Nenávistný obsah se šíří po alternativních sítích a úložištích. Současná opatření jsou na ně krátká | info.cz

Články odjinud

Nenávistný obsah se šíří po alternativních sítích a úložištích. Současná opatření jsou na ně krátká

Nelegální obsah a teroristická propaganda se v Evropské unii stále rychle šíří online. Přesouvají se sice z hlavních platforem jako jsou sociální sítě Facebook a Twitter nebo Google, které dobrovolně kontrolují, co na nich lidé sdílejí. Ale je to marné: Sympatizanti extrémních proudů si našli nové platformy – takové, na které Unie zatím neumí dosáhnout.

Mezi stránky, které jsou stále využívanější pro sdílení nelegálního obsahu, patří třeba Gab.ai, což je neregulovaná napodobenina Twitteru, nebo Justpaste.it, který slouží k čistému sdílení jakéhokoliv obsahu.

Právě neomezené sdílení čehokoliv je ve vztahu k extremistickým myšlenkám problematické. Jakmile neexistuje kontrola, uživatelé si mezi sebou začnou posílat materiály, které aktuální studie evropského Counter Extremist Program (Protiextremistický program, CEP) označuje jednoznačně: neonacistické, antisemitské, sexistické nebo podporující Islámský stát.

„Komunita se přestěhovala z mainstreamových platforem,“ uvedl Vincent Semestre, vedoucí oddělení internetového referátu Europolu pro vlivný bruselský web Politico. Redakce tohoto média provedla na neregulovaných stránkách pro sdílení vlastní průzkum a to, co tam našla, označila za „jednoznačně spadající do kategorie nezákonného obsahu“. Politico zejména zmiňuje množství materiálů, které oslavují nacismus.

Potíž je, že Evropská unie sice disponuje pracovišti a dobrovolníky, kteří nenávistný nebo jiný nezákonný obsah sledují, ale pokud se weby, na kterých tento obsah je, rozhodnou nespolupracovat, není je ke spolupráci jak donutit. Chloe Coliverová, která pracuje v nezávislé organizaci pro sledování extremismu ISD pro Politico řekla, že lidé a organizace stojící za weby jako je Gab.ai nebo Web.tv prostě nekomunikují a není cesta, jak je ke spolupráci přimět.

Zajímavé na obsahu sdíleném na alternativních platformách je, že jen málokdy reagoval na aktuální události, ale to se poslední dobou začíná měnit. Poměrně vášnivé jsou třeba reakce na poslední nepokoje mezi migranty ve francouzském přístavním městě Calais a příspěvky oslavující střelbu po Afričanech v italském městě Macerata. Polská organizace Hejtstop zase konstatuje, že se alternativní sítě a stránky začaly hemžit nenávistnými příspěvky v souvislosti s aktuálním přijetím kontroverzního zákona o holocaustu v Polsku.

Sítě jako Gab.ai před sebou navíc nejspíš mají zlaté časy. Facebook a Twitter aktuálně mažou devět z deseti nahlášených nenávistných příspěvků. Google se zase zavázal v průběhu letošního roku přijmout množství lidí, kteří budou brouzdat webem a blokovat nezákonný obsah zejména na YouTube. Prakticky vzato to znamená, že se všichni uživatelé, kterým budou velcí hráči na onlinovém trhu blokovat obsah, začnou přesouvat někam, kde žádná pravidla nejsou.

Evropské struktury posílají do světa další a další definice nenávistného obsahu. Jak se ale ukazuje, je to málo a nezákonného obsahu na webu přibývá. Z toho se nabízí jediná logická cesta, a totiž bezpodmínečné rušení domén, na kterých se tento obsah objevuje. Jakmile se ale k tomuto kroku jednou přikročí, bude to znamenat také významný zásah do svobody slova. A to je hranice, kterou se nikomu nechce překročit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud