpět do online prostoru, po sociálních sítích rovněž chtějí, aby nechaly hodnotit sporné příspěvky nezávislou organizaci.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1