Německá regulace sociálních sítí je z nejpřísnějších na světě. Problém ale je, že nefunguje | info.cz

Články odjinud

Německá regulace sociálních sítí je z nejpřísnějších na světě. Problém ale je, že nefunguje

Od prvního ledna platí v Německu jeden z nejpřísnějších zákonů proti nenávistným projevům na internetu, jaký svět zná. Velké sociální sítě jako jsou Facebook či Twitter, které neřeší dostatečně aktivně závadný obsah, mohou být pokutovány až do výše 50 milionů eur (1,3 miliardy korun) – tak to stanovuje zákon NetzDG, kterému se také někdy přezdívá "Facebook Law". „Myšlenky toho zákona jsou v jádru dobré. Jeho problém ale je, že nefunguje,“ říká pro INFO.CZ německá novinářka Deana Mrkaja.

O tom, že je třeba potírat nelegální obsah a že pornografické materiály na sociálních sítích nemají co pohledávat, nejspíše většina lidí nepochybuje. Jenže hranice mezi teorií a praxí, mezi zákonným a nezákonným obsahem, je v mnoha případech NetzDG až příliš tenká.

Mnoho výroků lze posoudit jen s přihlédnutím ke kontextu. Sociální sítě ale mají na rozhodnutí o jejich závadnosti jen minimum času a sankce za případné nevyhovění zákonným podmínkám jsou drakonické, kritizují zákon v otevřeném dopise Evropské komisi zástupci oborových a lidskoprávních německých organizací.

Tyto spolky v dokumentu shrnují výhrady, na které dlouhodobě poukazují kritici zákona – politická opozice, právníci, lidskoprávní organizace, novináři i samotné sociální sítě. Tedy že nejsou nastavena jasná pravidla hry a firmy by případné pochybení mohlo stát neadekvátní peníze – až 50 milionů eur.

Takovou pokutu ale úřady můžou udělit sociálním sítím s minimálně dvěma miliony uživatelských účtů jen v případě, že si tyto společnosti nenastaví systém vnitřní kontroly proti nelegálnímu obsahu. Zavedené velké sítě ale nenechávají nic náhodě a tato extrémní sankce tak v jejich případě nehrozí. Dílčí pokuta navíc může padnout až poté, co konkrétní výrok označí za závadný soudy, vysvětluje pro server Yahoo Stefan Theil, výzkumník z oxfordské univerzity.

Facebook zná vaše slabiny. Ukládá i rozepsané statusy a mění přemýšlení lidí, říká Alvarová autor: INFO.CZ

„Ten zákon je v jádru dobrý,“ analyzuje pro INFO.CZ Deana Mrkaja, která se v německém ekonomickém deníku Handelsblatt stará o digitální agendu. „Jenže byl zaveden příliš rychle a bez toho, že by se pořádně zvážily jeho nedostatky. A jeden z jeho hlavních problémů tak je, že prostě nefunguje.“

Podle novinářky je celý proces od nahlášení závadného obsahu přes jeho kontrolu až po vydání rozhodnutí o jeho odstranění příliš zdlouhavý a zmatený. „Facebook reaguje příliš pomalu, musí se vypořádat s mnoha potenciálními případy a nemá dostatek lidí, kteří by vše včas stihli,“ tvrdí Mrkaja.

Právě zahlcenost podněty a mazání i nevinných příspěvků jsou podstatou problému, které NetzDG vytvořil. Facebook sice v souvislosti s novým zákonem přijal přes tisíc nových zaměstnanců, kteří mají posuzování nelegálního obsahu na starosti, přesto nestíhá. Přílišná horlivost pak nahrává paradoxním situacím, jako když Twitter zablokoval účet satirického magazínu Titanic kvůli tomu, že parodoval slova místopředsedkyně politické strany AfD Beatrix von Storchové o „znásilňujících hordách islámských mužů“.

„Lidé si myslí, že odstraňování nelegálního obsahu je jednoduché, ale není to pravda,“ komentuje dopady zákona Richard Allan, viceprezident Facebooku pro veřejnou politiku. „Facebook zkoumá každé oznámení potenciálního prohřešku proti NetzDG velmi zodpovědně a kde je to nutné, vyžádáváme si právní stanovisko.“

Proč: Facebook a data, která na vás má autor: INFO.CZ

Že sociální sítě nemají s mazáním nahlášeného obsahu problém a přiklánějí se spíše na stranu "mazat preventivně více" dokládají i čísla. Úředníci minulý rok předpokládali, že ročně budou muset řešit asi 25 tisíc stížností. Za první tři měsíce letošního roku jich však přišlo jen 244, uvedl pro INFO.CZ tiskový mluvčí Spolkového justičního úřadu Thomas Ottersbach.

„Často se jedná o situace, kdy provozovatel neodstranil nelegální obsah v rámci požadované doby, nebo nezamezil přístupu na patřičnou stránku,“ dodává Ottersbach s tím, že zatím v souvislosti s NetzDG zatím nebyla sociálním sítím udělena žádná pokuta.

Jenže princip "raději mazat víc", není v souladu s původním smyslem zákona a není ani řešením, které by nenávistný a nelegální obsah dokázal vymýtit. „Současná praxe, že sociální sítě mažou raději více, aby neriskovaly vysoké pokuty, nemá s původní myšlenkou zákona nic společného,“ potvrzuje Mrkaja. Podle ní se za poslední více než čtyři měsíce, od doby účinnosti legislativy, situace s nenávistným obsahem nijak výrazně nezlepšila.

Nová německá vláda proto již nyní připravuje novelu tohoto kontroverzního zákona. Chtějí zjednodušit možnosti, jak dostat nelegálně smazaný obsah zpět do online prostoru, po sociálních sítích rovněž chtějí, aby nechaly hodnotit sporné příspěvky nezávislou organizaci.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud